wibako

Porady - odpowiedzi na pytanie jak to zrobić?

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Opisujesz robote z Polski czy z zagranicy?

Postprzez czaki » 07 Maj 2011 17:39

Generalnie to przy zaladunku chodzi o to,zeby cykl pracy byl jak najkrotszy,a na to wplywa pare czynnikow niezaleznych od operatora i pare zaleznych.Najlepiej jest ladowac z poziomu wyzej niz poziom,na ktorym stoi tzw.dumper,a urobek nabierac z boku gasiennic i starac sie bardziej z przodu, z pobliza dumpera.To oczywiscie nie zasada.Sam musisz ocenic,jak bedzie Ci najlatwiej.Czytam ze ktos widzac Ciebie mlodego,ocenia Cie pochopnie,z uprzedzeniem ,dosc krytycznie.
Robota wlascicie wydaje sie prosta,bo jak opisales,ustalasz sobie poczatek roboty,np. na rogu i cofajac sie,wybierasz koparka do danego poziomu.Pytanie,jaka koparka musisz obnizyc teren o 5m.Jak to koparka,ktora na oko siega na prostym terenie te 10 m,a kopie do 6m,a takie trzydziestokilutonowki sa najczesciej uzywane w takich robotach,to dalbys rade robic robote od razu na gotowo.Ale tu mozna sie przeliczyc i pozostawic niewybrane fragmenty,bo trzeba miec dobrze wyczute parametry pracy tej konkretnej maszyny.Wg mnie najlepiej jakbys wybieral urobek nie wykorzystujac pelnego zasiegu maszyny,tylko np. do polowy i mniejszymi skokami ladowal do dumperow i w ten sposob szybko postepowal z robota.
Ja bardzo podobna robote robilem,bo musialem 10- metrowy usyp 50m x 25m na wozidla zaladowac i jak z poczatku wykorzystywalem pelny zasieg maszyny,to potem pozostawialem fragmenty usypu,bo myslalem,ze robote szybko zrobie,
Jak potem zaczalem umiarkowanie zabierac urobek,nie tak lapczywie,to spokojnie sie koparka pracowalo.
Pzdr

czaki
Fachoperator

  • Posty: 649
  • Rejestracja: 05 Lut 2011 22:48
  • Miejscowość: Cieszyn
  • Pochwały: 6

Reklama

simmet

[NOWY] - Jak najszybciej pozbyć się wzniesienia?...

Postprzez emigrant » 07 Maj 2011 18:05

Dzieki za opinie... taka sama jak mojego kolegi koparkowego tutaj w UK ...Ładować pełnymi łyżkami ...blisko dumpera żeby niepotzrebnie nie machać i jak sie da to z góry nasypu i jest ok ...a jak ktoś mimo to się dop.... nic nie da się na to poradzić ... Przez ten krótki czas już się powoli przyzwyczajam ...jedni nie mogą uwieżyć że jeżdze tak krótko ...dając świetne referencje do Agencji ...a w innym miejscu przy prostrzej robocie ...wywalają na pysk po 1 dniu albo po paru godzinach.

Pisząc posta myślałem że może jest jakiś JEDEN NAJSZYBSZY sposób na który nikt nigdy nie może nic powiedzieć ..ale widocznie wszystko zależy od tego jak układa się małżeństwo Foremana albo czwartkowe zloty Anonimowych Alkoholików :)

emigrant
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 07 Maj 2011 16:31

wszystko rozchodzi sie o stopien poznania owej maszyny

Postprzez czaki » 07 Maj 2011 19:56

Jak znasz maszyne,tzn.wiesz jak sie ona zachowuje,jak wybierasz urobek z przodu,jak wybierasz urobek z boku,jak wyladowujesz urobek z przodu lub jak wwyladowujesz urobek z boku,to sam bedziesz najlepiej wiedzial,jaki cykl pracy dobrac.
Najwazniejsze chyba,to zanim zaczniesz robic konkretna robote,chwile stanac maszyna i cala robote zaplanowac:gdzie zaczac,w jakim kierunku sie przemieszczac,jak pokierowac praca dumpera/wywrotki.
Dokladnie,jaki sposob pracy wybierzesz,to juz wlasciwie do Ciebie nalezy.
Mozesz np. zaczac od najdalszego obranego miejsca i przemieszczac sie ku wyjazdowi z tego placu robot ziemnych.Urobek wybierasz z przodu,boku koparki i ciup na auto,ktore stoi tylem i rownolegle do Ciebie - obaj sie stopniowo skokami zblizacie do wyjazdu.Jak juz wybierzesz kierowcy pas,zeby stal nizej od Ciebie,to potem bedziesz ladowal na autko z poziomu wyzej.Moze tez auto stac na takim poziomie jak Ty.Wybor nalezy do Ciebie.Ty musisz sie skoncentrowac na tym tylko,aby cykl pracy byl krotki: jak najmiej abys sie obracal koparka i auto,zeby mialo latwy dojazd,no i nie wybieraj urobku lapczywie - lepiej malymi garsciami,a czesciej .Masz GG?
Podaj,to Ci opisze na GG dokladnie.

czaki
Fachoperator

  • Posty: 649
  • Rejestracja: 05 Lut 2011 22:48
  • Miejscowość: Cieszyn
  • Pochwały: 6

Porady - odpowiedzi na pytanie jak to zrobić?

Postprzez taikoubou » 08 Maj 2011 01:11

Rafal20 napisał(a):witam mam do wykonania wykop pod dom 9m*9m*0,7m jak lepiej i w miare sprawnie wykonać tą prace przodem czy tylnią łyzka?? dzięki za pomoc :)

I przodem i tyłem. Jeśli sucho, to zacznij przodem. Będzie szybciej. Na końcu wykończ skarpówką. Nie kop kołami po dnie, żeby fundamenty miały dobre oparcie o rodzimy grunt.

Awatar użytkownika
taikoubou
Operator

Maszyna: Cat 428F

Firma: -


Re: Porady - odpowiedzi na pytanie jak to zrobić?

Postprzez korba71 » 08 Maj 2011 14:46

Pracuje w firmie która buduje stacje paliw, każda budowa zaczyna się od wykopania wykopu pod zbiorniki wymiary ok 15m na 10m, gł ok 4 do 6 m trudno jest komuś doradzać każdy wykop jest inny, inne warunki dojazdu urobek transport, największym wrogiem jest woda, niekiedy sie oberwie i trzeba wjechać do środka i wybrać, kaskaderka nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Rzadko stosuje się zasady bhp, stoi sie bezpośrednio nad wykopem, trzeba uważać żeby się nie wpier...ic. Chyba nikt nie wspomniał o skarpowaniu bez tego się nie kopie, szkoda naszej roboty jak sie oberwie. Ja zawsze sie ustawiam przodem do wykopu odkład albo transport mam z tyłu nigdy z boku, mam łyżkę 1,5 kb nabieram ile wlezie na maksa. Zgadzam sie ze lepiej sie ładuje jak koparka stoi wyżej od transportu ale rzadko można sie tak ustawić. Przestrzenne, głębokie wykopy to trudny temat.

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Porady - odpowiedzi na pytanie jak to zrobić?

Postprzez master123 » 08 Maj 2011 16:23

ale kopiesz gąsienicową chyba bo łyżka 1,5 kubika to raczej gąska ?
Powiedzcie ci mi czy koparka kołowa nada się do ładowania kruszywa na autostradzie ? Widziałem tam gąski jak ładowały łyżkami powyżej 1 kubika napewno a ja mam 0,8 kubika i na kolach sprzęt. Mogę się załapać na robotę ale nie wiem czy kołowka zda egzamin przy tej robocie.
A STATE OF TRANCE
http://xat.com/Kopaczka - zapraszam na pierdo lamento....

Awatar użytkownika
master123
Fachoperator

  • Posty: 1255
  • Rejestracja: 20 Lut 2010 21:41
  • Miejscowość: Łódż
  • Pochwały: 14

Maszyna: Eder M 815 B,
Gallmac WMW 100L,
Doosan DX 225

Firma: prywatna


Re: Porady - odpowiedzi na pytanie jak to zrobić?

Postprzez korba71 » 08 Maj 2011 16:46

Pewnie by sie nadała kołowka do samego załadunku byłoby troche wolniej, załadowac mozna. Gorzej jesli musiałbyś wjechac na zwałowisko albo jeszcze w jakies inne ekstremalne miejsce. Każda maszyna ma swoje zalety i wady gąski sa stabilne ale mniej mobilne, przejechanie przez droge koszmar deski płyty osb ktoś do pomocy, kołówka ciach i jesteś na drugiej stronie budowy. Da sie przeskakiwać nawet przez krawężniki wysepki, kołówka to bardziej uniwersalna maszyna.

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Porady - odpowiedzi na pytanie jak to zrobić?

Postprzez master123 » 08 Maj 2011 16:58

gąska wjeżdża sobie na zwałowisko i podbiera sobie od dołu do siebie i ładuje a ja kołowką raczej nie za bardzo mogę wjechać, obsunie się trochę kruszywa i moge być na dole :wink: Zresztą nie widziałem kołówki żeby przy załadunku materiału sypkiego znajdowała się na hałdzie. Robota jest duża bo jest 300 tys ton kruszywa do załadownia, jedną koparkę mają ściągać wraz z operatorem z Irlandii (to irlandzka firma tam buduje) ale kierownik twierdzi że jedna to za mało i być może bym się załapał bo już tam robiłem taką małą robotę u nich. Tylko właśnie tak się zastanawiam czy kołówka da radę elegancko ładować to kruszywo. Hałda jest bardzo wysoka i rozległa.
A STATE OF TRANCE
http://xat.com/Kopaczka - zapraszam na pierdo lamento....

Awatar użytkownika
master123
Fachoperator

  • Posty: 1255
  • Rejestracja: 20 Lut 2010 21:41
  • Miejscowość: Łódż
  • Pochwały: 14

Maszyna: Eder M 815 B,
Gallmac WMW 100L,
Doosan DX 225

Firma: prywatna


Porady - odpowiedzi na pytanie jak to zrobić?

Postprzez Dj_Francuz » 08 Maj 2011 17:00

master123 spokojnie dasz radę zarówno przy załadunku jak i przy wjeżdżaniu na zwałowisko jak robili tory do hal DHL-u itd to na hałdzie kruszywa pracował atlas kolejowy i przerzucał kruszywo wiadomo wolniej niż gąska ale dawał sobie rade :wink:
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

http://xat.com/Kopaczka Zapraszam na forumowy chat

Awatar użytkownika
Dj_Francuz
Fachoperator

  • Posty: 2154
  • Rejestracja: 06 Sie 2010 10:12
  • Miejscowość: Sochaczew
  • Pochwały: 32

Re: Porady - odpowiedzi na pytanie jak to zrobić?

Postprzez drivver » 08 Maj 2011 17:05

master123 kołówka jak najbardziej nadaje się na prace przy obwodnicach, autostradach. Jest dużo pracy na te maszyny już po położeniu nawierzchni, skarpowania humusowania. Zaopatrz się w przechylną skarpówkę jeśli poważnie myślisz nad tematem :wink: przy takim nieustannym ładowaniu z hałdy człowiek czuje się niespełniony. Zresztą kruszywa najczęściej ładuje się ładowarkami.
Jak dobrze pokombinujesz to i na zwałowiska wyjedziesz, tu raczej nie liczy się maszyna -lecz operator
zazwyczaj pracujesz tam gdzie da się dojechać samochodem samowyładowczym więc nie pękaj

drivver
Pomocnik operatora


Porady - odpowiedzi na pytanie jak to zrobić?

Postprzez master123 » 08 Maj 2011 17:18

a jakby łyżkę założyć odwrotnie tzn przedsiębiernie ?
A STATE OF TRANCE
http://xat.com/Kopaczka - zapraszam na pierdo lamento....

Awatar użytkownika
master123
Fachoperator

  • Posty: 1255
  • Rejestracja: 20 Lut 2010 21:41
  • Miejscowość: Łódż
  • Pochwały: 14

Maszyna: Eder M 815 B,
Gallmac WMW 100L,
Doosan DX 225

Firma: prywatna


Porady - odpowiedzi na pytanie jak to zrobić?

Postprzez Dj_Francuz » 08 Maj 2011 17:22

w sumie dobry pomysł :D najlepiej jak by to była skarpówka i ładujesz jak ładowarką z dołu hałdy :wink: nie musisz się wdrapywać na zwałowisko a kruszywo jest luźne i kołówka może trochę wpadać :wink:
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

http://xat.com/Kopaczka Zapraszam na forumowy chat

Awatar użytkownika
Dj_Francuz
Fachoperator

  • Posty: 2154
  • Rejestracja: 06 Sie 2010 10:12
  • Miejscowość: Sochaczew
  • Pochwały: 32

Porady - odpowiedzi na pytanie jak to zrobić?

Postprzez emigrant » 08 Maj 2011 20:01

Kolejne pewnie śmieszne pytanie ...

Koparka gąsienicowa 20 ton na gąsienicach

Jak najlepiej zabrać się za wykopanie kwadratu 20na20metrów na 2 głęboki?

20m
A*********B
************
************ 20m
C*********D

1) Kopać z boku stopniowo przesuwając się od A do B ..potem oddalić się parę metrów w stronę D i znowu wybierać od B do A?
Tak wydaje mi się najłatwiej?

2) i co robić z urobkiem w przypadku jak niema na co go załadować? przy każdym cyklu A-B/B-A wyrzucać urobek "za siebie" w stronę niewykopanego jeszcze fragmentu kwadratu... by potem po każdym cyklu wytargać go gdzieś poza kwadrat?

emigrant
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 07 Maj 2011 16:31

Re: Porady - odpowiedzi na pytanie jak to zrobić?

Postprzez korba71 » 08 Maj 2011 20:31

Pamiętaj ze jak odwrócisz łyżkę masz z drugiej strony odsłonięty siłownik, pewnie jak będzie sie sypało na niego kruszywo jego dni sa policzone, po drugie siłowniki nazywają sie różnicowe bo olej działa na tłok pomniejszony o średnicę tłoczyska ruch jest szybszy ale nie ma mocy

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Porady - odpowiedzi na pytanie jak to zrobić?

Postprzez master123 » 08 Maj 2011 21:55

no masz racje w sumie z tym siłownikiem.
A STATE OF TRANCE
http://xat.com/Kopaczka - zapraszam na pierdo lamento....

Awatar użytkownika
master123
Fachoperator

  • Posty: 1255
  • Rejestracja: 20 Lut 2010 21:41
  • Miejscowość: Łódż
  • Pochwały: 14

Maszyna: Eder M 815 B,
Gallmac WMW 100L,
Doosan DX 225

Firma: prywatna


Porady - odpowiedzi na pytanie jak to zrobić?

Postprzez emigrant » 09 Maj 2011 10:59

No dzisiaj nowa budowa i wydalony po 20 minutach do domu ... znów nauczyłem się czegoś nowego . I potwierdziło się to co już wiedziałem ... zajmie jeszcze sporo czasu zanim będę wszystko wiedział co robić bez żadnego tłumaczenia ...i tak Irlandczycy foremani na budowach to ch...e ...

Koleś narysował linie na asfalcie i kazał zacząć ... linia była blisko krawędzi wykopu więc myślałem że trzeba go poszerzyć ... pojechałem i od krawędzi do linii pociągnąłem pełną łyżkę ...i to było ostatnie co zrobiłem ...po tym jak mnie wyje... inny koles powiedział mi że to była linia pod wąski rów na jakieś rury.

Ciekawie ..bardzo ciekawie ...czasami mam ochotę wzrastać na nich że nie każdy urodził się z 20 latami doświadczenia ...ale to bardziej ich kraj niż mój ...

emigrant
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 07 Maj 2011 16:31

Re: Porady - odpowiedzi na pytanie jak to zrobić?

Postprzez korba71 » 09 Maj 2011 19:42

mi niekiedy jest ciężko zrozumiec ludzi na budowie mówiących po polsku blizej, dalej, zbierac, sypac płycej, głebiej szybko wolno masakra totalny chaos to nie brak kwalifikacji tylko zwykły budowlany swiat tyle ze po irlandzku

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Postprzez czaki » 09 Maj 2011 21:17

To w Irlandii na budowie jest jeszcze wieksza dzicz niz na budowie w Polsce?
A rozumiales choc slowo ,jak ci tlumaczyli po angielsku?
Moze chodzi bardziej o jezyk?

czaki
Fachoperator

  • Posty: 649
  • Rejestracja: 05 Lut 2011 22:48
  • Miejscowość: Cieszyn
  • Pochwały: 6

jak sie zabrać za wykop

Postprzez kers77 » 11 Maj 2011 22:36

Witam wszystkich forumowiczów. Jestem zarowno nowy na forum jak i temacie operatorki. Na początku przyszłego tygodnia ide do pracy i bede miał do wykonania wykop o wymiarach 15x10x2,5. Podane wymiary dotyczą dna wykopu. Wykop bede robił koparką kołową cat 315 bodajże. Powiedzcie mi w związku z tym jak zrobić bezpieczną skarpę? Kopać az do dna bez skarpy a na koncu robić skarpy czy moze od razu? Jak zaczynać kopać - od linii wyznaczających dno wykopu czy trochę dalej aby dać miejsce na skarpę? Kopać wg dna wykopu czy rozkopu tzw. Przykładowo jak wymiary mojego wykopu wynoszą tyle co na pisałem powyżej to kopać mam zaczynać o tyle dalej od wyznaczonych linii o ile będzie robiona dalej skarpa od dna wykopu? Podpowiedzcie mi coś aby dobrze w miarę wypaść na pierwszej robocie. Fakt ze szef wie ze jestem nowy i bede sie uczył ale chciałbym jakies wskazówki na początek. Dodam ze grunt bedzie raczej spoisty i urobek idzie na wywrotki. Pozdrawiam

kers77
Nowicjusz

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 11 Maj 2011 22:28

Plantowanie

Postprzez mioare » 22 Maj 2011 09:42

Jak koledzy przygotowujecie dno wykopu pod chudziak jak plantowc itp

mioare
Pomocnik operatora

  • Posty: 70
  • Rejestracja: 13 Lis 2009 12:20
  • Miejscowość: wawa

PoprzedniaNastępna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej