wibako

Migomat a spawarka inwentorowa co wybrac?

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Migomat a spawarka inwentorowa co wybrac?

Postprzez tomec » 20 Mar 2009 11:24

witam panów :)

chce zakupic jakas spawarkę inwentorową albo migomat co lepsze i tansze w utrzymaniu, migomat ma butle z gazem i drut

a inwentorowa co ma?
podobno jest bardzo dobra i lzejsza
prosze pomoc mi bo do blach spawania mi potrzebne i zeby nie bylo odprysków jak trafi na farbę, podobno migomat strzela jak najęty jak trafi na farbe a jak jest z inwentorówką?

Awatar użytkownika
tomec
Fachoperator

  • Posty: 936
  • Rejestracja: 20 Kwi 2007 19:16
  • Miejscowość: Ye2bne

Reklama

simmet

Postprzez Gilbert » 20 Mar 2009 11:39

a ile chcesz na to wydać?
migomata to sobie wogóle odpuść bo na polu nic nie pospawasz, to spawarka typowo do spawania na hali i nie bardzo sie zabrać idzie z butlą podajnikiem drutu i kablami, chyba że tak ktoś lubi.
Ostatnio edytowany przez Gilbert, 20 Mar 2009 22:16, edytowano w sumie 1 raz

Gilbert
Pomocnik operatora

  • Posty: 83
  • Rejestracja: 12 Gru 2008 20:14
  • Miejscowość: Małopolska

Postprzez tomec » 20 Mar 2009 12:39

to w warsztacie, wiec chodzi mi o utrzymanie a do wydania ze 2,5 tyś i jakie firmy najlepsze...

Awatar użytkownika
tomec
Fachoperator

  • Posty: 936
  • Rejestracja: 20 Kwi 2007 19:16
  • Miejscowość: Ye2bne

Postprzez Gilbert » 22 Mar 2009 17:43

jezeli chodzi o firmy to uważam że najlepsze jest Kemppi ale Elga czy inne też są dobre. Z migomata masz najmocniejszą i najczystszą spoine w tej grupie spawarek a że pole spoiny musi być oczyszczone to fakt ale coś za coś. W robocie spawamy migomatami większość konstrukcji typu blacha profil, profil kształtownik itp. Pamiętaj marka marka ale najistotniejsza jest ręka spawacza.

Gilbert
Pomocnik operatora

  • Posty: 83
  • Rejestracja: 12 Gru 2008 20:14
  • Miejscowość: Małopolska

Postprzez tomec » 22 Mar 2009 20:02

fajnie a cos slyszales na temat inwentorówek? bo mysle nad tym, a migomat Bester nie jest dobry? chodzi mi o spawanie wszystkich rzeczy typu blacha, kątowniki, kształtowniki, ramy i wszystko co da sie zepsawac przy ciezarowkach... zawsze spawalismy elektryczną zwykłą spawarką co polecasz najbardziej i co najtaniej utrzymac i zeby to działało latami....

Awatar użytkownika
tomec
Fachoperator

  • Posty: 936
  • Rejestracja: 20 Kwi 2007 19:16
  • Miejscowość: Ye2bne

Postprzez Klawek » 22 Mar 2009 21:34

Migomatem nigdy nie uzyskasz takiego przetopu jak elektrodą!
Po drugie spawając elektrodą wytapiasz wszystkie obce wtrącenia na metalach łączonych (rdza, brud) i to masz w zgorzeli którą później odbijasz od spawu (a nastepnie np. malujesz).
Zresztą masz link na temat spaw. inwertorowej
http://electronic.blox.pl/html
poczytaj tez o innych i sam wybierz co będzie lepsze.
Pozdro.

Klawek
Operator

  • Posty: 475
  • Rejestracja: 25 Lut 2007 20:21
  • Miejscowość: Mrągowo
  • Pochwały: 3

Postprzez tomec » 22 Mar 2009 22:06

Klawku ty sie patrze na wielu rzeczach znasz :)

ja mysle zaufac polskiej marce i mam cos takiego na oku, ale widze 3 elektrode a chyba do 5 powinno sie spawac?

http://allegro.pl/item589719849_bester_ ... trody.html

tutaj jakas lepsza jest

http://allegro.pl/item577874911_okazja_ ... stawa.html

Awatar użytkownika
tomec
Fachoperator

  • Posty: 936
  • Rejestracja: 20 Kwi 2007 19:16
  • Miejscowość: Ye2bne

Postprzez Klawek » 22 Mar 2009 22:47

Jak szukasz dobrej spawarki idz do sklepu spawalniczego, poszukaj starszego sprzedawcy i wszystko tam się dowiesz :wink:
Np w Olsztynie kiedyś był na Grunwaldzkiej (nie wiem czy jeszcze jest).

Klawek
Operator

  • Posty: 475
  • Rejestracja: 25 Lut 2007 20:21
  • Miejscowość: Mrągowo
  • Pochwały: 3

Postprzez Gilbert » 23 Mar 2009 09:05

Klawek napisał:
Migomatem nigdy nie uzyskasz takiego przetopu jak elektrodą!
Po drugie spawając elektrodą wytapiasz wszystkie obce wtrącenia na metalach łączonych (rdza, brud) i to masz w zgorzeli którą później odbijasz od spawu (a nastepnie np. malujesz).


Kolego Klawek, nie obraź się ale wogóle się z tobą nie zgodzę. Inwertorówka to najprostsza ze spawarek i istotnie jako narzędzie do "odpalania" lub tzw. połapania elementów się nadaje ale nic więcej.
A teraz aby zobrazować to tak:
1) spawanie migomatem- uzyskujesz czystą spoine bez szlaki jak z elektrody (jeżeli widziałes kiedyś spaw po elektrodzie prześwietlony to wiesz o czym mówie), brak pustych przestrzeni w spoinie.
2) Jakość. Najtańszy drut spawalniczy ma wytrzymałość najlepszej elektrody konstrukcyjnej.
3) Koszty. Drut jest stosunkowo tani w przeliczeniu na elektrody a spawa się o wiele wygodniej bo nie musisz zmieniać co chwile elektrody(ciągłość spoiny). Gaz teraz dowożą bez problemu do domu.
4) Szybkość bez porównania do inwerterówki.
Można by tak wymieniać ale nie o to chodzi.
A odpowiadając na pytanie autora Tomec, Bester do bardzo dobry migomat z półki średniej jeżeli chodzi o cenę. Znam takie chodzą latami i nic wielkiego im nie jest poza tym że trzeba co jakiś czas przeczyścić przewód od podajnika drutu.
Ostatnio edytowany przez Gilbert, 23 Mar 2009 22:31, edytowano w sumie 1 raz

Gilbert
Pomocnik operatora

  • Posty: 83
  • Rejestracja: 12 Gru 2008 20:14
  • Miejscowość: Małopolska

Postprzez Andrexxxx » 23 Mar 2009 15:36

Jakie bzdury co nie którzy wypisują aż pękam ze śmiechu, może ktoś z was spawał ale nie macie pojęcia na temat spoin, spoiwa jakości i gatunków metali. Mowa że półautomatem nie zrobisz przetopu jest jak kłótnia małych dzieci w przedszkolu. Jedno się zgadzam wszystko zależy od ręki i wiadomości spawacza.

Tomec ????? co będziesz spawał i gdzie ??? na gruby do 10mm i cienki materiał dobry jest migomat bester 200 ale z przewodem roboczym euro. najlepiej na warsztacie. Taka maszyna w zupełności ci wystarczy bo chyba nie będziesz spawał ciągiem cały dzień.
Tylko w terenie to elektroda jest wygodniejsza, jest jedno ale szlaka którą trzeba odróżnić od materiału podczas spawania, spawanie w pionie z dołu do góry trzeba mieć wprawę.

Najmocniejsza spoina jest po elektrodzie ale zasadowej i mało tego dopasowanej do danej stali, rozgrzana w piecyku do odpowiedniej temperatury wtedy odpala pięknie i idzie jak masło.
Tak jak do elektrody stosujemy odpowiednie gatunki i grubości to! To samo się tyczy półautomatu też stosujemy odpowiednią grubość i jakość drutu do tego są różne mieszanki gazowe.

Uważam że migomat ze standartowym drutem 1mm i gazem (korgon)czy jak go się tam pisze w zupełności wystarczy na twoje potrzeby.

Plus elektrody- mocny spaw, wygodniejsza w przenoszeniu
Plus migomatu- spawanie cienkich blach od 0,5mm , wygodniej się spawa

Ilość odprysków w trakcie spawania zależy od: czystości spawanego materiału, grubości spoiwa (drutu, elektrody), wielkości prądu spawania i ręki spawacza.

Podpisano: były zawodowy spawacz wycofany z użytku na własne życzenie
Wszyscy wiedzieli że tego nie da się zrobić. Aż przyszedł jeden który o tym nie wiedział..i to zrobił.

http://www.sp2kfl.org/

.

Awatar użytkownika
Andrexxxx
Operator

  • Posty: 357
  • Rejestracja: 02 Sty 2008 16:25
  • Miejscowość: Kujawsko-Pomorskie

Postprzez tomec » 23 Mar 2009 18:23

he do juz mnie zabiliscie :) chodzi mi do spawania wszystkiego od blaszek cienkich po grube materialy wszystko zwiazane z koparkami i wywrotkami , cos zawsze sie urwie peknie i trzeba pospawac, więc mowicie ze migomat lepszy bedzie?

mam do dzis samorobkę spawarkę co sie nią spawa grube eleemnty a cienkie blaszki to migomatem pozyczonym, nie wiem już sam co kupic :)

podam przyklady co chce nią spawac:
blacha 2mm,
płaskowniki
kształtowniki
kątowniki,
rury,
relki stalowe,

moze tyle :)

Awatar użytkownika
tomec
Fachoperator

  • Posty: 936
  • Rejestracja: 20 Kwi 2007 19:16
  • Miejscowość: Ye2bne

Postprzez bartosz37 » 23 Mar 2009 19:02

Zgadzam sie w calej rozciagosci z Andrexxxem, Tomek jak masz juz elektryczna spawarke to kup sobie migomat, na warsztacie to fajna sprawa, a jak ci peknie rama od koparki :D to sobie najmij spawacza

bartosz37
Pomocnik operatora

  • Posty: 95
  • Rejestracja: 04 Gru 2007 23:19
  • Miejscowość: kuj - pom

Postprzez tomec » 23 Mar 2009 19:07

ja mam spawacza z papierami, ale on nie piśmienny hehe, zna sie na migomacie ale ciekaw jest co z tymi nowymi inwetorówkami

Awatar użytkownika
tomec
Fachoperator

  • Posty: 936
  • Rejestracja: 20 Kwi 2007 19:16
  • Miejscowość: Ye2bne

Postprzez Gilbert » 23 Mar 2009 23:20

Andrexxxx napisał(a):Jakie bzdury co nie którzy wypisują aż pękam ze śmiechu, może ktoś z was spawał ale nie macie pojęcia na temat spoin, spoiwa jakości i gatunków metali. Mowa że półautomatem nie zrobisz przetopu jest jak kłótnia małych dzieci w przedszkolu.


Kolego Andrexxxx skoro piszesz w liczbie mnogiej to znaczy że do mnie też pijesz tym wywodem.
Nie wchodząc w szczegóły, to coś kolego wniósł do tematu oprócz rozwinięcia tego co już napisano?
Pojęcia to mi nie wytykaj bo możemy porównać coś pospawał konstrukcyjnie w życiu a co ja, to potem możesz mi od dzieciaków wyjeżdżać :evil: . Pokory trochę a nie do pyskówki.

Gilbert
Pomocnik operatora

  • Posty: 83
  • Rejestracja: 12 Gru 2008 20:14
  • Miejscowość: Małopolska

Postprzez Andrexxxx » 23 Mar 2009 23:58

Gilbert dobry jesteś ale przebijesz mnie ????? zasuwa na stopniu wodnym we włocławku grubość blachy 1200mm dwie sztuki uszu trzymające całą zasuwę. Jest tego nie typowego guwana sporo a co do ciebie to mi sie wydaje po ostatniej twojej wypowiedzi że ty spawalnik jesteś.
Dla nieznających co to spawalnik to wyjaśniam: największy darmozjad i cwaniak związany z spawalnictwem nie lubiany przez żadnego spawacza. :lol:

[ Dodano: Pon Mar 23, 2009 11:02 pm ]
Gilbert napisał(a):Najtańszy drut spawalniczy ma wytrzymałość najlepszej elektrody

Jesteś lepszy od beny hila :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

[ Dodano: Pon Mar 23, 2009 11:10 pm ]
tomec napisał(a):he do juz mnie zabiliscie :) chodzi mi do spawania wszystkiego od blaszek cienkich po grube materialy wszystko zwiazane z koparkami i wywrotkami , cos zawsze sie urwie peknie i trzeba pospawac, więc mowicie ze migomat lepszy bedzie?

mam do dzis samorobkę spawarkę co sie nią spawa grube eleemnty a cienkie blaszki to migomatem pozyczonym, nie wiem już sam co kupic :)

podam przyklady co chce nią spawac:
blacha 2mm,
płaskowniki
kształtowniki
kątowniki,
rury,
relki stalowe,

moze tyle :)


to kup migomat !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! bo elektrode już masz a jeszcze przydały by ci sie gazy może być tlen i propan razem. Spawał nic nie będziesz to acy nie potrzebne czasem soś podgrzać odpalić itd.
Wszyscy wiedzieli że tego nie da się zrobić. Aż przyszedł jeden który o tym nie wiedział..i to zrobił.

http://www.sp2kfl.org/

.

Awatar użytkownika
Andrexxxx
Operator

  • Posty: 357
  • Rejestracja: 02 Sty 2008 16:25
  • Miejscowość: Kujawsko-Pomorskie

Postprzez tomec » 24 Mar 2009 00:45

mam spawarkę ale juz ostatkiem sił działa, no to jak migomatem wszystko pospawam to musze to kupic i tyle :)

Awatar użytkownika
tomec
Fachoperator

  • Posty: 936
  • Rejestracja: 20 Kwi 2007 19:16
  • Miejscowość: Ye2bne

Postprzez Gilbert » 24 Mar 2009 10:06

Andrexxxx napisał(a):Dla nieznających co to spawalnik to wyjaśniam: największy darmozjad i cwaniak związany z spawalnictwem nie lubiany przez żadnego spawacza

Andrexxx nie wiem skąd w tobie tyle złośliwości i pewności w ocenianiu innych. Pracowałem sporo przy konstrukcjach głownie pod Poservicem przeważnie w RFN ale w krakowie też sporo.Mój numer książeczki 15578 na metody 111, 135,136(tylko dla M).
Nie kwestionuje tego co ty robiłeś bo ciebie nie znam.
Pisząc o parametrach spoiny może przesadziłem z określeniem najlepszej elektrody. Ale zgodzisz się że zwykły drut jest odpowiednikiem elektrody EA1,46,czy EB1,46 czyli elektrod konstrukcyjnych.
Nie chodzi o to żeby odpowiadając kolegom na forum popisywać się wiedzą tylko pomóc w miarę możliwości.
Nie wiem czy lepiej pomagać czy szukać pretekstów do tego byle kogoś atakować.
Obrażając kogoś może zastanów się kolejnym razem czy aby na pewno robisz to słusznie i czy o to chodzi na forum.
pozdrawiam ciebie

Gilbert
Pomocnik operatora

  • Posty: 83
  • Rejestracja: 12 Gru 2008 20:14
  • Miejscowość: Małopolska

Postprzez Andrexxxx » 25 Mar 2009 17:27

Gilbert po ostatniej wypowiedzi czuć że ty spawacz jesteś więc pełen szacun i wycofuje wszystko to co napisałem pod twoim adresem. Czasem taka kłótnia na dobre wychodzi.

Pozdrawiam i przepraszam.

PS nr. 195844 metody 111, 135, 141-w21, przecinacz gazowy.

Podpisano: zużyty spawacz odrodzony jako operator :lol: :lol: :lol:
Wszyscy wiedzieli że tego nie da się zrobić. Aż przyszedł jeden który o tym nie wiedział..i to zrobił.

http://www.sp2kfl.org/

.

Awatar użytkownika
Andrexxxx
Operator

  • Posty: 357
  • Rejestracja: 02 Sty 2008 16:25
  • Miejscowość: Kujawsko-Pomorskie

Postprzez TomaMic » 25 Mar 2009 22:43

Tomec, jak będziesz kupował to przypadkiem nie w markecie, bo tam też Bester, z tym że środek już inny:) no i cena duuużo niższa. Ja szukałem jakieś 3 lata temu Bestera to różnicy było około 800 zł (2600 - 1800). Zdecydowałem sie na Esab'a i jestem zadowolony. Koniecznie bierz na siłe (380) a nie na 220V.

TomaMic
Młodszy operator

  • Posty: 121
  • Rejestracja: 04 Lis 2006 21:21
  • Miejscowość: Otwock

Postprzez tomec » 26 Mar 2009 00:17

juz mowie jakiego bestera wybiore jak mi doradzil dealer z firmy bezposrednio bester, jakis model 1800 i ze kosztuje tyle co kasy plus jakis zawor i butla to 2 tys i powinno mi starczyc a przelaczenie ma 2 fazowe i 3 fazowe z tylu, wiec mowil ze wystarczy jak dla mnie na iles lat:)


Andrexx no i tak sie zachowuje dorosle forumowicz kopaczka.pl :))

[ Dodano: Czw Mar 26, 2009 5:13 pm ]
http://www.allegro.pl/item582779232_bes ... ancja.html


http://www.allegro.pl/item592489471_pro ... ratis.html

który lepszy? podobno tam sa zawyzane ampery, prosze o poradę

Awatar użytkownika
tomec
Fachoperator

  • Posty: 936
  • Rejestracja: 20 Kwi 2007 19:16
  • Miejscowość: Ye2bne

Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 45 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej