wibako

pytanie o roznice koparek kołowych

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

pytanie o roznice koparek kołowych

Postprzez aceracer.83 » 14 Wrz 2014 10:43

Witam, Jestem operatorem koparek ale głownie gasek, ostatnio miałem okazje spróbowac na kołowce ok mk5 i mam szczerze mieszane uczucia oraz pare pytań.
1. Jak sie ustawiam taką do plantowania to która stroną lepiej sie ustawic, tą z podporami czy lemieszem żeby tak nie bujało bo trudno taką utrzymac rownowage łyzki przez co wychodza górki i pagórki
2. Czy we wszystkich kołówkach tam gdzie sa podpory są tylko koła skretne ?..chodzi mi o to że jak chciałbym lemieszem równac to musze krecic kierownica w druga strone...bardzo nie praktyczne
3. Miałem podjazd pod lekką górke no i jedno koło zgubiło przyczepnosc/zaczeło krecic sie w powietrzu przez co koparka nie chciała jechac do przodu(chyba cały moment obrotowy szedł na te koło), to znaczy że te kołowki sa pędne jedynie na tą os gdzie są podpory ?, koła obok lemiesza są neutralne ?..bez wciagniecia ramieniem nie chciała podjechac :)
4. Czy we wszystkich maszynach kołówkach jezeli chodzi o jazde na płaskim terenie placu budowy trzeba uzywac blokady mechanizmu roznicowego? w tej miałem cos takiego że jak np. dałem przod, pedał w podloge i nie zawsze chciała jechac, bardziej z blokadą roznicówki no ale to chyba jest do trudnego terenu tylko lub gdy sie troche zakopie...ogolnie jazda nią to była jakas porazka...małe błoto i pchanie ramieniem
5. Czy przy wiekszym obrocie podwozia wiencem obrotu mozna sie taką przewrócic ? (chodzi mi o to ze podnosimy kopare wysiegnikiem do góry i obrotem kontrujemy obrót podwozia)..w trudnym terenie gaską to jedyne mozliwosci ruchowe lub na ulicach żeby ich nie zniszczyc

aceracer.83
Nowicjusz

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 14 Wrz 2014 09:56

Maszyna: hitachi 85 us,volvo 460ec

Firma: as


Reklama

simmet

pytanie o roznice koparek kołowych

Postprzez rado735 » 20 Wrz 2014 23:35

pytanie 1 i 3 - Twój podstawowy problem to używanie stabilizatorów, poczytaj o tym na forum,
pytanie 2 - tak i przyzwyczaj się do tego,
pytanie 4 bez sensu - nabierz doświadczenia.
pytanie 5 - tak można wywrócić, większość kołówek z "wydajną" łyżką pełną urobku, kładzie się " na łyżkę" - aczkolwiek znów stabilizatory, natomiast przestawianie się na łyżce w granicach rozsądku nie jest groźne.

rado735
Operator

  • Posty: 363
  • Rejestracja: 22 Cze 2012 23:19
  • Miejscowość: Podkarpacie
  • Pochwały: 15

Maszyna: liebherr a310, FK E70 SR

Firma: .


Re: pytanie o roznice koparek kołowych

Postprzez TRANSKOP81 » 21 Wrz 2014 09:31

Pyt.2 a jednak nie wszystkie np. Koparki case miały możliwość dowolnej konfiguracji

TRANSKOP81
Fachoperator

Maszyna: zeppelin 19 ,case1288,MAN 8x8,tatra 815 ,HANOMAG 60E

Firma: ROBOTY ZIEMNE I DROGOWE


pytanie o roznice koparek kołowych

Postprzez gogo0707 » 21 Wrz 2014 20:13

w cat m315c mamy koła skrętne przy pługu a w m315d mamy koła z drugiej strony, tak wiec zależy od maszyny.... :wink:
A nr.5 to zablokuj stabilizacje i będziesz mógł narzucać koła podpierając się łyżką ile będziesz chciał bez obawy wywrotki.
"Od­po­wied­nia mo­tywac­ja po­par­ta pochwałą uskrzydla "
http://www.telnow.pl

gogo0707
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 23 Cze 2011 15:22
  • Miejscowość: Bierawa
  • Pochwały: 10

Maszyna: JCB4CX
CAT M315D

Firma: Telnow


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej