wibako

Odpowiedzialność Operatora Minikoparki

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Odpowiedzialność Operatora Minikoparki

Postprzez pajo » 28 Kwi 2014 12:57

Marka i model maszyny: JCB 8018
Rok produkcji: 2008

Witam. Mam takie pytanie. Czy ktoś się orientuje jak to jest z odpowiedzialnością operatora w tym przypadku minikoparki podczas wykonywanych prac. A mianowicie blizej nakresle o co mi chodzi. Przyjmuje zlecenie od prywatnego zleceniodawcy. Przyjezdzam na miejsce, zleceniodawca okresla zakres robot wytycza wykop któredy ma przebiegac i jaka glebokosc. Czy moim obowiazkiem jest poprosic mapy i czytac czy nie przebiegaja w wyznaczonym miejscu zadne przylacza itp? Prosze o wyczerpujaca odpowiedz jak powinienem sie zachowac, czego powinienem żądać badz oczekiwac?

pajo
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 24 Kwi 2014 08:52

Maszyna: JCB 8018

Firma: Hydro-Lux


Reklama

simmet

Re: Odpowiedzialność Operatora Minikoparki

Postprzez dawidk » 28 Kwi 2014 16:21

Twoim obowiązkiem jest zapytać inwestora czy teren czysty czy są jakieś kolizje - "panie tu nic nie ma" no to kopiemy :-)

Poza tym musisz po prostu uważać jeśli spodziewasz się kolizji, chyba każdy operator stara się nic nie uszkodzić, musisz mieć te wyczucie, rozejrzeć się do okoła, studzienki, szafki, złącza, oświetlenie, podejście telefonu do budynku, skrzynki telekomunikacyjne.. Zbieraj ziemię długimi płytkimi pociągnięciami, nie kop od razu głęboko wbijając łyżkę, po gruncie czasem widać że było coś kopane, są folie ostrzegawcze, jeśli poczujesz że coś za ciężko idzie odpuść i sprawdź...

Kopiemy wszędzie, czasem nawet prowadząc kable pod napięciem po między zębami łyżki, no wszystko się robi, ale z wyczuciem... nie ma szybko i nie nerwowo...
Każdy z nas coś nie raz uszkodził, ale jak masz robić na zasadzie "mówił że czysto to mam w dupie rwę jak leci" to będziesz kopał u klienta tylko raz...

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Re: Odpowiedzialność Operatora Minikoparki

Postprzez slonusrex » 29 Kwi 2014 22:12

Oficjalnie to inwestor powinien zatrudnić geodetę żeby naniósł media jeśli wjedziesz bez tego to na swoją odpowiedzialność kopiesz. Nawet jak masz paliki też uważaj bo odchyłki bywają spore a i nie wszystko jest na podkładach geodezyjnych. Jak masz jakąkolwiek taśmę to lepiej powbijać szpadel jak na nic nie trafi t na 3,4 głębokości sztychu szpadla można odkrywać i znów to samo aż namacasz szpadlem kolizje. jak pisał dawidk podstawa to czucie co się robi i rozglądanie się wokoło jak kopiesz między studzienką kablową albo inną szafą prądową a budynkiem to logiczne że prawdopodobnie jakieś podłaczenie musi być.

Awatar użytkownika
slonusrex
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 24 Kwi 2014 21:53
  • Miejscowość: Garwolin

Maszyna: JCB 3CX supersitmaster na równiastych kółeczkach

Firma: P.B.Meltor


Re: Odpowiedzialność Operatora Minikoparki

Postprzez slodki01 » 29 Maj 2014 21:38

Ja kiedys przyjechalem do goscia bo przez telefon mowil ze chce rozwalic ogrodzenie. Na miejscu okazało sie ze owszem chce rozwalic ogrodzenie ale sasiada! bo mial jakies z nim zatargi miedzowe.Szczescie ze w pore sie pokapowalem oco chodzi.Trza uwazac bo jak cos nie tak to opertror winny.

slodki01
Pomocnik operatora

  • Posty: 66
  • Rejestracja: 29 Gru 2010 22:34

Maszyna: JCB 3CX ,JCB HYDRADIG 110W

Firma: FIRMA


Re: Odpowiedzialność Operatora Minikoparki

Postprzez Niwel » 30 Maj 2014 14:04

slodki01 napisał(a): Na miejscu okazało sie ze owszem chce rozwalic ogrodzenie ale sasiada!.

Zdarzają się różne czuby :)
Trzeba uważać zawsze, często na mapie nie ma tego co w ziemi albo jest w innym miejscu
Ludzie dużo wymagają a później uszkodzisz coś i Twoja wina

Niwel
Młodszy operator

  • Posty: 134
  • Rejestracja: 23 Paź 2012 20:32
  • Miejscowość: świętokrzyskie

Maszyna: Waryński K408 Long

Firma: niwel24.pl


Odpowiedzialność Operatora Minikoparki

Postprzez korba71 » 02 Cze 2014 19:26

Panowie temat wisi tu od tygodnia i zaden nie reaguje to nie dzial mini,a tak naprawde nadaje sie do dzialu pogaduchy ale zaciekawił mnie,nigdy nie pracowałem na usługach ,u mnie sa pozwolenia geodeci nadzór bud. Bhp.......wy szukając zlecen narażeni jesteście pewnie na cale tabuny ciołków chcacych nie zawsze robić legalne rzeczy ,niedawno w jakimś temacie czytałem o gościu który kopał szefowi staw nie na jego ziemi ,sprawdzacie jakieś dokumenty ,dzwonicie do gminy czy poprostu wbijasz i kopiesz żeby zarobić na chleb??

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Odpowiedzialność Operatora Minikoparki

Postprzez Antek1986 » 06 Cze 2014 18:48

Dawno nikt tu nie pisał, osobiście pytałem szefa jak to sie ma i ja jako pracownik mam kopać i nic mnie nie powinno obchodzić, jednak warto zastrzec że nie ponosimy odpowiedzialności za wykopanie jakichś kabli czy rur :)

Antek1986


Odpowiedzialność Operatora Minikoparki

Postprzez korba71 » 06 Cze 2014 19:12

Kolego pomyśl zanim napiszesz coś znowy albo nie pij więcej.

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Odpowiedzialność Operatora Minikoparki

Postprzez Piotr mc 85 » 06 Cze 2014 22:42

Antek1986 napisał(a):osobiście pytałem szefa jak to sie ma i ja jako pracownik mam kopać i nic mnie nie powinno obchodzić,


Jak to nie odpowiadasz? a kto siedzi w maszynie?
Posłuchaj lepiej starszych, jak pisze korba71
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Re: Odpowiedzialność Operatora Minikoparki

Postprzez Antek1986 » 07 Cze 2014 00:08

Przepraszam jeszcze jestem młody i głupio cweluje, ale wkurza mnie że cała odpowiedzialność spada na operatora

Antek1986


Re: Odpowiedzialność Operatora Minikoparki

Postprzez czaki » 07 Cze 2014 11:38

Nie odkryto Ameryki w tym temacie pisząc,że odpowiedzialność spada m.in. na operatora.Nie od dziś praca na jakichkolwiek maszynach tym różni się od machania kilofem i łopatą,że 1) jest duża odpowiedzialność za mienie; 2) jest odpowiedzialność za powodzenie robót; 3)jest poniekąd odpowiedzialność za ludzi.Założyłeś temat ściśle dotyczący minikopów, a w swym opisie wymieniłeś model prawie 40-tonowej maszyny.Skoro w jakimś stopniu przeraża Cię odpowiedzialność na np. 1,5-tonowym minikopie, to co dopiero zaistnieje na właśnie takiej w/w blisko 40-tonowej maszynie.Nie myślisz chyba,że pewna taka sytuacja będzie dopuszczalna?: "- yyyy...szefiee, najmocniej przepraszam,że tak się stało...to nie ten budynek zburzyłem?(...)szefiee, to ja miałem ten stary budynek po lewej zburzyć,a nie ten z ładna elewacją?(...)szefiee, ja się tylko pomyliłem."
Załączniki
przyłącza.jpg
typowa ciasnota

czaki
Fachoperator

  • Posty: 649
  • Rejestracja: 05 Lut 2011 22:48
  • Miejscowość: Cieszyn
  • Pochwały: 6

Re: Odpowiedzialność Operatora Minikoparki

Postprzez defcon1 » 08 Cze 2014 10:43

To żółte, 5cm pod ziemia to gaz ? nie spodziewał bym się raczej gazu na takiej głębokości. Inwestor cie uprzedził ?

Awatar użytkownika
defcon1
Operator

  • Posty: 328
  • Rejestracja: 16 Lip 2010 20:56
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 9

Maszyna: KOBELCO TAKEUCHI

Firma: www.koparka-wieliczka.pl


Odpowiedzialność Operatora Minikoparki

Postprzez MARIO/MECALAC » 08 Cze 2014 15:54

To nie gaz tylko drenaż
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Re: Odpowiedzialność Operatora Minikoparki

Postprzez czaki » 08 Cze 2014 16:22

tak,tak ,drenaż
tam akurat było podkopywania pod drenażem,fundamentem i wodą
z lewej bariera w postaci słupów i furtki,a nad maszyną w postaci zadaszenia

czaki
Fachoperator

  • Posty: 649
  • Rejestracja: 05 Lut 2011 22:48
  • Miejscowość: Cieszyn
  • Pochwały: 6

Re: Odpowiedzialność Operatora Minikoparki

Postprzez Ivona » 18 Mar 2022 14:54

Witam, wiem że są zawierane pisemne umowy między operatorem/właścicielem minikoparki, że nie biorą odpowiedzialności z to co nie jest w skazane przez właściciela/kierownika budowy. Macie coś takiego?? Będę wdzięczna. :)

Ivona
Nowicjusz

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 18 Mar 2022 14:45

Maszyna: Wacker Neuson ET18

Firma: Moja własna


Re: Odpowiedzialność Operatora Minikoparki

Postprzez Jarewa » 13 Kwi 2022 16:37

Taki papier nic ci nie daje bo właściciela media nie interesuje jakie masz umowy.. Tylko kto uszkodził.. Jedynie możesz później dochodzić swoich spraw w pozwie cywilnej z tym z umowy a to droga długa i męcząca. Jak ktoś ma czas to i owszem czasem możesz wygrać a czasem przegrać i stracić czas i dodatkowe pieniądze...

Zasada zawsze jest prosta kto urwał, przerwał ten odpowiada prawnie...

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej