Przełącz do głównego szablonu
O czym tylko chcecie :).
Wyślij odpowiedź

Vat od faktury

28 Sty 2014 23:47

Witam.
Ponieważ nie znalazłem, nic w wyszukiwarce mam takie pytanie.
Chciałby wsiąść dotacje na zakup minikoparki O ile z wyborem oraz ocena stanu mini nie będę miał problemu, to chodzi mi o sama cenę sprzętu.
Dlaczego większość ogłoszeniodawców podaje cene netto? Czy jeśli zapłacę cenę netto + podatek to później będę mógł podatek odliczyć?
Zastanawiałem się tez czy sprzedający przy zakupie, nie zaniżają ceny na fakturze o wartość podatku, po to żeby cena końcowa była taka jak cena netto.

Vat od faktury

29 Sty 2014 03:15

Kolego na większości aukcji tak piszą ale jest wymagana cena brutto, co do sprzedaży to chodzi o to że im mniej na fakturze tym mniej podatku zapłaci od sprzedaży. Co do pytania o odliczenia podatku to jest tak jak mówisz możesz odpisać lub pod koniec roku poprosić o zwrot. Mam nadzieję że nic nie pokręciłem

Vat od faktury

29 Sty 2014 07:52

Wniosek o zwrot vatu możesz napisać zaraz po zakupie. Urząd skarbowy ma na to bodajże 60 dni teoretycznie i praktycznie na zwrot czekasz do ostatniej chwili :wink:. Warunek jest oczywiście taki, że musisz być "vatowcem" żeby móc odliczyć Vat.

Re: Vat od faktury

29 Sty 2014 09:40

możesz zrobić zwrot przyspieszony do 25 dni jeśli w danym miesiącu wystawisz fakturę sprzedaży
przygotuj się na kontrolę jeśli poprosisz o zwrot vat

Re: Vat od faktury

29 Sty 2014 12:31

MARIO/MECALAC napisał(a):Kolego na większości aukcji tak piszą ale jest wymagana cena brutto, co do sprzedaży to chodzi o to że im mniej na fakturze tym mniej podatku zapłaci od sprzedaży.


Czyli jeżeli dobrze zrozumiałem to jeżeli w internecie jest podana cena 40000zł netto, cena + 23% vat wynosi 49200zł to jeżeli podczas zakupu sprzedający wystawi mi na fakturze, ze sprzedał mi koparkę za 30800zł, a w rzeczywistości ja zapłacę mu te 40000zł. To nikt na tym nie ucierpi? A dla sprzedającego będzie to na korzyść ponieważ zapłaci mniejszy podatek od sprzedaży? Przy czym ja jeżeli zostanę vatowcem będę miał możliwość odliczenia od kwoty 30800zł podatku.

Vat od faktury

29 Sty 2014 12:55

Tak dobrze zrozumiałeś, ale jest małe ALE jeśli masz mniejszą kwotę na Fakturze a nie daj Boże maszyna kradziona to jesteś w czarnej dupie bo dostaniesz mniej kasy. Zawsze się upieraj na tyle ile ma być bo nigdy nic nie wiadomo

Vat od faktury

29 Sty 2014 13:48

Zazwyczaj sprzedawcy zaniżają kwotę na fakturze aby uniknąć płacenia podatku dochodowego w wysokości 18 lub 32 %.
Np. sprzedawca sprzedaje maszynę za 40 tyś netto, z a zakupił ją za 20 tyś netto, wówczas jego zysk to 20 tyś z czego musi odprowadzić 3600 zł podatku dochodowego. Jeżeli sprzeda maszynę za 40 tyś , a na fakturze wystawi tylko 25 tyś netto to zapłaci 18 % od 5tyś czyli 900 zł. Jest różnica, jest.

Teraz od strony kupującego. Kupujesz maszynę za 40 tyś netto - w tym momencie ta kwota jest u Ciebie kosztem uzyskania przychodu i wchodzi w koszty. Jesteś 3600 zł do przodu. Jeżeli wystawisz faktury na kwotę powiedzmy 60 tyś to zapłacisz podatek w wysokości 18% od 20 tyś bo masz: 60 tyś przychodu, 40 tyś kosztu, 20 tyś dochód. Jakbyś zapłacił 20 tyś netto za maszynę automatycznie masz mniejszy koszt uzyskania przychodu i będziesz płacił większy podatek, oczywiście jak będziesz wykazywał zyski, jak będzie strata to tą kwotę przenosi się do rozliczenia na kolejny miesiąc. Tak samo jest z vatem , nadwyżkę zapłaconą przez Ciebie można przenieść na kolejny miesiąc lub ubiegać się o zwrot.

Jak ktoś potrzebuje maszynę na własne potrzeby to można wziąć z zaniżoną kwotą, będzie mniej vatu do zapłacenia którego się nie odzyska, jak na firmę to lepiej i bezpieczniej wziąć pełną fakturę

Vat od faktury

29 Sty 2014 17:14

każdy szuka oszczędności, zależy jak z kim się dogadasz. Zaniżysz cenę na papierze, to zapomnij, że przy zwrocie maszyny dostaniesz tyle ile dałeś (dostaniesz tyle ile na papierze), jak miała jakieś ukryte wady czy coś w deseń. Wiadomo każdy ucieka od płacenia jaumurznej Państwu, ale czasami może to się obrucić przeciwko nam. i nie ważne czy kupujemy czy sprzedajemy :lol:

Vat od faktury

30 Sty 2014 19:32

Ja własnie ubiegam się o zwrot podatku za zakup mini. Księgowa zajęła się całą dokumentacją i póki co czekam na kontrolę z US.
Fakturę sprzedaży (usługi) miałem wystawioną ale z tego co pamiętam to właśnie dzięki temu Urząd Skarbowy ma na to 2 msc, a nie tj. wyżej napisane 25 dni. Gdyby nie było faktury sprzedaży okres oczekiwania zwiększa się chyba do 6 msc.
W tym momencie nie jestem pewien w 100% co do tego czasu ale raczej już ponad 25 dni temu księgowa składała mi te papiery i do tej pory cisza. Jak będę u niej to zapytam i będę mógł wtedy potwierdzić czas oczekiwania.

Vat od kwoty dotacji będziesz musiał jednak oddać urzędowi pracy w ciągu jakiegoś czasu - w umowie z UP jest napisane dokładnie ile ma się na to czasu. Tak więc vat zwrócisz sobie tylko z kwoty jaką sam zainwestowałeś.

Vat od faktury

30 Sty 2014 20:22

Jest na to kilka dni :lol: i są to 3 terminy
-25 dni
-60 dni ( standardowy czas )
-180 dni
Te dni są wzięte z ustawy o podatku Vat

Vat od faktury

19 Lut 2014 18:46

Orientujecie się czy US zwraca vat z pełnej faktury zakupu koparki czy tylko maxymalnie 6 tys. zł tj. w przypadku samochodu osobowego:
http://e-agropodatki.eu/prawo-odliczeni ... osobowych/

Vat od faktury

19 Lut 2014 19:09

Dostajesz zwrot 100% VAT-u, ewentualnie pomniejszony o kwotę VAT uzyskaną ze sprzedaży usługi.
Wyślij odpowiedź