wibako

Vat od faktury

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Vat od faktury

Postprzez travolta » 28 Sty 2014 23:47

Witam.
Ponieważ nie znalazłem, nic w wyszukiwarce mam takie pytanie.
Chciałby wsiąść dotacje na zakup minikoparki O ile z wyborem oraz ocena stanu mini nie będę miał problemu, to chodzi mi o sama cenę sprzętu.
Dlaczego większość ogłoszeniodawców podaje cene netto? Czy jeśli zapłacę cenę netto + podatek to później będę mógł podatek odliczyć?
Zastanawiałem się tez czy sprzedający przy zakupie, nie zaniżają ceny na fakturze o wartość podatku, po to żeby cena końcowa była taka jak cena netto.

travolta
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 03 Lut 2011 20:14
  • Miejscowość: Radom

Maszyna: Ostrówek NK-451b

Firma: Imperial


Reklama

simmet

Vat od faktury

Postprzez MARIO/MECALAC » 29 Sty 2014 03:15

Kolego na większości aukcji tak piszą ale jest wymagana cena brutto, co do sprzedaży to chodzi o to że im mniej na fakturze tym mniej podatku zapłaci od sprzedaży. Co do pytania o odliczenia podatku to jest tak jak mówisz możesz odpisać lub pod koniec roku poprosić o zwrot. Mam nadzieję że nic nie pokręciłem
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Vat od faktury

Postprzez master123 » 29 Sty 2014 07:52

Wniosek o zwrot vatu możesz napisać zaraz po zakupie. Urząd skarbowy ma na to bodajże 60 dni teoretycznie i praktycznie na zwrot czekasz do ostatniej chwili :wink:. Warunek jest oczywiście taki, że musisz być "vatowcem" żeby móc odliczyć Vat.
A STATE OF TRANCE
http://xat.com/Kopaczka - zapraszam na pierdo lamento....

Awatar użytkownika
master123
Fachoperator

  • Posty: 1255
  • Rejestracja: 20 Lut 2010 21:41
  • Miejscowość: Łódż
  • Pochwały: 14

Maszyna: Eder M 815 B,
Gallmac WMW 100L,
Doosan DX 225

Firma: prywatna


Re: Vat od faktury

Postprzez prezes85 » 29 Sty 2014 09:40

możesz zrobić zwrot przyspieszony do 25 dni jeśli w danym miesiącu wystawisz fakturę sprzedaży
przygotuj się na kontrolę jeśli poprosisz o zwrot vat

prezes85
Fachoperator

  • Posty: 571
  • Rejestracja: 02 Lis 2009 16:55
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 4

Maszyna: CAT 428E 428F M315 Liebherr 904 Actros 3344 4141

Firma: własna


Re: Vat od faktury

Postprzez travolta » 29 Sty 2014 12:31

MARIO/MECALAC napisał(a):Kolego na większości aukcji tak piszą ale jest wymagana cena brutto, co do sprzedaży to chodzi o to że im mniej na fakturze tym mniej podatku zapłaci od sprzedaży.


Czyli jeżeli dobrze zrozumiałem to jeżeli w internecie jest podana cena 40000zł netto, cena + 23% vat wynosi 49200zł to jeżeli podczas zakupu sprzedający wystawi mi na fakturze, ze sprzedał mi koparkę za 30800zł, a w rzeczywistości ja zapłacę mu te 40000zł. To nikt na tym nie ucierpi? A dla sprzedającego będzie to na korzyść ponieważ zapłaci mniejszy podatek od sprzedaży? Przy czym ja jeżeli zostanę vatowcem będę miał możliwość odliczenia od kwoty 30800zł podatku.

travolta
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 03 Lut 2011 20:14
  • Miejscowość: Radom

Maszyna: Ostrówek NK-451b

Firma: Imperial


Vat od faktury

Postprzez MARIO/MECALAC » 29 Sty 2014 12:55

Tak dobrze zrozumiałeś, ale jest małe ALE jeśli masz mniejszą kwotę na Fakturze a nie daj Boże maszyna kradziona to jesteś w czarnej dupie bo dostaniesz mniej kasy. Zawsze się upieraj na tyle ile ma być bo nigdy nic nie wiadomo
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Vat od faktury

Postprzez siekla1 » 29 Sty 2014 13:48

Zazwyczaj sprzedawcy zaniżają kwotę na fakturze aby uniknąć płacenia podatku dochodowego w wysokości 18 lub 32 %.
Np. sprzedawca sprzedaje maszynę za 40 tyś netto, z a zakupił ją za 20 tyś netto, wówczas jego zysk to 20 tyś z czego musi odprowadzić 3600 zł podatku dochodowego. Jeżeli sprzeda maszynę za 40 tyś , a na fakturze wystawi tylko 25 tyś netto to zapłaci 18 % od 5tyś czyli 900 zł. Jest różnica, jest.

Teraz od strony kupującego. Kupujesz maszynę za 40 tyś netto - w tym momencie ta kwota jest u Ciebie kosztem uzyskania przychodu i wchodzi w koszty. Jesteś 3600 zł do przodu. Jeżeli wystawisz faktury na kwotę powiedzmy 60 tyś to zapłacisz podatek w wysokości 18% od 20 tyś bo masz: 60 tyś przychodu, 40 tyś kosztu, 20 tyś dochód. Jakbyś zapłacił 20 tyś netto za maszynę automatycznie masz mniejszy koszt uzyskania przychodu i będziesz płacił większy podatek, oczywiście jak będziesz wykazywał zyski, jak będzie strata to tą kwotę przenosi się do rozliczenia na kolejny miesiąc. Tak samo jest z vatem , nadwyżkę zapłaconą przez Ciebie można przenieść na kolejny miesiąc lub ubiegać się o zwrot.

Jak ktoś potrzebuje maszynę na własne potrzeby to można wziąć z zaniżoną kwotą, będzie mniej vatu do zapłacenia którego się nie odzyska, jak na firmę to lepiej i bezpieczniej wziąć pełną fakturę

siekla1
Operator

  • Posty: 453
  • Rejestracja: 23 Lis 2008 18:23
  • Miejscowość: Bytom
  • Pochwały: 5

Vat od faktury

Postprzez zbyszek1984 » 29 Sty 2014 17:14

każdy szuka oszczędności, zależy jak z kim się dogadasz. Zaniżysz cenę na papierze, to zapomnij, że przy zwrocie maszyny dostaniesz tyle ile dałeś (dostaniesz tyle ile na papierze), jak miała jakieś ukryte wady czy coś w deseń. Wiadomo każdy ucieka od płacenia jaumurznej Państwu, ale czasami może to się obrucić przeciwko nam. i nie ważne czy kupujemy czy sprzedajemy :lol:

zbyszek1984
Pomocnik operatora

  • Posty: 96
  • Rejestracja: 12 Cze 2009 19:01
  • Miejscowość: toruń
  • Pochwały: 6

Vat od faktury

Postprzez PRI2013 » 30 Sty 2014 19:32

Ja własnie ubiegam się o zwrot podatku za zakup mini. Księgowa zajęła się całą dokumentacją i póki co czekam na kontrolę z US.
Fakturę sprzedaży (usługi) miałem wystawioną ale z tego co pamiętam to właśnie dzięki temu Urząd Skarbowy ma na to 2 msc, a nie tj. wyżej napisane 25 dni. Gdyby nie było faktury sprzedaży okres oczekiwania zwiększa się chyba do 6 msc.
W tym momencie nie jestem pewien w 100% co do tego czasu ale raczej już ponad 25 dni temu księgowa składała mi te papiery i do tej pory cisza. Jak będę u niej to zapytam i będę mógł wtedy potwierdzić czas oczekiwania.

Vat od kwoty dotacji będziesz musiał jednak oddać urzędowi pracy w ciągu jakiegoś czasu - w umowie z UP jest napisane dokładnie ile ma się na to czasu. Tak więc vat zwrócisz sobie tylko z kwoty jaką sam zainwestowałeś.

Awatar użytkownika
PRI2013
Operator

  • Posty: 231
  • Rejestracja: 17 Paź 2013 21:17
  • Miejscowość: Żyrardów
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo ecr25d

Firma: Przedsiębiorstwo Robót Instalacyjnych


Vat od faktury

Postprzez MARIO/MECALAC » 30 Sty 2014 20:22

Jest na to kilka dni :lol: i są to 3 terminy
-25 dni
-60 dni ( standardowy czas )
-180 dni
Te dni są wzięte z ustawy o podatku Vat
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Vat od faktury

Postprzez PRI2013 » 19 Lut 2014 18:46

Orientujecie się czy US zwraca vat z pełnej faktury zakupu koparki czy tylko maxymalnie 6 tys. zł tj. w przypadku samochodu osobowego:
http://e-agropodatki.eu/prawo-odliczeni ... osobowych/

Awatar użytkownika
PRI2013
Operator

  • Posty: 231
  • Rejestracja: 17 Paź 2013 21:17
  • Miejscowość: Żyrardów
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo ecr25d

Firma: Przedsiębiorstwo Robót Instalacyjnych


Vat od faktury

Postprzez bundi » 19 Lut 2014 19:09

Dostajesz zwrot 100% VAT-u, ewentualnie pomniejszony o kwotę VAT uzyskaną ze sprzedaży usługi.
Veni Vidi Excavatus

bundi
Operator

  • Posty: 275
  • Rejestracja: 25 Sty 2008 20:10
  • Miejscowość: Twierdza Wrocław
  • Pochwały: 6

Maszyna: New Holland B115B
Wacker Neuson 1703

Firma: usługowa


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej