wibako

Jakie uprawnienia do przewozu minikoparki?

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Jakie uprawnienia do przewozu minikoparki?

Postprzez qwert » 29 Sty 2008 20:03

Witam
Posiadam minikoparke ktora w raz z samochodem i przyczepa dwuosiowa przekracza 3,5 tony:( i tu jest problem.. orientujecie się czy prawojazdy B+E wystarczy do przewozu tej minikoparki? czy trzeba miec inne wymagane uprawnienia? jestem zielony w temacie:( prosze zanwcow tematu o jakies rady:)
pozdr
qwert

qwert
Fizol

  • Posty: 21
  • Rejestracja: 29 Sty 2008 19:57
  • Miejscowość: Lublin

Reklama

simmet

Postprzez tomec » 29 Sty 2008 21:06

moj ojciec jechal lawetka po kabine do kamaza ,a ma prawko tylko B hehe,ale iwdzial ze i jezdzili tez inni z takimi przyczepkami , a smieszne w tym to jest ze lanosem ciagnal a wyprzedzal go taki sam lanos :D ,
a tak na powaznie chyba powinno wystarczyc,ale samochod musi byc np terenowy,le pewnie znajac zycie to sie myle i potrzebna jest laweta taka z drogowki,ale nie wiem...nie masz gdzies w komisie lawety za 10 tys?

Awatar użytkownika
tomec
Fachoperator

  • Posty: 936
  • Rejestracja: 20 Kwi 2007 19:16
  • Miejscowość: Ye2bne

Postprzez pociety » 29 Sty 2008 22:23

Jeżeli przekracza 3,5t to prawko B+E nie wystarczy. Będzie potrzebne prawko C+E

pociety
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 21 Sie 2007 22:05
  • Miejscowość: szczecin

Postprzez gosci » 29 Sty 2008 23:48

Witam znalazłem coś takiego http://www.forum.v10.pl/dmc,zestawu,z,k ... t3504.html

Tak na marginesie ciekawy jestem jak to wygląda w USA skoro są tam możliwe takie opcje
że do pick up-a można podczepić takie coś

[img=http://img171.imageshack.us/img171/1464/ho1oj7.th.jpg]

Co wy na to? O ile świat był by piękniejszy gdzyby można było coś takiego ciągać na B+E

[ Dodano: Wto Sty 29, 2008 10:48 pm ]
Image

gosci
Pomocnik operatora

  • Posty: 85
  • Rejestracja: 27 Mar 2007 22:04
  • Miejscowość: Radzymin

Maszyna: JCB 4cx, MF 50HX, O&K mh4cs, Case 621b.


Postprzez Darek1970 » 30 Sty 2008 10:57

pociety napisał(a):eżeli przekracza 3,5t to prawko B+E nie wystarczy. Będzie potrzebne prawko C+E


Nieprawda:
Na B możesz jeździć zespołem pojazdów do max. 4250 kg, jeśli ciągniesz przyczepę lekką lub do 3500 kg, jeśli przyczepa ma DMC>750 kg.
Na B+E możesz ciągnąć cięższy zestaw, maksymalnie do wagi 6125 kg (masa pojazdu ciągnącego musi stanowić minimum 1,33 masy przyczepy, więc przy DMC 3500 pojazdu możesz ciągnąć przyczepę z DMC około 2625 kg).

Darek1970
Pomocnik operatora

  • Posty: 69
  • Rejestracja: 24 Sie 2007 11:51
  • Miejscowość: Wrocław

Postprzez tomec » 30 Sty 2008 12:13

co to dmc i skad takie masz wiesci?

Awatar użytkownika
tomec
Fachoperator

  • Posty: 936
  • Rejestracja: 20 Kwi 2007 19:16
  • Miejscowość: Ye2bne

Postprzez Klawek » 30 Sty 2008 13:46

tomec : dopuszczalna masa całkowita (DMC)

Klawek
Operator

  • Posty: 475
  • Rejestracja: 25 Lut 2007 20:21
  • Miejscowość: Mrągowo
  • Pochwały: 3

Postprzez tomi_go » 21 Lut 2010 13:31

Odświeżę troszkę temat.

Zgadzam się z poprzednikami , że B+E wystarcza do ciągnięcia minikopa na lawecie.

Jest za to inny problem.
Przyczepa do ciągnięcia minikopa powinna mieć DMC co najmniej 2100kg.
Koparka około 1600kg + masa własna lawety 400kg = 2100kg
Samochód wywrotka waży np DMC 3400kg

A więc auto + przyczepa daje jakieś 5500kg.

Czyli suma dopuszczalnych mas całkowitych przekroczyła 3500kg.
A w tym przypadku oprócz wymienionego wcześniej prawa jazdy B+E trzeba mieć jeszcze inne dokumenty.

Bo większość z użytkowników minikoparki ma zarejestrowany jeszcze transport bo ciągnie to małymi wywrotkami. I tu problem. Sama wywrotka ok ale już z przyczepą trzeba mieć licencje. Jakie dokumenty trzeba do otrzymania licencji i ile to kosztuje to inny temat.

Można to ominąć robiąc wypis z urzędu miasta, że dane auto + dana laweta służy do przewozu na potrzeby własne. +Koszt około 120,- na rok.

Następny problem to przepis mówiący o tym , że tylko auta przewożące na potrzeby nie handlowe nie muszą mieć tachografu. A ciągnąc np minikoparkę na lawecie według tłumaczenia przepisu ciągniesz ją na potrzeby handlowe i musisz mieć tachograf.

I analogicznie Jadąc bez przyczepy jedziesz i obowiązują cię przepisy jak na osobowe a jak zapniesz przyczepę to już jak na ciężarowe. Prędkości czas pracy itd...
Kiedy zatrzyma cię policja musisz dać tarczki z czasu kiedy jedziesz z przyczepą i zaświadczenia od pracodawcy kiedy jeździło się bez żeby nie dostać kary za przekroczenie czasu pracy przerw lub prędkości.


Generalnie jest to problem.
Brak wymienionych dokumentów przy spotkaniu z np ITD grozi karami nawet rzędu 10000,-


Ja swojego minikopa wożę na samochodzie i nie mam problemów.
<b>www.tomi-bud.pl</b>

tomi_go
Fizol

  • Posty: 27
  • Rejestracja: 18 Gru 2009 19:58
  • Miejscowość: Jasienica

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 40 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej