wibako

Pytania na egzaminie.

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Postprzez master123 » 14 Lis 2010 20:57

sporo z materiałow które mi dano ale równiez z notatek i byłem obcykany az za bardzo :wink: ale nigdzie mi to nie zginie zawsze moze sie przydac, wiedzy nigdy za wiele a i tak musze jeszcze duzo sie uczyc przede wszystkim praktycznych rzeczy związanych z maszyną :D ale z czasem powinno byc coraz lepiej
A STATE OF TRANCE
http://xat.com/Kopaczka - zapraszam na pierdo lamento....

Awatar użytkownika
master123
Fachoperator

  • Posty: 1255
  • Rejestracja: 20 Lut 2010 21:41
  • Miejscowość: Łódż
  • Pochwały: 14

Maszyna: Eder M 815 B,
Gallmac WMW 100L,
Doosan DX 225

Firma: prywatna


Reklama

simmet

Postprzez kaizik23 » 14 Lis 2010 21:04

ale pracujesz jako operator??

kaizik23
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 14 Lis 2010 19:41
  • Miejscowość: Machu Picchu

Postprzez master123 » 14 Lis 2010 21:56

teraz juz tak :wink: pracuje od połowy wrzesnia ale przed przed kursem ani razu nie siedziałem na maszynie
A STATE OF TRANCE
http://xat.com/Kopaczka - zapraszam na pierdo lamento....

Awatar użytkownika
master123
Fachoperator

  • Posty: 1255
  • Rejestracja: 20 Lut 2010 21:41
  • Miejscowość: Łódż
  • Pochwały: 14

Maszyna: Eder M 815 B,
Gallmac WMW 100L,
Doosan DX 225

Firma: prywatna


Postprzez paws » 17 Lis 2010 18:05

Dzis w ośrodku szkolenia Białecki w Krakowie odbył sie egzamin teoretyczny :) Jestem jednym z wielu którzy go zdali :) HE HE

paws
Fizol

  • Posty: 22
  • Rejestracja: 13 Lis 2010 10:46
  • Miejscowość: Żywiec

Postprzez master123 » 17 Lis 2010 19:19

Congratulations :D
A STATE OF TRANCE
http://xat.com/Kopaczka - zapraszam na pierdo lamento....

Awatar użytkownika
master123
Fachoperator

  • Posty: 1255
  • Rejestracja: 20 Lut 2010 21:41
  • Miejscowość: Łódż
  • Pochwały: 14

Maszyna: Eder M 815 B,
Gallmac WMW 100L,
Doosan DX 225

Firma: prywatna


Postprzez paws » 18 Lis 2010 19:56

master123 napisał(a):Congratulations :D


thx :)

Pytali jak zwykle o zmiennik momentu

paws
Fizol

  • Posty: 22
  • Rejestracja: 13 Lis 2010 10:46
  • Miejscowość: Żywiec

Postprzez wojteekk1989 » 21 Lis 2010 20:17

ja też zdawałem w środę tj. 17 listopada egzamin teoretyczny w ośrodku szkolenia Białecki w Krakowie, oczywiście zdałem. Powiem krótko nie warty stresu ten egzamin :D na egzaminie praktycznym jak ktoś umie podstawowe ruchy i umie kopać zda na pewno :P tylko w tym roku doszło zapinanie pasów jak się wsiada do kop.-ład. jednego kolesia uwalił za nie zapięte pasy i nie zamknięte drzwi heh, a egzamin teoretyczny jak dla mnie też banalny tylko oczywiście trzeba coś umieć. Ja miałem pytania: -Dopuszczalna temp. w zmienniku momentu? -Co robimy gdy przekroczymy tą temp.? -Różnice pomiędzy prądnicą a alternatorem? -Co jest lepsze prądnica czy alternatorem? -Przyczyna braku ładowania akumulatora?
Odpowiedziałem na wszystkie 5 i do widzenia! :D:D Zdawał ze mną koleś co nie wiedział czym się różni prądnica od alternatora i jaka jest dopuszczalna temp. w zmienniku, nie odpowiedział na te 2 pyt. i egzaminator od razu dziękuję panu skoro nawet podstaw pan nie umie :P

wojteekk1989
Nowicjusz

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 21 Lis 2010 19:59
  • Miejscowość: Olkusz

Postprzez paws » 22 Lis 2010 10:42

wojteekk1989 napisał(a):ja też zdawałem w środę tj. 17 listopada egzamin teoretyczny w ośrodku szkolenia Białecki w Krakowie, oczywiście zdałem. Powiem krótko nie warty stresu ten egzamin :D na egzaminie praktycznym jak ktoś umie podstawowe ruchy i umie kopać zda na pewno :P tylko w tym roku doszło zapinanie pasów jak się wsiada do kop.-ład. jednego kolesia uwalił za nie zapięte pasy i nie zamknięte drzwi heh, a egzamin teoretyczny jak dla mnie też banalny tylko oczywiście trzeba coś umieć. Ja miałem pytania: -Dopuszczalna temp. w zmienniku momentu? -Co robimy gdy przekroczymy tą temp.? -Różnice pomiędzy prądnicą a alternatorem? -Co jest lepsze prądnica czy alternatorem? -Przyczyna braku ładowania akumulatora?
Odpowiedziałem na wszystkie 5 i do widzenia! :D:D Zdawał ze mną koleś co nie wiedział czym się różni prądnica od alternatora i jaka jest dopuszczalna temp. w zmienniku, nie odpowiedział na te 2 pyt. i egzaminator od razu dziękuję panu skoro nawet podstaw pan nie umie :P


a no to kolega zapewne ze mna chodzil na zajecia :P he he :) pozdro ;)

paws
Fizol

  • Posty: 22
  • Rejestracja: 13 Lis 2010 10:46
  • Miejscowość: Żywiec

Postprzez Maniekvr6 » 11 Lut 2011 21:16

Witam jestem tu nowy i też przed egzaminem. Wysokości do góry znam tylko na kursie nie było jak jest na dół i jakie kolory taśm, proszę o pomoc kolegów. A egzamin teoretyczny mam w piątek, za pomoc z góry dziękuje.
Ostatnio edytowany przez Maniekvr6, 12 Lut 2011 13:03, edytowano w sumie 1 raz
VR6

Maniekvr6
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 11 Lut 2011 20:35
  • Miejscowość: Pszczyna

Postprzez Jooras » 12 Lut 2011 14:20

Maniekvr6 napisał(a):Wysokości do góry znam tylko na kursie nie było jak jest na dół i jakie kolory taśm, proszę o pomoc kolegów

ale wysokości czego ? :?

Awatar użytkownika
Jooras
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 09 Sie 2010 15:53
  • Miejscowość: Lubartów / Lublin
  • Pochwały: 14

Postprzez Maniekvr6 » 13 Lut 2011 04:17

Kolego do góry napięcie znam o Lini wysokiego napięcia tylko jak jest w ziemi ile mają być taśmy i jakie kolory od poszczególnych instalacji tego nie wiem ?
VR6

Maniekvr6
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 11 Lut 2011 20:35
  • Miejscowość: Pszczyna

Postprzez Jooras » 13 Lut 2011 11:34

30 - 50 cm od instalacji, czerwona folia od kabli energetycznych, a żółta od gazu. Przy wodzie nie ma taśm. Na egzaminie mogą się spytać jak to było w przypadku starych instalacji to można powiedzieć że było wykładane cegłówkami.

Ja tak na egzaminie powiedziałem i zdałem bo dosyć bardzo p. Wrzosek mnie męczył z bhp

Awatar użytkownika
Jooras
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 09 Sie 2010 15:53
  • Miejscowość: Lubartów / Lublin
  • Pochwały: 14

Postprzez piczus » 13 Lut 2011 11:51

Maniekvr6 napisał(a):Kolego do góry napięcie znam o Lini wysokiego napięcia tylko jak jest w ziemi ile mają być taśmy i jakie kolory od poszczególnych instalacji tego nie wiem ?



kolego musisz też znać odległości od linii niskiego i średniego określone to jest w kV co do sieci podziemnych strefa niebezpieczna 6m taśmy mogą być rożne proponuję opanuj jeszcze klin odłamu , kąt stoku naturalnego ,określanie kat. gruntu,
Lc=L1+a to podstawa na egzaminie na koparkę bez znajomości tych zagadnień musisz liczyć na wielkie szcząście

piczus
Nowicjusz

  • Posty: 13
  • Rejestracja: 30 Gru 2006 20:30
  • Miejscowość: lubelskie

Postprzez leo_33 » 13 Lut 2011 11:52

Jooras napisał(a):30 - 50 cm od instalacji, czerwona folia od kabli energetycznych, a żółta od gazu. Przy wodzie nie ma taśm. Na egzaminie mogą się spytać jak to było w przypadku starych instalacji to można powiedzieć że było wykładane cegłówkami.

Ja tak na egzaminie powiedziałem i zdałem bo dosyć bardzo p. Wrzosek mnie męczył z bhp

czerwona owszem ale tylko przy wysokim napięciu po przy średnim i niskim to niebieska :)
a przy wodzie również niebieska z taśmą metalową teletechnika też żółta bądz pomarańczowa

leo_33
Pomocnik operatora

  • Posty: 50
  • Rejestracja: 02 Sty 2010 15:07
  • Miejscowość: Duisburg

Postprzez peter5on » 13 Lut 2011 16:36

Byłem w ostatniej grupie w której nauczał pan Wrzosek, bardzo miło wspominam te wykłady wszystko opisywane tak jak powinno być, można było pożartować itp. Ale teraz tylko egzaminuje.

Radzę się dobrze zastanawiać zanim się coś powie na egzaminie bo pytania u Wrzoska są bardzo podchwytliwe.

Awatar użytkownika
peter5on
Młodszy operator

  • Posty: 115
  • Rejestracja: 14 Gru 2009 22:39
  • Miejscowość: Lublin
  • Pochwały: 3

Maszyna: Komatsu 240


Postprzez Jooras » 13 Lut 2011 16:39

ok może i tak ja pisze jak odpowiedziałem na egzaminie i to przeszło

Awatar użytkownika
Jooras
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 09 Sie 2010 15:53
  • Miejscowość: Lubartów / Lublin
  • Pochwały: 14

Postprzez Maniekvr6 » 13 Lut 2011 17:16

Dziękuje koledzy klin mam opanowany ,wysokości też tylko tego nie wiedziałem .
VR6

Maniekvr6
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 11 Lut 2011 20:35
  • Miejscowość: Pszczyna

Postprzez radek86 » 18 Lut 2011 17:55

pajacykowynowy napisał(a):PRZYKŁADOWE PYTANIA KONTROLNE:
1) Co oznacza pojęcie „napęd hydrauliczny”?
2) Wymień rodzaje pomp hydraulicznych
3) Wymień parametry charakteryzujące pompę hydrauliczną oraz w jaki sposób można zmieniać wydajność w pompach o zmiennej wydajności?
4) Wymień rodzaje cylindrów hydraulicznych
5) Jaką rolę spełnia zawór przelewowy a jaką przeciążeniowy?
6) Wymień rodzaje filtrów stosowanych w układach hydraulicznych
7) Jaką rolę spełnia regulator ciśnienia (akumulator hydrauliczny)?
8) W jakich jednostkach wyrażane jest ciśnienie w układach hydraulicznych?
9) Czym kierujesz się przy doborze średnicy przewodu hydraulicznego?
10) Na czym polega i w jakim celu wykonuje się zerowanie układu hydraulicznego?

[ Dodano: Sro Sty 28, 2009 11:35 pm ]
HYDRAULIKA
PRZYKŁADOWE PYTANIA KONTROLNE:
Co oznacza pojęcie napęd hydrauliczny?
Napędami hydraulicznymi nazywa się takie napędy , w których przekazywanie energii mechanicznej odbywa się za pomocą cieczy.
Wymień rodzaje pomp hydraulicznych?
A) pompa zębata, para kół zębatych napędzanych znajdująca się w szczelnej obudowie, posiada przestrzeń niskiego ciśnienia (ssąca) i przestrzeń wysokiego ciśnienia.
B) pompa wielotłoczkowa osiowa o stałej lub zmiennej wydajności, z tarczą wychylną, lub wychylnym wirnikiem.
C) pompa wielotłoczkowa promieniowa, stała lub zmienna.
D) pompa śrubowa:
-Wszystkie wyszczególnione pompy z wyjątkiem śrubowej mogą być zastosowane jako silniki hydr., pracują w układzie odwrotnym.
Wymień parametry charakteryzujące pompę hydrauliczną oraz w jaki sposób można zmieniać wydajność w pompach o zmiennej wydajności?
A) wydajność- Q- ilość przepompowanej cieczy 〖dm〗^3/min, m^3/h silniki hydr. Wyrażają pobór cieczy nazwą - chłonność- 〖dm〗^3/min, m^3/h.
B) Ciśnienie – jednostki 1at/KG/〖cm〗^2, 1Mpa≈0,1kg, 1Bar≈1at.
C) Moc układów – N /KW/ N=p∙Q
p- ciśnienie Q- wydajność(〖dm〗^3/min)
D) Prędkość ruchu obrotowego n/min lub n/h
-n- obroty na min
Wydajność pomp wt-oś możemy zmieniać przez zmianę skoku tłoczków- tj. przez pochylenie od 0 do max kąta pochylenia < wirnika lub tarczy pochylnej p……….oś.
lub w pompach promieniowych przez zmianę mimośrodk wirnika względem obudowy./2e/ - s – kok – e – wymiar mimośrodk
Wymień rodzaje cylindrów hydraulicznych?
A) Cylindry z jednostronnym łożyskiem/jednostronnego lub dwustronnego działania.
B) Cylindry nurnikowe jednostronnego działania.
C) Cylindry teleskopowe.
Jaką rolę spełnia zawór przelewowy a jaką przeciążeniowy?
A) Zawory przelewowe (ciśnieniowe) mają za zadanie odprowadzenie nadmiaru cieczy do zbiornika lub do innej gałęzi układu hydr. /100%pn/
B) Zawory bezpieczeństwa służą do zabezpieczenia układu hydr. przed nagłym wzrostem ciśnienia ponad dopuszczalną wartość /ciśnieniowe 110% pn/
Wymień rodzaje filtrów stosowanych w układach hydraulicznych?
A) materiały – materiały ceramiczne i spieki, filtry magnetyczne, siatki i druty, płytki metalowe-szczelinowy.
Klasyfikacja w zależności od dokładności filtrowania
/zgrubnego oczyszczania – dokładność do 0,1mm
średniego oczyszczania – dokładność do 0,01
b. dokładnego oczyszczania – dokładność do 0,001mm
umiejscowienie filtrów w układzie
C) filtry wlewowe
D) filtry ssawne
E) filtry niskociśnieniowe
F) filtry średnio i wysokociśnieniowe.
Jaką rolę spełnia regulator ciśnienia (akumulator hydrauliczny)?
Akumulatorami hydraulicznymi - nazywamy elementy służące do magazynowania cieczy pod ciśnieniem.
/uzupełniają przecieki, wygładzają pulsację ciśnień. Itp.

W układach hydr. pracujących okresowo /sterowanie/
utrzymują ciśnienie w sposób ciągły. Wyposażone są w zawór automatycznego rozładowania.

do silnika lub siłownika





rozdzielacz
Akumulator

zawór
automatycznego
rozładowania

pompa
zbiornik


W jakich jednostkach wyrażane jest ciśnienie w układach hydraulicznych?
AT KG/〖cm〗^2- 1KG/〖cm〗^2 0,098 MPa 0,988 Bar
~ 0,1 MPa ~ 1KG/〖cm〗^2.
Czym kierujesz się przy doborze średnicy przewodu hydraulicznego?
Przy doborze przewodu hydraulicznego decyduje dopuszczalna prędkość przepływu /m/sek/
Które jest dla przewodów:
ssących - 1÷2m/sek
tłoczących 8÷15m/sek.
Ѵ=1000Q/F to
Ѵ- prędkość przepływu w m/sek
Q- natężenie przepływu 〖dm〗^3/s
F- pole powierzchni przekroju przewodu w m^2
F= 1000Q/Ѵ F = (πd^2)/4 to d= √(4F/π)
d- średnica wewnętrzna przewodu w /m/
d mm=1000xd(m)

Na czym polega i w jakim celu wykonuje się zerowanie układu hydraulicznego?
Przed naprawą układu hydraulicznego / demontaż instalacji/ należy wyzerować ciśnienia./ Odkręcić korek na zbiorniku i odczekać parę minut. Odkręcić zawór odcinający w zbiorniku a wyciskający olej zbierać w podstawionym naczyniu. Następnie odpowietrzać układ odkręcając zaślepki i złączki w instalacji i spuszczając olej odpowietrzając, go i zbierać do naczynia. Zaślepki należy zakręcać. Przed zerowaniem układu, zabezpieczyć elementy robocze przed opadaniem przez pewne podparcie. Po wyzerowaniu wykonywać dopiero naprawę układu hydr.
Naprawę wykonuje uprawniony serwis lub konserwator działu utrzymania ruchu posiadający wymagane uprawnienia.
biały

radek86
Nowicjusz

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 18 Lut 2011 14:14
  • Miejscowość: piaseczno

Postprzez Maniekvr6 » 18 Lut 2011 23:30

Koledzy zdane dziękuje za pomoc przydała sie . Papiery mam Może kolejny kopacz będzie , życic starą prace za 7 ziła i coś co człowiek lubi maszyna i człowiek :kiss:
VR6

Maniekvr6
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 11 Lut 2011 20:35
  • Miejscowość: Pszczyna

Re: Pytania na egzaminie.

Postprzez MARCIN35 » 13 Mar 2011 00:05

Zdawałem dziś w zdz katowice i mi się udało
pytania były o obsługe codzienną, zmienik momentu, linie elektryczne, klin odłamu, sprawdzanie oleju w przekładni, do ilu można kopać bez zabezpieczenia, zamek hydrauliczny, zawór przelewowy, napęd hydrokinetyczny

MARCIN35
Nowicjusz

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 12 Mar 2011 23:54

Maszyna: CASE 590r


PoprzedniaNastępna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej