wibako

dział DTR - posiadam - jakiś pomysł na początek porządków

dział DTR - posiadam - jakiś pomysł na początek porządków

Postprzez PiatyElement » 14 Lut 2016 09:43

Wpadłem na taki pomysł aby zaprowadzić trochę porządku w dziale DTR - posiadam.
Część tematów jest ewidentnie o treści handlowej, czyli ktoś ma, ale odstąpi odpłatnie co widać. Takie tematy blokować (brak możliwości odpowiadania przez innych w temacie), z dopiskiem, że użytkownik deklaruje chęć odstąpienia finansowo nie za darmo i kontakt tylko przez podane: PW, mail lub telefonicznie.
Dwie korzyści:
1. Unikniemy w ten sposób 100 odpowiedzi typu daj mi, skoro i tak nie da. Zaprowadzi to trochę porządku wstępnie, a dalej coś jeszcze wymyślę. Bo widzę, że 99% nie umie czytać ze zrozumieniem, i pomimo sformułowań "odstąpię, sprzedam", itp .... pojawia się 100 wpisów "daj mi" z adresem mailowym.

2. Nie będzie odpowiedzi i zaśmiecania działu po 2, 3 i więcej latach od ogłoszenia co widzę namiętnie czyni np użytkownik: Arcian, chwaląc się nawet osobistymi przeżyciami typu: "zaznaczę sobie, zanotuję sobie" itp .... ewidentne off-topy, do tego po kilku latach od zamieszczenia ogłoszenia.
unikniemy np takich sytuacji:
viewtopic.php?f=42&t=14858
viewtopic.php?f=42&t=23337

lub sportmen1, wklejając ciągle i wszędzie to samo. ( swoją drogą i tak widzę że większość pacjenta poznała bo go olewa - ma takie metody działania że szuka klienta na jakąś dokumentację, a później ją kupuje np na e-bay w niemczech i odsprzedaje. Wiem, bo ze mną tak chciał zrobić, a na pytania co zawiera dokumentacja odpowiadał tylko że kompletna serwisówka - bo jej w ręku nie miał i na oczy nie widział. Jak zadeklarowałem, że jutro ją odbiorę, to usłyszałem że za 2 tygodnie mi wyśle. Chce handlować , proszę bardzo, niech na pw i maile ludziom rozsyła info że "ma" choć nie ma.
Kolejny podwieszony temat po dokumentacjach, to nieuczciwi sprzedawcy, jak ktoś kogoś orżnie w papierach to niech zgłasza, bo podobno sportmen1 już kilka osób naciął. Skończy się nie uczciwe handlowanie - temat dostępny dla wszystkich.

Mogę się tym wstępnie zająć, ustalając standardowy dopisek po zablokowaniu tematu i prezentując go tu przed pierwszym użyciem, jeśli szanowna RADA NADZORCZA w zacnym składzie aprobuje taki pomysł. Można też podwiesić w dziale dużymi literami temat: zasada zamieszczania ogłoszeń w dziale i napisać że ogłoszenie ma być bezwzględnie deklarowane jako udostępnię za darmo, lub odsprzedam i na tej podstawie segregować. Lub zastosować wariant drugi jak poniżej i w zasadach napisać że ze względu na zachowanie przejrzystości działu i porządku kontaktować należy się tylko na podanych kontaktach ogłaszającego.

A w zasadzie na upartego to i darmowe ogłoszenia powinny być blokowane (wariant drugi), bo jeśli ktoś coś chce to niech kontaktuje się prywatnie, a nie zaśmieca tematu - w ten sposób nawet tematy przed kilku miesięcy będą czytelne bo będzie tylko treść ogłoszenia i nie będzie takich sytuacji burdelowych:
viewtopic.php?f=42&t=12819&view=unread#unread
viewtopic.php?f=42&t=9356&start=80
bo tu, to już nie wiadomo, gdzie, kto, po co i w jakie sprawie .....

Drugi pomysł, to podwieszenie kilku tematów typu DTR, MANUAL CAT, LIEBHERR, JCB, itp .... zablokowanych dla użytkowników, z pierwszym wpisem że jeśli ktoś posiada linki dla danej maszyny /maszyn to niech prześle ja na PW moderatorowi działu a ten po weryfikacji je wklej do podwieszonego tematu. Będzie porządek z dziesiątkami pytań o tą samą maszynę. Mam też konto na chomiku więc mogę tam wrzucać udostępnione dokumentacje i podawać linki w podwieszonych tematach.

Spróbować przez jakiś czas zawsze warto, i zobaczymy jak to się zacznie układać. Mogę się tym zająć ,za waszą zgodą - zawsze można zrezygnować w trakcie, nic nie boli i nie kosztuje, poza moją pracą.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Reklama

simmet

dział DTR - posiadam - jakiś pomysł na początek porządków

Postprzez peckiel » 14 Lut 2016 10:45

Jeżeli chodzi o temat użytkownika riland to były prowadzone już rozmowy na ten temat. Pisaliśmy o tym z Mechaniorem i Rudesmenem żeby jego temat oczyścić całkowicie i zamknąć z dopiskiem: kontakt tylko przez podane dane rilanda. Rozwiązanie sprawy zaproponowane przez Admina:
rudesmen
Temat wiadomości: Re: Temat o DTR użytkownika riland
Katalog: Odebrane

To ja bym zaproponował tak:
- zamknąć stary temat i niech riland stworzy nowy który zostanie przypięty i też zamkniety.

Wysłane: 05 Lut 2016 11:19



Sporym problemem jest to, że ktoś założy temat o poszukiwaniu jakiejś dtr i za chwile ludzie zamiast zakładac nowe wątki to dopisują się do czyjegoś tematu :wall: Ja bym wyrzucał takie posty albo wydzielał do nowych wątków.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


dział DTR - posiadam - jakiś pomysł na początek porządków

Postprzez MARIO/MECALAC » 14 Lut 2016 12:27

Były rozmowy na ten temat, ale nikt nie miał pomysłu dokładnie jak to zrobić. Maciek jak chcesz to się baw. Ja Ci mogę pomóc ale muszę zobaczyć jak to będzie wyglądać.
Co do Sportmen1 Już od dawna mam ochotę mu wcisnąć bana za te jego linki i oszukiwania. Nawet jak jeden gość miał z nim problemy to się nie zaczął bronić. Zniknął na miesiąc jak sprawa przycichła i powrócił ponownie.
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


dział DTR - posiadam - jakiś pomysł na początek porządków

Postprzez PiatyElement » 14 Lut 2016 22:58

peckiel napisał(a):Sporym problemem jest to, że ktoś założy temat o poszukiwaniu jakiejś dtr i za chwile ludzie zamiast zakładac nowe wątki to dopisują się do czyjegoś tematu


Ja zaproponowałem porządki w dziale DTR - POSIADAM, nie szukam. Co do szukam to się zastanowimy w dalszej kolejności. Ale tego właśnie byśmy uniknęli też w dziale posiadam. Było by czysto i przejrzyście bez off-topów.


Moje zmiany zrobią też porządek ze sportsmenem ale i z resztą użytkowników.
Co do rilanda pisałem z nim, i też coś wymyślę.

Fakt jest taki że porządki będą po moich zmianach.
Potrzebuję tylko waszej zgody - 1 głos na TAK już mam od Mario. Czekam na pozostałych.

Do jutra wrzucę tu, jak by to wyglądało strukturalnie z opisami.

Pozdrawiam.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


dział DTR - posiadam - jakiś pomysł na początek porządków

Postprzez peckiel » 14 Lut 2016 23:00

Ja zaproponowałem porządki w dziale DTR - POSIADAM, nie szukam.

Tak tylko, że większość szuka w dziale POSIADAM w tematach ludzi którzy handlują. Temu o tym pisałem.

Też jestem na tak.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


dział DTR - posiadam - jakiś pomysł na początek porządków

Postprzez PiatyElement » 15 Lut 2016 01:43

peckiel napisał(a):Tak tylko, że większość szuka w dziale POSIADAM w tematach ludzi którzy handlują.


I o to właśnie chodzi, niech szukają w ty dziale. Tyle, że zamiast przez kilka lat pisać w ogłoszeniach odpowiedzi (typu "daj mi" i mail), do ogłoszeń z przed kilku lat , to będą zmuszeni pisać na PW, mail, lub dzwonić na podany telefon do ogłoszeniodawcy. Ogłoszenie zostanie czyste, i będzie zawierało tylko informacje jakie ogłoszeniodawca napisał i dodatkowo będzie tyczyło tylko danej / danych maszyn. Bo często ktoś pisze że ma do np JCB, a za pół roku to jest temat wszystkich o wszystkim. Będzie wtedy przejrzyście, bez oftopów typu "daj mi", "zanotuję sobie" itp ...

Działu szukam, na razie bym nie ruszał, tylko pilnował porządku i obserwował.

Ja to widzę tak:
DTR:
- SZUKAM ( nie ruszamy na razie )
- POSIADAM
Podwieszone: ( zablokowane dla użytkowników )
OGŁOSZENIE - REGULAMIN:
1. W celu zachowania przejrzystości ogłoszenia i nie zaśmiecenia działu DTR POSIADAM, off-topami, i wpisami nie na temat, kontakt z ogłoszeniodawcą tylko i wyłącznie przez podane dane kontaktowe lub PW.
2. W związku z powyższym, prosi się ogłoszeniodawców, o podawanie form kontaktu ( telefon, adres mail, SMS, PW, itp ...)
3. Proszę bezwzględnie w ogłoszeniach zaznaczać, czy oferowany materiał jest do pozyskania za darmo, odpłatnie, lub w innej formie, np. wymiana.
4. Wszystkie ogłoszenia będą blokowane - proszę na nie nie odpowiadać na forum przed blokadą. Każdy wpis-odpowiedź zostanie bezwzględnie usunięty.
5. Jeśli chcesz podzielić się linkiem do dokumentacji, lub samą dokumentacją, w podwieszonych tematach, prześlij materiały na adres moderatora XXXX. Każdy opublikowany materiał zostanie opatrzony adnotacją z nazwą użytkownika, który materiały przesłał.
6. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zgłoszeń o usunięcie ogłoszenia lub dokonania zmian w treści ogłoszenia - proszę o kontakt z moderatorem działu.
7. Nadrzędnie obowiązuje REGULAMIN FORUM KOPACZKA.PL

DOKUMENTACJE DO MASZYN XXX
DOKUMENTACJE DO MASZYN YYY
.............
DOKUMENTACJE DO MASZYN ZZZ

W każdym podwieszonym temacie, pierwszy wpis moda: " Jeśli posiadasz dokumentację, którą chcesz się podzielić, lub znasz link do strony, prześlij go na adres moderatora XXXXXX. Każdy przesłany materiał, po opublikowaniu, będzie zawierał nazwę użytkownika, który przesłał materiały."
NOWA FORMA DZIAŁU DTR - sugestie, uwagi, opinie ( temat dostępny dla każdego )
NIEUCZCIWI SPRZEDAWCY DOKUMENTACJI ( temat dostępny dla każdego )
pierwszy wpis moda: Jeśli zostałeś oszukany podczas zakupu dokumentacji, lub masz uwagi - napisz. Pamiętaj, że bierzesz pełną odpowiedzialność za swój wpis. Administracja forum nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wpisy, oraz zaistniałe sytuacje powstałe pomiędzy użytkownikami.
Pozostałe ogłoszenia użytkowników:
- wszystkie zablokowane z adnotacją: "W celu zachowania przejrzystości ogłoszenia i nie zaśmiecenia działu DTR POSIADAM, kontakt z ogłoszeniodawcą tylko i wyłącznie przez podane dane kontaktowe lub PW."

-Można wpisać jednego moderatora do kontaktu dla użytkowników w miejscu XXXXX ( mogę to być ja ) lub kilku wybranych. To będzie dotyczyć głównie pilnowania linków i dokumentacji do wstawienia, moderowania treści ogłoszeń - czyli zawracanie dupy. Blokowanie ogłoszeń i usuwanie wpisów-odpowiedzi dla każdego w ramach pomocy.
-Jeśli tak wam pasuje, to mogę powoli sukcesywnie wprowadzać zmiany i zobaczymy co tego wyjdzie. Zawsze można zaprzestać zmian i wrócić do starej formy

podwieszone tematy z linkami do maszyn określonych producentów, można by ewentualnie zostawić dostępne dla każdego, niech każdy sam wstawia linki, ale zaraz się zrobi i tak bałagan, bo zawsze znajdzie się jakiś inteligentny inaczej głąb, który napisze że "daj mi" lub coś innego wymyśli - więc jestem za opcją zablokowania, będę pilnował ja i kto chętny do pomocy. Niezablokowanie będzie skutkowało ciągłą moderacją i tak.

co o tym sądzicie?
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


dział DTR - posiadam - jakiś pomysł na początek porządków

Postprzez MARIO/MECALAC » 15 Lut 2016 08:22

Wszystko ładnie pięknie ale kto Ci ten regulamin przeczyta? Jest problem z podstawowym regulaminem do przeczytania a co dop z tym. Najlepiej by było jak by regulamin musiał być przeczytany przez założeniem tematu, taka jak by blokada. Tak jak to jest z programami jak się instaluje. Choć i tak tego nikt nie czyta haha.
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


dział DTR - posiadam - jakiś pomysł na początek porządków

Postprzez peckiel » 15 Lut 2016 08:27

Na podstawie takiego regulaminu będzie można wywalać wszystko co nie jest z nim zgodne. Mi się podoba.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


dział DTR - posiadam - jakiś pomysł na początek porządków

Postprzez PiatyElement » 15 Lut 2016 22:59

MARIO/MECALAC napisał(a):ale kto Ci ten regulamin przeczyta

To niech nie czyta. Po prostu jak będzie widział zablokowane ogłoszenie i się zdziwi to wtedy przeczyta.
Myślę, że taka forma będzie dobra dla wszystkich, przede wszystkim dla użytkowników bo będzie czysto i przejrzyście.

MARIO/MECALAC napisał(a):Najlepiej by było jak by regulamin musiał być przeczytany przez założeniem tematu, taka jak by blokada.

Ja to kiedyś sobie wymyśłiłem, że podczas rejestracji, powinien się wyświetlić regulamin i gdy użytkownik naciśnie, że zapoznał się i akceptuje, to wyskoczą mu trzy pytania z trzema odpowiedziami do zaznaczenia, na potwierdzenie że przeczytał.
Np
1. Jak wyrażamy wdzięczność na forum za uzyskaną pomoc
2. W jakich odstępach czasu nie wolno pisać posta pod swoim postem
3. Co obowiązuje w piśmie na forum.
i do każdego 3 odp, i trzeba jedną zaznaczyć. :mrgreen: :bangin:

Zacznę powoli robić porządki, sukcesywnie małymi krokami. Zobaczymy jak to wyjdzie.

POCZĄTKI:
Zamieściłem krótkie zasady z objaśnieniami

Zablokowałem tematy w których:
dokumentacje były płatne
użytkownik jasno i wyraźnie napisał że kontakt to: tel, mail, pw itp ...
trochę innych czystych bez odpowiedzi

Usnąłem do kosza tematy "sprzedam" mające po kilka lat, gdzie użytkownik też się nie logował od np 3-4 lat.
Usunąłem bezpowrotnie kilka wpisów nie mających nic wspólnego z danym ogłoszeniem

2 czy 3 tematy na kilkanaście stron, gdzie jest totalny bałagan proponuję zamknąć ( jak to w jednym uczynił kolega Mechanior ), wyłowić z nich udostępnione pliki i linki i je skopiować, i po tym zabiegu tematy usunąć do kosza. Przecież tego i tak nikt nie czyta i nikt nie wie co tam jest, po prostu każdy dopisuje na końcu standardowe "daj mi" nie wiedząc o czym temat jest i jak wygląda jego przebieg.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


dział DTR - posiadam - jakiś pomysł na początek porządków

Postprzez PiatyElement » 16 Lut 2016 23:22

założyłem podwieszony: ZGROMADZONE DOKUMENTACJE I LINKI DO RÓŻNYCH MASZYN

Jak coś macie to wrzucajcie mi linki na PW - na razie sam będę tam dodawał materiały aby zachować porządek, strukturę i wygląd. Chyba że ktoś chce sam edytować post i coś tam dopisać, to proszę bardzo, tylko prośba: zachowujcie format postów dla przejrzystości i "ładności". Niech to wygląda wzorowo, aby użytkownicy byli na "tak" i zostali zachęceni nową formą.

wydzieliłem temat rilanda i zrobiłem adnotację że są to dokumentacje w większości płatne, oraz forma kontaktu o jaką prosił riland. Pozostałe odpowiedzi w ilości 380 odpowiedzi typu daj mi usunąłem do kosza. Na jakiś czas temat podwiesiłem bo miał dużą popularność, poza tym niech ludzie skojarzą w ten sposób rilana jako osobę handlującą a nie rozdającą za darmo.

Pozdrawiam
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


dział DTR - posiadam - jakiś pomysł na początek porządków

Postprzez MARIO/MECALAC » 16 Lut 2016 23:33

:ok:
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


dział DTR - posiadam - jakiś pomysł na początek porządków

Postprzez peckiel » 18 Lut 2016 22:08

Image
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


dział DTR - posiadam - jakiś pomysł na początek porządków

Postprzez mechanior » 19 Lut 2016 00:00

Hell yeah!
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


dział DTR - posiadam - jakiś pomysł na początek porządków

Postprzez PiatyElement » 21 Lut 2016 03:47

mechanior napisał(a):Hell yeah!

:?: :?: :?: :patyk:


Adam, mówiłem już że 3 sek filmik wyraża więcej niż 1000 słów....
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej