wibako

Gotowanie płynu chłodniczego

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Gotowanie płynu chłodniczego

Postprzez leszek_k12 » 13 Lip 2014 08:33

Marka i model maszyny: Case 15
Rok produkcji: 1999

Witam.
Od jakiegoś czasu moja mini strasznie się grzeje a co za tym idzie jak ją zgaszę to"wypluwa" płyn z chłodnicy przelewem.
Jest to uciążliwe bo muszę często dolewać płynu bo jak nie doleje to wskaźnik czerwony i stoję...
Z tego co mi się wydaje to nie powinno tak bulgotać po zgaszeniu.
Dodam tylko że głowica po regeneracji po była padnięta uszczelka, termostat wyjęty, chłodnica wypłukana i drożna, pompa wody działa.
Jak się zagrzeje to kopci z odmy, może to pozwoli ustalić przyczynę tego grzania się.
Zastanawiam się nad założeniem jakiegoś elektrowentylatora żeby szybciej się kręcił.
Pogłówkujcie trochę co zrobić.

leszek_k12
Pomocnik operatora

Maszyna: CASE 15


Reklama

simmet

Gotowanie płynu chłodniczego

Postprzez grzegorz200 » 13 Lip 2014 09:56

brak termostatu może być przyczyną..nie które konstrukcje silnika wymagają "obecności" termostatu dla prawidłowego obiegu płynu.popytaj może ktos w okolicy ma tester obecności spalin w płynie chłodniczym..być może znowu uszczelka padła.ewentualnie pomiar kompresji na poszczególnych cylindrach..czasem powodem nadmiernego grzania sie maszyny jest "samozałączenie" jakies funkcji, czyli nie potrzebnego obciążenia dodatkowego..
części , serwis maszyn Bobcat.Sambron , MF ..666 601 687

grzegorz200
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 03 Kwi 2011 19:57
  • Miejscowość: podlaskie
  • Pochwały: 64

Maszyna: Bobcaty......:)


Re: Gotowanie płynu chłodniczego

Postprzez maksyM » 13 Lip 2014 10:37

-Załóż termostat
-Sprawdź korek na naczyniu wyrównawczym
-Głowica może być pęknięta.

maksyM
Operator

  • Posty: 472
  • Rejestracja: 29 Lis 2009 14:27
  • Miejscowość: spod Krakowa
  • Pochwały: 10

Maszyna: Hidromek,Scania 113 ,Atego 1223, Takeuchi TB216,
TB 250

Firma: F.U.H.Wodren


Gotowanie płynu chłodniczego

Postprzez Coval » 13 Lip 2014 11:13

leszek_k12 napisał(a):Jak się zagrzeje to kopci z odmy



Motor się kończy. Przy niższej temp. nadal to samo?
Diagnoza i naprawa elektroniki, hydrauliki siłowej oraz silników diesla. Info na PW

Zamiast "Dzięki ", kliknij Pochwała!

Coval
Fachoperator

Maszyna: Żółta

Firma: .


Re: Gotowanie płynu chłodniczego

Postprzez leszek_k12 » 13 Lip 2014 11:56

- termostat jak zdobędę to założę
- w tej koparce nie występuje naczynie wyrównawcze (chłodnica ma w sobie taki zbiornik)
- co do głowicy to byłoby coś widać na zewnątrz ( czyli mam szukać innej głowicy?)

Co do kolegi "kowalki" to przez jakieś kilka minut po odpaleniu jest w miarę dobrze. ale ona zawsze trochę kopciła a tak nie gotowało płynu.

leszek_k12
Pomocnik operatora

Maszyna: CASE 15


Gotowanie płynu chłodniczego

Postprzez Coval » 13 Lip 2014 11:58

Możliwe, że motor teraz bardziej teraz się zużył. Nadmierne przedmuchy z odmy podnoszą temperaturę.

Jak wygląda Twoja maszyna? To jest dokładnie ta, która po wspisaniu "Case 15" wyskakuje na 1 zdjęciu w google, w zakładce grafika? :D
Diagnoza i naprawa elektroniki, hydrauliki siłowej oraz silników diesla. Info na PW

Zamiast "Dzięki ", kliknij Pochwała!

Coval
Fachoperator

Maszyna: Żółta

Firma: .


Re: Gotowanie płynu chłodniczego

Postprzez maksyM » 13 Lip 2014 12:12

Głowicy sam nie sprawdzisz. Może mieć pęknięcie wewnętrzne, może tylko wymaga przeszlifowania.
Uszczelki nie wydmuchało bez powodu.

maksyM
Operator

  • Posty: 472
  • Rejestracja: 29 Lis 2009 14:27
  • Miejscowość: spod Krakowa
  • Pochwały: 10

Maszyna: Hidromek,Scania 113 ,Atego 1223, Takeuchi TB216,
TB 250

Firma: F.U.H.Wodren


Re: Gotowanie płynu chłodniczego

Postprzez leszek_k12 » 13 Lip 2014 12:18

Tak kolego to ta maszynka na 2 pierwszych zdjęciach.
Myślisz że wymiana pierścieni zrobiła by robotę?
To kopcenie z odmy świadczy o tym że pierścienie puszczają ciśnienie?


Co do głowicy to po wydmuchaniu uszczelki była robiona szczelność i była planowana.Nie obstawiałbym głowicy,chyba że miałmbtm takiego pecha.

leszek_k12
Pomocnik operatora

Maszyna: CASE 15


Gotowanie płynu chłodniczego

Postprzez Coval » 13 Lip 2014 12:25

Zużycie cylindra, tłoka, pierścieni.
Diagnoza i naprawa elektroniki, hydrauliki siłowej oraz silników diesla. Info na PW

Zamiast "Dzięki ", kliknij Pochwała!

Coval
Fachoperator

Maszyna: Żółta

Firma: .


Re: Gotowanie płynu chłodniczego

Postprzez maksyM » 13 Lip 2014 17:26

Zanim rozgrzebiesz silnik, zacznij od rzeczy najprostszych. Jeżeli nie ma zbiorniczka wyrównawczego to rolę bezpiecznika będzie pełnił korek chłodnicy. Wiadomo wszystkim że ciśnienie wzrasta wraz z temperaturą. Nie pamiętam, ale do 1,5 atm. ma trzymać, potem pozwala czynnikowi wypłynąć.
Jeżeli będzie pęknięcie tulei, lub głowicy to przy zapalonym, a jeszcze zimnym silniku jak odkręcisz korek będzie widać że płyn bulgocze. Nie masz termostatu, więc tym bardziej będzie to widać bo obieg będzie cały czas. A jak masz dobre powonienie, to wyczujesz spaliny z chłodnicy.
Pewnie sprawdziłeś pompę, ale ja miałem kiedyś taki przypadek, że rozsypały się łopatki wirnika-plastikowe były :wall:
Innym razem wirnik się kręcił na wałku, też plastik, jak był zimny to trzymał, jak się zagrzał to się kręcił jak chciał. Nie było innego zabezpieczenia -tylko klej.
I na koniec, jeżeli chłodnica czysta i drożna- rozbieraj motor :wall:

maksyM
Operator

  • Posty: 472
  • Rejestracja: 29 Lis 2009 14:27
  • Miejscowość: spod Krakowa
  • Pochwały: 10

Maszyna: Hidromek,Scania 113 ,Atego 1223, Takeuchi TB216,
TB 250

Firma: F.U.H.Wodren


Gotowanie płynu chłodniczego

Postprzez nynek » 14 Lip 2014 20:50

Kolego jak temperatura skacze i ma się gotować to Nie Wolno gasić maszyny!!!! Dać na najmniejsze obroty i włączyć ogrzewanie aby nie dopuścić do zagrzania,

nynek
Nowicjusz

  • Posty: 19
  • Rejestracja: 28 Maj 2014 17:02

Maszyna: Kx61-3

Firma: E.M


Gotowanie płynu chłodniczego

Postprzez mechanior » 15 Lip 2014 23:13

maksyM napisał(a):A jak masz dobre powonienie, to wyczujesz spaliny z chłodnicy.

Nie wyczujesz jeśli ilość będzie niewielka, a bulgotanie i tak widać... czasem wystarczy zdrowy rozsądek, jeśli temperatura nie osiąga nawet 100 st a płyn bulgocze to chyba się nie gotuje, nie?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20870
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Gotowanie płynu chłodniczego

Postprzez MilimetrXX » 28 Lip 2014 21:41

Witam koledzy. Jeśli chodzi o płyn chłodzący to ja nie mogę dojść co jest z moją JCB 8035 nie tak. Maszyna u mnie od 4 miesięcy. Od wlewu płynu chłodzącego odchodzi wężyk i wchodzi do takiego zbiorniczka przelewowego. Wszystko dość szczelnie poskładane.
Pod maską jest naklejka "KRANIK WODNY 50 h ". Do zbiorniczka wlewam 1/3 płynu na zimnym silniku. Po rozgrzaniu poziom wzrasta ( normalne), jak wystygnie wraca do stanu wyjściowego. Kilka takich cykli i płynu w zbiorniczku nie ma. Za każdym razem jak wystygnie to tego płynu jest minimalnie coraz mniej. Wystarcza na około miesiąca. Pytanie czy wy też tak macie ?

MilimetrXX
Młodszy operator

  • Posty: 108
  • Rejestracja: 09 Kwi 2011 21:14

Maszyna: JCB 802.4
JCB 8035 ZTS
JCB 3CX CONTRACTOR

Firma: GP-KOP


Gotowanie płynu chłodniczego

Postprzez Bolas » 10 Sie 2014 21:53

Ja mam podobną sytuację w 8015 tyle że te zbiorniczki lubią się przecierać na mocowaniu i płyn notorycznie po dolaniu do zbiornika pomalutku wypływa i odparowuje więc nie widać że cieknie.

Bolas
Operator

  • Posty: 210
  • Rejestracja: 11 Lis 2009 20:35
  • Miejscowość: Żory
  • Pochwały: 2

Maszyna: JCB 8015

Firma: Firma Ogólnobudowlana "K-BOLBUD" Bolesław Wujczyk


Re: Gotowanie płynu chłodniczego

Postprzez MilimetrXX » 22 Sie 2014 19:55

Właśnie kolego też tak myślałem i chyba to będzie to co napisałeś. Jak w zbiorniczku jest ponad połowa to moment go ubywa i jest taki zapach w kabinie jakby coś się smażyło :). Ostatnio postanowiłem nie dolewać i na razie utrzymuje się stan około 1.5 cm . Spróbuje sprawdzić ten zbiorniczek jakoś pod ciśnieniem wody i odezwę się

MilimetrXX
Młodszy operator

  • Posty: 108
  • Rejestracja: 09 Kwi 2011 21:14

Maszyna: JCB 802.4
JCB 8035 ZTS
JCB 3CX CONTRACTOR

Firma: GP-KOP


Gotowanie płynu chłodniczego

Postprzez Bolas » 23 Sie 2014 21:57

Nie trzeba ciśnienia wysuń go z uchwytów i napełnij po brzegi. Postaw na czymś suchym i przekonasz się po chwili. Kolejny feler w JCB tym bardziej że zbiorniczek ciągle drży od silnika więc norma że się przetrze. Nie wiem jak w nowych motorynkach.

Bolas
Operator

  • Posty: 210
  • Rejestracja: 11 Lis 2009 20:35
  • Miejscowość: Żory
  • Pochwały: 2

Maszyna: JCB 8015

Firma: Firma Ogólnobudowlana "K-BOLBUD" Bolesław Wujczyk


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej