wibako

Awaria skrzyni biegów CAT 212

Moderator: mechanior

Awaria skrzyni biegów CAT 212

Postprzez Andrzei » 06 Kwi 2024 20:18

Marka i model maszyny: CAT 212 BFT
Rok produkcji: 1996
Numer seryjny: 3PJ01454

Witam, jakiś czas temu zakupiłem koparkę. Podczas zakupu wiedziałem tyle, że nie działa działa drugi bieg, ale na pierwszym koparka chodziła. Chwilę na niej popracowałem i zaczął lać się olej z uszczelniacza przy wyjściu wału na przedni napęd. Po wstępnym rozpoznaniu wydaje mi się że w jakiś sposób ciśnienie ze sprzęgła przebiło się do skrzyni i tam ulatuje przez uszczelniacz. Dziwi mnie tylko, że leci tam cały czas, nawet jak koparka stoi nie odpalana. Sprawdzałem poziom oleju w zwolnicach żeby wyeliminować czy to czasami nie hamulce.
I teraz moje pytanie, jak się zabrać za to żeby usunąć usterkę? Czy żeby wyjąć skrzynię, trzeba odkręcać półosie?

Andrzei
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 27 Sty 2024 16:53

Maszyna: CAT 212 BFT

Firma: Brak


Reklama

simmet

Re: Awaria skrzyni biegów CAT 212

Postprzez 8x8 » 07 Kwi 2024 12:23

Andrzei napisał(a): zaczął lać się olej z uszczelniacza przy wyjściu wału na przedni napęd.

leje przy moście czy reduktorze?

8x8
Fachoperator

Maszyna: KAISER

Firma: ARCH-IN


Re: Awaria skrzyni biegów CAT 212

Postprzez Andrzei » 07 Kwi 2024 17:13

Przy reduktorze.

Andrzei
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 27 Sty 2024 16:53

Maszyna: CAT 212 BFT

Firma: Brak


Re: Awaria skrzyni biegów CAT 212

Postprzez 8x8 » 07 Kwi 2024 18:13

czy pracuje czy nie pracuje a uszczelniacze w reduktorze nie trzymają to musi lać -grawitacja.

8x8
Fachoperator

Maszyna: KAISER

Firma: ARCH-IN


Re: Awaria skrzyni biegów CAT 212

Postprzez Andrzei » 07 Kwi 2024 20:51

No ok, a jakaś wskazówka jak zdemontować skrzynię? Bo odkręciłem flanszę co łączy skrzynie z mostem i wysuwa się jakieś 5cm i dalej coś blokuje. Czy to półosie trzymają i jeśli tak to jak się do nich dostać?

Andrzei
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 27 Sty 2024 16:53

Maszyna: CAT 212 BFT

Firma: Brak


Re: Awaria skrzyni biegów CAT 212

Postprzez TRANSKOP81 » 08 Kwi 2024 22:36

Odkręc samą skrzynię , wkład mostu zostanie

TRANSKOP81
Fachoperator

Maszyna: zeppelin 19 ,case1288,MAN 8x8,tatra 815 ,HANOMAG 60E

Firma: ROBOTY ZIEMNE I DROGOWE


Re: Awaria skrzyni biegów CAT 212

Postprzez Andrzei » 16 Kwi 2024 11:20

Udało się w końcu wyciągnąć tą skrzynię, nie obeszło się bez wyjęcia półosi. Teraz kolejne pytanie, gdzie szukać usterki? Na co zwrócić uwagę co mogło być przyczyną przecieku oleju? Chyba, że ma ktoś do polecenia jakiś dobry serwis skrzyni z wielkopolski lub kujawsko-pomorskiego?

Andrzei
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 27 Sty 2024 16:53

Maszyna: CAT 212 BFT

Firma: Brak


Re: Awaria skrzyni biegów CAT 212

Postprzez mechanior » 17 Kwi 2024 09:17

te skrzynie sa prawie identyczne do dnia dzisiejszego, poczytaj tematy z podobnymi objawami w maszynach M312/315/318 oraz następnych czyli serii C i D
w przypadku skrzyni zintegrowanej z mostem najczęstszym przypadkiem jest wyciek z tylnych hamulców do zwolknic i mostu a z niego do skrzyni, na drugim miejscujest tzw "Zawór labiryntowy" zwany też "opóźniającym" , odpowiada za smarowanie skrzyni i blokuje zrzucenie z 2 biegu na 1 podczas szybkiej jazdy, znajduje się z tyłu na skrzyni, posiada pompkę napędzaną z wałka skrzyni i kilka zaworów, przeciek w nim powoduje wzrost stanu oleju w skrzyni, na ostatnim miejscu są przecieki na sprzęgłach skrzyni lub pęknięcie korpusu czy inne nieszczelności, w skrajnych przypadkach trzebab było szukac sprawnej skrzyni w używce bo pęknięcie jest nie do odszukania...

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej