wibako

M315 '98 wzrasta poziom oleju

Moderator: mechanior

M315 '98 wzrasta poziom oleju

Postprzez staszekcdi » 25 Lut 2014 21:50

Marka i model maszyny: Cat M315
Rok produkcji: 1998

Witam wszystkich serdecznie a w szczególności PANA Mechaniora! Mam problem z silnikiem w Cacie M315 wzrasta mi poziom oleju w silniku, nie jest to płyn sprawdziłem nie ubywa, raczej olej hydrauliczny w związku z tym mam pytanie od czego zacząć? gdzie szukać przyczyny co sprawdzić najpierw? Jeszcze nie robiłem przy takim sprzęcie, operator powiedział mi, że przy silniku są dwie pompy olejowe (te od hydrauliki). Jeżeli ma ktoś jakąś fotkę lub przekrój takiego silnika z tymi pompami chętnie bym je zobaczył. Z góry serdeczne dzięki za każdą odpowiedź.

staszekcdi
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 07 Cze 2012 10:46

Reklama

simmet

Problem z poziomem oleju

Postprzez mechanior » 25 Lut 2014 22:56

pod pompą wtryskową masz podwójną pompę hydrauliki

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: M315 '98 wzrasta poziom oleju

Postprzez staszekcdi » 26 Lut 2014 20:20

Dzięki za tak szybką odpowiedź !! sprawdzę jak coś stwierdzę, będę dzwonił o części. Pozdrawiam. :wink:

staszekcdi
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 07 Cze 2012 10:46

M315 '98 wzrasta poziom oleju

Postprzez mechanior » 26 Lut 2014 23:15

Będziesz potrzebował 2 uszczelniaczy na wałek (jeden izoluje hydraulikę a drugi założony odwrotnie izoluje olej silnikowy), nie pamiętam rozmiarów ale kupisz bez problemów w dobrym sklepie z uszczelnieniami, warto by przynajmniej 1 było bardzo dobrej jakości (CORTECO).
Pamiętam że rozmiar wałka jest dziwny, tak jakoś 29,5 czy podobnie, ponieważ ciężko dostać taki uszczelniacz założyłem odrobinę mniejszy czyli np 29,0 - działa kilka lat bez problemu.
Ważne by sprawdzić stan wałka, wżery i rowki mogą powodować szybkie uszkodzenie uszczelniaczy
jest na to prosty sposób, trzeba przesunąć odrobinę uszczelniacze w obudowie czyli zamontować je w innych miejscach niż oryginalnie pamiętając o otworku dozorowym...
btw, jeśli mowa o otworku to olej powinien wydostać się przez niego a nie dostawać do silnika, co prawda często jest zatkany...

Jesteś pewien że to olej hydrauliczny dostaje się do silnika? a nie paliwo?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: M315 '98 wzrasta poziom oleju

Postprzez staszekcdi » 04 Mar 2014 22:30

Witam! jeszcze sam osobiście wszystkiego nie widziałem (brak czasu ) jak tylko coś rozgrzebię to się odezwę. Maszyna na razie musi jeszcze pracować tak jak jest z tą awarią (widocznie nie jest tak źle skoro przeciągają naprawę).Pozdrowienia dla Wszystkich (Mechanior jutro będę dzwonił)

staszekcdi
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 07 Cze 2012 10:46

M315 '98 wzrasta poziom oleju

Postprzez mechanior » 04 Mar 2014 23:01

zajadą silnik, a potem będzie narzekanie - jakie te CATy są słabe...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: M315 '98 wzrasta poziom oleju

Postprzez staszekcdi » 11 Mar 2014 21:52

Witam serdecznie! Myślę, że problem naprawiony po odpaleniu żadnych wycieków, teraz operatorowi Cata kazałem pilnować poziomu oleju a następnie po pracy paru godzin(1-2) ma wymienić filtr+olej w silniku i nadal obserwować.Jeszcze raz chciałbym podziękować za WSPANIAŁĄ współpracę "PANU MECHANIOROWI" JEGO rady są nieocenione, kłaniam się nisko MISTRZU!! :!:

staszekcdi
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 07 Cze 2012 10:46

M315 '98 wzrasta poziom oleju

Postprzez mechanior » 11 Mar 2014 22:44

Gwoli wyjaśnienia:
1. Po konsultacji telefonicznej okazało się że w tej maszynie jest stary typ pompy która posiada tylko jeden uszczelniacz dwuwargowy (zapewne 30/19,5/7) i nie ma otworka rewizyjnego dlatego olej z pompy przedostaje się do silnika. W nowszych maszynach jest rozwiązanie które opisałem powyżej i wtedy występują dwa uszczelniacze 30/19,5/6 zwrócone stroną płaską do siebie i odseparowane 2 pierścieniami zegera które nie tylko je utrzymują ale tworzą dystans umożliwiający wypłynięcie ewentualnych przecieków przez otwór rewizyjny w podstawie pompy.
2. Znamy się ze Staszkiem od kilku lat, poznaliśmy się osobiście przy maszynie jednego z klientów, potem pomogłem mu parę razy telefonicznie stąd ten entuzjazm w jego wypowiedziach. WITAMY NA FORUM!
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: M315 '98 wzrasta poziom oleju

Postprzez staszekcdi » 14 Kwi 2014 22:42

Witam serdecznie! Po ostatniej naprawie (wymiana uszczelniacza w pompie olejowej) pracowała luks, do dziś! Operator powiedział coś "strzeliło" chwilę zadymiła na siwo, silnik osłabnął i potem wywaliło olej z silnika przez korek wlewu, tym razem myślę, że to pompa wtryskowa się posypała (ponoć w tamtym roku była robiona). Co Ty myślisz PAN MECHANIOR o tym?? Pozdrawiam. :?

staszekcdi
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 07 Cze 2012 10:46

M315 '98 wzrasta poziom oleju

Postprzez mechanior » 14 Kwi 2014 23:07

Pompa wtryskowa nie powoduje wyrzucania oleju z silnika, przestawił się rozrząd lub posypał któryś cylinder/pierścienie... sprawdź turbinę, odmę, zdejmij pokrywę rozrządu...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej