wibako

428D słaby silnik

Moderator: mechanior

428D słaby silnik

Postprzez janek355 » 25 Paź 2014 08:28

Marka i model maszyny: koparko-lodowarka cat 428d
Rok produkcji: 2002
Numer seryjny: bmt 01345

Witam serdecznie..
Mam nadzieje ze ktos mi pomoże bo nie mam już sil na ta maszynę..
Zacznę od początku..
Posiadam cata 428d z 2002 roku problem polega na tym ze podczas pracy
tylna łyżką bez różnicy czy na wolnych czy wysokich obrotach koparka
gasnie.
podczas pracy przednia łyżka nie ganie ale widocznie jest słabniecie
koparki.
Na próbach stal test obroty spadają o jakieś 700 obr/min
Podczas jazdy tez cat jest słabszy,na 4 biegu mala gorka i z ledwością pod
nia podjedzie
Dalem pompę i wtryski do regeneracji przez profesjonalna firmę,zrobiłem
regeneracje turbiny,wszystkie filtry wymienione..

janek355
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 24 Paź 2014 18:31

Maszyna: cat 428d 2002 rok

Firma: promat-bis


Reklama

simmet

428D słaby silnik

Postprzez mechanior » 25 Paź 2014 21:35

Jaka jest historia tych objawów? Nagle się to pojawiło czy stopniowo?
700 rpm to za duży spadek jak na prawidłowy system napędowy.
Za dużo objawów jak na jedną awarię... bo hydraulika nie ma z jazdą nic wspólnego no chyba że to silnik nie żyje ale to zostawiam na sam koniec bo jeśli rzeczywiście pompa i wtryski są sprawne to już nic więcej w tym silniku nie ma prawa się zepsuć. Oczywiście do pełni szczęścia należy wykluczyć rozrząd (wyregulować zawory, sprawdzić popychacze i dźwignie, rozebrać, ustawić na znaki). Jest niewielka szansa na uszkodzenie zmiennika ale wtedy nie ma objawów związanych z hydrauliką.
Zacznij od podstaw czyli KROPLÓWKA i ponowny STALL TEST.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: 428D słaby silnik

Postprzez janek355 » 26 Paź 2014 10:58

Pierwsze objawy zaczely sie od pracy tylnia hydraulika..podczas kopania malego wykopu sporadycznie koparka sie dlawila i gasla..teraz jest to notorycznie, wczoraj probowalem podkopac maly korzen i nie dalem rady, gdy tylko probowalem go podkopac koparka dlawi sie i gasnie, lyzka nie ma sily wkopac sie pod te korzenie, zauwazylem jescze ze gdy nabieram przednia lycha ziemie ma czasmi duzy problem uniesc do gory.
wezwalem jakis miesiac temu serwis cat z poznania..wyregulowal zawory po stwierdzil ze mialy bardzo duze luzy, sprawdzil cisnienie na pompie hydraulicznej i powiedzial ze jest dobre i na tym jego zadanie sie skonczylo..
Dobrze jutro zrobie kroplowke i dam znac..

janek355
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 24 Paź 2014 18:31

Maszyna: cat 428d 2002 rok

Firma: promat-bis


428D słaby silnik

Postprzez mechanior » 26 Paź 2014 15:49

Silnik jest zdławiany przez hydraulikę czy po prostu zachowuje się tak jakby mu brakło paliwa.
Serwis wykonał jakieś testy? Pokazałeś im jakie są objawy? Co to za naprawa jeśli nie usunęli usterki?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: 428D słaby silnik

Postprzez janek355 » 26 Paź 2014 20:14

Wydaje mi sie ze hydraulika go dlawi, bo tylko podczas pracy hydraulika sa takie objawy..
a podczas jazdy to wyglada tak ze na 4 biegu obroty podczas jazdy osiagaj max 2100 obr
serwisant zrobil stall test obroty spadaly ok 500 wyregulowal zawory i po kolejnym stall tescie stwierdzil ze jest juz dobrze..mowilem mu jakie sa objawy to na zlosc nie dlawil sie i wtedy sprawdzil tylko cisnienie na pompie hydraulicznej, a cena za godz pracy nie jest tania, a on tylko ze filtry paliwa i powietrza nie sa orginalne,za takie gadanie to nie mam zamiaru placic tyle kasy..

A jaka moze byc przyczyna ze hydraulika dlawi silnik..wspomne moze ze cat ma 12000 mtg
Ostatnio edytowany przez MARIO/MECALAC 26 Paź 2014 20:57, edytowano w sumie 2 razy
Powód: CHCESZ COŚ DODAĆ UŻYJ OPCJI EDYTUJ !!! ORAZ PROSZĘ O UŻYWANIE POLSKICH ZNAKÓW. Proszę poprawić post

janek355
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 24 Paź 2014 18:31

Maszyna: cat 428d 2002 rok

Firma: promat-bis


428D słaby silnik

Postprzez mechanior » 27 Paź 2014 10:18

Uszkodzona pompa, zawory regulacyjne, rozdzielacz... na tym etapie trudno cokolwiek powiedzieć.
Jeśli STALLTEST wykazuje u ciebie w trakcie występowania objawów 700 rpm spadku a mechanik zanotował 500 rpm bez objawów słabnięcia to szukałbym raczej w układzie paliwowym.
Wg mnie 500 to i tak za duży spadek, nie powinien być większy niż 300.
Od kiedy masz maszynę? Jaki olej jest w hydraulice? Kiedy robiłeś przegląd? Wymieniłeś filtry paliwa i powietrza?
Wymieniałeś kiedykolwiek pompkę wstępną paliwa? Pompkę bym wymienił obligatoryjnie albo zamontował na stałe kroplówkę i porobił tak ze 3 dni...
W tej maszynie są 2 filtry paliwa i dolny separator potrafi narobić bajzlu, luzuje się, traci szczelność zwłaszcza jeśli nie jest dobrej jakości. Nie mówię że musi być oryginalny ale zakładanie tureckich czy chińskich zamienników (Blumaq, CAV) kończy się zazwyczaj problemami.
Często też od wibracji i uderzeń pęka aluminiowa obudowa separatora co powoduje stopniowe zapowietrzanie układu.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: 428D słaby silnik

Postprzez janek355 » 27 Paź 2014 19:01

maszynę posiadam od 4 lat..Wszystkie filtry wymienione począwszy od paliwa,powietrza,hydraulika,filtry używam firmy WIX
Pompkę wstępną tez wymieniłem jakieś 2 miesiące temu..jutro mam trochę czasu to przejże cały układ paliwowy,ale jakieś parę dni temu zauważyłem ze jedna z obejm dociskająca filtr ma luz mimo ze dokręcona jest do końca.
Dzisiaj dokładnie przyjrzałem się na jakiej funkcji pracy hydrauliki dusi silnik i wywnioskowałem ze podczas pracy sama łyżka, gdy poruszałem ramieniem nie jest widoczny spadek obrotów czy duszenie się silnika gdy tylko poruszę łyżka koparka zaraz spada z obrotów i dusi się..

janek355
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 24 Paź 2014 18:31

Maszyna: cat 428d 2002 rok

Firma: promat-bis


428D słaby silnik

Postprzez mechanior » 27 Paź 2014 19:44

janek355 napisał(a):gdy poruszałem ramieniem nie jest widoczny spadek obrotów czy duszenie się silnika gdy tylko poruszę łyżka koparka zaraz spada z obrotów i dusi się..

Rozumiem że chodzi o tylny osprzęt?


janek355 napisał(a):jedna z obej dociskająca filtr ma luz mimo ze dokręcona jest do końca.

To normalne, pierścień pełni funkcje zatrzasku, ważne by nie odkręcał się zbyt luźno. Filtr nie musi być dociskany do korpusu bo uszczelnia się na rurce czyli promieniowo a nie doczołowo, wystarczy że nie ma możliwości opadnięcia w dół i zsunięcia się z rurki korpusu.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: 428D słaby silnik

Postprzez janek355 » 27 Paź 2014 21:10

Tak chodzi o tylni osprzet..
a dlawienie koparki przez lyzke moze byc spiwodowane uszkodzeniem rozdzielacza czy czym jescze...

janek355
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 24 Paź 2014 18:31

Maszyna: cat 428d 2002 rok

Firma: promat-bis


428D słaby silnik

Postprzez mechanior » 27 Paź 2014 23:26

Jeśli problem występuje na jednej tylko funkcji to nie można winić elementów które wpływają na cały układ więc np pompy...
Przyczyną dławienia może być:
- zablokowanie przepływu na linii i w siłowniku
- nadmierny opór mechaniczny przez uszkodzenie siłownika lub zatarcie połączeń sworzniowych
- uszkodzenie suwaka lub korpusu sekcji rozdzielacza
- uszkodzenie systemu sterowania wydajnością pompy dla danej funkcji w rozdzielaczu
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: 428D słaby silnik

Postprzez janek355 » 28 Paź 2014 18:39

a możne mi Pan powiedzieć czy spadek obrotów o 300 obr podczas powrotu oleju to normalne..
Dzisiaj zobaczyłem właśnie ze podczas gdy hydraulika podaje olej do siłowników to obroty są na stałym poziomie,gdy tylko olej powraca z siłowników np.podnoszę ramie lub otwieram łyżkę to obroty właśnie o tyle spadaja i słychać ze silnik ma obciążenie..

janek355
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 24 Paź 2014 18:31

Maszyna: cat 428d 2002 rok

Firma: promat-bis


428D słaby silnik

Postprzez mechanior » 30 Paź 2014 22:37

Nie ma takiej sytuacji w układzie hydraulicznym tej maszyny gdy olej tylko POWRACA.
Zawsze część oleju z jednej strony opuszcza siłownik a z drugiej strony do niego dopływa (wyjątkiem jest siłownik blokady przesuwu czyli tzw hydroklapa ale to już studenckie dywagacje).
Opisz dokładnie przy pracy jakiej funkcji i w jakim kierunku dochodzi do "duszenia".
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: 428D słaby silnik

Postprzez janek355 » 03 Lis 2014 20:22

A dlawienie sie hydrauliki moze byc uszkodzony zawor rekulujacy cisnienie w pompie tzw flow&pressure czy jakos tak...
Moze pan mi cos o nim powie...?
On dziala elektrycznie za pomoca cewki i mechanicznie....?

janek355
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 24 Paź 2014 18:31

Maszyna: cat 428d 2002 rok

Firma: promat-bis


428D słaby silnik

Postprzez mechanior » 03 Lis 2014 21:26

Bardzo bym prosił o używanie POPRAWNEJ POLSZCZYZNY.
Zanim zadasz kolejne pytania może odpowiedz na moje, jeśli nie udzielisz jakichkolwiek informacji nie będę mógł pomóc.
Zawór flow&pressure działa wyłącznie hydraulicznie, reguluje ciśnienie i wydajność pompy na podstawie ciśnień: sterującego czyli LS i głównego.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: 428D słaby silnik

Postprzez janek355 » 04 Lis 2014 18:48

teraz już praktycznie koparka dusi się przy każdej funkcji,począwszy od zamykania łyżki,przy podnoszeniu ramienia tego głównego a dzisiaj mi tez zgasła przy obrocie tylnego ramienia (prawo/lewo)
Bywa tak ze momentami jest wszystko dobrze,a chwilami dusi ja co chwile
Z przodem wygląda to tak ze podczas nabierania ziemi,gdy ma już pełna łyżkę,nie mogę zrobić dwóch funkcji naraz tzn podnosić pełnej łyżki i podjechać do przodu bo od razu koparka traci sile..muszę zrobić najpierw jedna funkcje np.podnieść łyżkę a potem podjechać

janek355
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 24 Paź 2014 18:31

Maszyna: cat 428d 2002 rok

Firma: promat-bis


428D słaby silnik

Postprzez mechanior » 04 Lis 2014 20:47

A stall test jak teraz wychodzi? Musisz go wykonać w momencie najsilniejszego występowania objawów. Tylko przy takich wyraźnych dolegliwościach spadek obrotów powinien wynieść co najmniej 700 rpm.
Aby prawidłowo działająca hydraulika zadusiła silnik to ten musiałby już być kompletną padaczką...
Dla pełnego obrazu zastosowałbym jeszcze KROPLÓWKĘ.

Jeśli winę za przeciążanie ponosi hydraulika to jest to awaria układu regulacji wydajności, jeśli te objawy występują na wszystkich na raz lub przypadkowo na niektórych to nie winił bym rozdzielacza. W takiej sytuacji należało by się skupić na pompie i obydwu jej sterownikach czyli zaworze FLOW&PRESSURE oraz TORQUE LIMITER, jeden i drugi mogą być odpowiedzialne za takie objawy aczkolwiek bardziej prawdopodobne że ten pierwszy bo ten drugi ma właśnie zapobiegać takim sytuacjom i znacznie częściej się psuje powodując spadek obciążenia i wolną pracę hydrauliki.

Podobne objawy może dawać zacierająca się na panewkach lub tłoczkach regulujących płyta regulująca wydajność pompy.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: 428D słaby silnik

Postprzez janek355 » 10 Lis 2014 17:12

Witam po raz kolejny...
prawdopodobnie problem rozwiązany,jak na razie wszystkie objawy ustały winę miał zapchany przewód paliwowy pomiędzy bakiem a dolnym filtrem paliwa..

EDIT:
i najważniejsze bardzo dziękuje za pomoc

janek355
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 24 Paź 2014 18:31

Maszyna: cat 428d 2002 rok

Firma: promat-bis


428D słaby silnik

Postprzez mechanior » 10 Lis 2014 17:25

REGULAMIN :
Jak chcesz coś dodać do posta zaraz po jego napisaniu to używaj opcji EDYTUJ.
Wdzięczność wyrażamy za pomocą punktów POMÓGŁ w prawym górnym rogu posta.
Posty treści DZIĘKUJĘ itp będą usuwane jako niezgodne z regulaminem nabijanie liczników.
Na forum obowiązuje JĘZYK POLSKI.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej