wibako

Obrotnica do minikoparki 5-6 ton

Engcon, Steelwrist, Rototilt, SMP, Lehnhoff, Kinshofer

Obrotnica do minikoparki 5-6 ton

Postprzez picek » 08 Kwi 2024 07:31

Hej
zastanawiam sie nad zakupem głowicy obrotowo uchylnej do koparki gąsienicowej o wadze 5-6ton.
Czy ktoś z was zechciałbym podzielić się wiedzą?
Pierwsze pytanie - czy cztery linie zasilania czy dwie?
Jaka marka głowicy (każdy przedstawiciel zachwala swoją - a jak jest w rzeczywistości)
Czy rzeczywiście rototilt i engcon nie wymaga wypinania głowicy przy ciężkich pracach a steelwrist już tak.
Jak wygląda sprawa pracy takiej głowicy z systemami 3d - czy jest któryś system 3d bardziej przyjazny dla operatora?
czy ktoś ma wiedzę ile wytrzymuje taka głowica w takim normalnym użytkowaniu.
Z informacjo od dystrybutorów maszyn wiem już że koszt głowicy to od 17tyś do 32tyś euro netto. Wszystko zależy od marki i konfiguracji.
Wiem że są różne firmy na rynku ale nie każda ma w głowicach tej wielkości możliwość zamontowania czujników do 3D a przyszłościowo bardzo chciałbym taki system zakupić.

picek
Pomocnik operatora

  • Posty: 62
  • Rejestracja: 01 Sty 2021 21:59

Maszyna: JCB cx3 83r

Firma: Ales


Reklama

simmet

Re: Obrotnica do minikoparki

Postprzez 8x8 » 08 Kwi 2024 10:05

picek napisał(a):Hej
Pierwsze pytanie - czy cztery linie zasilania czy dwie?

w głowicy ( engcon rototilt steelwrist index...,) są zawory z cewkami więc za zwyczaj wystarczy jedna linia i odpowiednia sterowanie, ale jednak dobrze mieć jeszcze jedną do szybkozlcza które wypinało by głowice (ew rozdzielnik) są głowice które nie mają zaworów elektrycznych a wtedy nawet 3/4 lini to mało ale taką możesz pracować np. pod wodą.

picek napisał(a):Czy rzeczywiście rototilt i engcon nie wymaga wypinania głowicy przy ciężkich pracach a steelwrist już tak.

takie twierdzenie to już chyba magia, Każda ma swoja specyfikacje odnośnie np. max szer. łyżki jaką możesz pracować aby nie przeciążać czy zniszczyć głowice.

picek napisał(a):czy ktoś ma wiedzę ile wytrzymuje taka głowica w takim normalnym użytkowaniu.

ja mam z 2006r ale to duża głowica bo ec30, i musiał być w niej już wymieniony ślimak. po za tym to w dużym stopniu ma znaczenie jak jej używasz - zresztą tak jak wszystko a jak wpadniesz na pomysł np. że nie musisz wypinać do ciężkiej roboty bo to engcon to se będziesz naprawiał i naprawiał i ....

8x8
Fachoperator

Maszyna: KAISER

Firma: ARCH-IN


Re: Obrotnica do minikoparki

Postprzez picek » 09 Kwi 2024 22:12

Doprecyzuje trochę:
czy głowica zasilana dwoma liniami z wyminą joysticków warta jest dopłaty czy jednak da sie pracować na tańszej wersji z czterema liniami ale bez wszystkich funkcji jednocześnie?
są producenci maszyn którzy nie chcą zmian w maszynę i można montować tylko głowice z czterema liniami.
Jeśli chodzi o odpinanie głowicy - rozmawiałem z przedstawicielami trzech firm produkujących głowice,
dowiedziałem sie że o ile steelwrist ma modele x04 i x07 czyli koparki 3,5tony to x04 a koparka 5 ton to x07 to rototilt ma tylko jedną głowice RX2 (albo RC2- mylą mi się trochę te oznaczenia) dla maszyn od 3,5 do 6 ton i naprzykład rototilt mówi że głowicę należy zdejmować tylklo do długotrwałej pracy młotem bo ona jest tak obliczona że żadna maszyna do 6 ton jej nie może uszkodzić.
Podobnie w engconie , natomiast w steelwris powidziano mi że należny do wszystkich ciężkich prac głowicę odczepiać
Wiadomo że jak masz maszynę dużą to nie ma rożnicy czy łyżka wazy 100 czy 200kg ale na małej maszynie 3,5tony to na końcu jest 500kg i robi się mało stabilnie (szybkozłącze hydrauliczne do mocowania głowicy, głowica z krabem i na końcu łyżka).
Ja osobiście byłem całkowicie przekonany że każda głowica powinna wytrzymywać wszystkie siły które wytworzy koparka. Skoro na końcu ramienia jest 500kg a blisko 2000kg to głowica powinna wytrzymywać przynajmniej 2500kg i jest zapas. Ale myślałem w ten sposób jeszcze dla tego że w takim razie po co kupować głowice obrotową skoro trzeba ją do większości prac odpinać. Ale oczywiście biore pod uwagę to co napisałeś.
A czy ktoś z was pracuje jeszcze na systemie3D? skomplikowanie się to obsługuje?


Dzisiaj miałem możliwość przetestowania głowicy engcona na dwóch liniach z wymianą joystików - różnica ogromna w sterowaniu w porównaniu do układu na 4 linie. Mogę powiedzieć śmiało, że tego właśnie oczekiwałbym od głowicy. (brakuje mi tylko sygnalizacji położenia poziomego łyżki - ideałem byłby przycisk i samopoziomowanie, ale to jeszcze .....)

picek
Pomocnik operatora

  • Posty: 62
  • Rejestracja: 01 Sty 2021 21:59

Maszyna: JCB cx3 83r

Firma: Ales


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej