wibako

Regeneracja przedniego rozdzielacza?

Regeneracja przedniego rozdzielacza?

Postprzez gruszon18 » 01 Lis 2021 21:29

Witam. Chciałbym podjąć się naprawy /regeneracji /wymiany uszczelnień przedniego rozdzielacza w 4cxie.. Myślę że skoro podołałem wyjąć pompę wtryskową i włożyć bez większych problemów to dam rade i z tym, o ile w rozdzielaczu są Uszczelnienia ktore mogę sam wymienić. Otwiera mi się łyżka samoczynnie, i o ile jeszcze było to znośne, to na wiosnę wymieniona została pompa hydrauliki wraz z olejem. Olej zalany został oryginalny, a wcześniej sprzęt pracował na hp68 ( taki zalał poprzedni właściciel, taki też zalewałem ja). Teraz, gdy olej jest rzadszy, wystarczy popracować pół godziny, gasze silnik z zostawionym ramieniem ladowarkowym w górze, nie mija 15 minut a łyżka się otworzy, (nie mam na myśli szczęki krokodyla) . Stało się to irytujące że względu na to że nie mogę nawet zostawić sprzętu na parę minut na ulicy mając urobek w łyżce bo po chwili zaczyna się otwierać łyżka i urobek się wysypuje. To samo przy pracy widłami, mimo że ciężar większy tak naprawdę. Siłowniki raczej trzymają, bo mają nowe Uszczelnienia i golenie, w związku z incydentem gdy siłowniki mi się gieły ( sytuacja miała miejsce przy w pełni otworzonej łyżce, i gdy wykonywany był ruch ramienia w górę.. Za duże luzy na tej Zetce od poziomowania powodowały że łyżka nie nadążała się odchylać i powodowało to naprężenie na silowniki, mniejsza o to, bo tego problemu już nie ma).

Więc jak to jest, w rozdzielaczu są Uszczelnienia ktore mogę sam wymienić czy tam suwak pracuje na zasadzie pełnej szczelności a praca oleju jest wykonywana gdy suwak jest w odpowiedniej pozycji między kanałami? Nie rozbierałem nigdy żadnego rozdzielacza, a chce zasięgnąć języka po to by podjąć decyzję czy jest warto próbować samemu coś wymienic czy od razu lepiej kupić drugi rozdzielacz.

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Reklama

simmet

Regeneracja przedniego rozdzielacza?

Postprzez zeppelin zm 15 » 01 Lis 2021 21:54

Podejrzewam że suwak i gniazdo w którym współpracuje są wyrobione i mają przeciek pomiędzy sobą. Z tego co ja uważam i co możesz sam zrobić to ewentualnie zdemontować rozdzielacz i oddać go do firmy który właśnie naprawia coś takie (Odpowiednia obróbka i cały proces technologiczny).
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Regeneracja przedniego rozdzielacza?

Postprzez Doktor jcb » 02 Lis 2021 07:49

Zaślep siłowniki i zobacz czy ucieka. To że masz nowe uszczelnienie nie oznacza że są szczelne. Na sekcji łyżki masz dwa zawory arv. Jeden u góry drugi na dole. Prawdopodobnie trzeba by je sprawdzić czy nie przecieka na uszczelnieniu. Tylko nie zamień ich miejscami bo pracują na różnych ciśnieniach a to bardzo ważne. Na suwakach masz proste uszczelnienia tylko zamienników nie kupuj. Jeśli masz wzery na suwakach to i tak nic nie da. Będzie ciekło.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Regeneracja przedniego rozdzielacza?

Postprzez gruszon18 » 02 Lis 2021 08:19

Jaki może być koszt takiej regeneracji gniazd i suwaków?


Napisałem że siłowniki raczej trzymają, bo jakoś w kwietniu wymieniałem węże, przy tej okazji sobie sprawdziłem właśnie czy siłowniki trzymają poprzez zaślepienie ich, opadły, dlatego że odrobinę oleju uciekło z węży, ale dalej łyżka już nie opadała.
Mówisz o uszczelnieniach, ale z tego co właśnie się domyślałem nie ma bezpośrednich uszczelnień które są odpowiedzialne za trzymanie ciśnienia sekcji, tylko są takie które tak jak by uszczelniają suwak. Więc skoro nic nie cieknie to nie będę tego nawet zaczepiać. Będę musiał podzwonić za regeneracją rozdzielacza lub za nowym jak regeneracja będzie nie opłacalna. Wydaje mi się że w firmie gdzie regenerują siłowniki to i tego się podejmą. Dzięki za odpowiedzi.


Jeszcze tak dodatkowo.

Wymieniałem ostatnio wstępną pompke paliwa ( silnik perkins). Za cholere nie mogę teraz uszczelnić tego miejsca, cały czas spod pompki cieknie mi olej. Zrozumiałbym gdybym kupił zamiennik, ale kupiłem oryginalną. Składałem już dwa razy na nowe uszczelki, raz dawałem nawet małą warstwę silikonu na połączenia.. Na pompce jest malutka dziurka, ale wydaje mi się że to otwór technologiczny który odpowiada za to by ta gumka w pompce się odpowietrzała. Są jakieś "tajniki" montażu tej części o których nie wiem? Bo serio już mi ręce na to opadają.

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Regeneracja przedniego rozdzielacza?

Postprzez Doktor jcb » 02 Lis 2021 08:32

Ta dziurka jest po to że jak ci pęknie mambrana to nie leci paliwo do silnika tylko ta dziurka. jak ci tam coś leci to wymień pompkę. Jeśli chodzi o rozdzielacz to skup się najpierw na zaworach arv a jeśli to nic nie da to szukaj problemu w suwaku. Wysypywanie Lyski często jest spowodowane usterka górnego zaworu arv.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: Regeneracja przedniego rozdzielacza?

Postprzez Jarewa » 03 Lis 2021 14:56

Nowy rozdzielacz czy ty wiesz ile to kosztuje?? Sama gumka uszczelniająca jedna 75zl orginalana.. Więc suma sumaru na cały komplet uszczelnień samych suwaków 1200...

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2807
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Regeneracja przedniego rozdzielacza?

Postprzez Doktor jcb » 03 Lis 2021 15:17

No ja np już kilka wymieniłem. Suma suma sumaru prędzej czy później tak się stanie. Raz kupi i ma problem z głowy na następne lata. Są ludzi którzy regenerują w kółko są ludzie którzy kupią nowy i mają problem z głowy. Kwestia podejścia. Jak ktoś planuje latami sprzęt użytkować to czasem warto zainwestować. A rozdzielacz może kosztować 8-15 tysięcy. Czasem jakknzliczysz do kupy uszczelnienia zawory arv zawór pierwszeństwa cewka żółwia powroty do lądowania jak będziesz kupował co ssie zepsuje po pięciu latach strzelisz sobie w łeb że nie kupiłeś nowego. Nie szalej. Jak chce niech kupuję ja go popieram

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: Regeneracja przedniego rozdzielacza?

Postprzez gruszon18 » 03 Lis 2021 17:39

Jarewa napisał(a):Nowy rozdzielacz czy ty wiesz ile to kosztuje?? Sama gumka uszczelniająca jedna 75zl orginalana.. Więc suma sumaru na cały komplet uszczelnień samych suwaków 1200...

Wiem ile kosztuje, już się orientowałem. Regeneracja to połowa kosztu, zależnie od tego w jakim stanie jest rozdzielacz.
Temat założyłem po to by się dowiedzieć czy faktycznie na suwaku jest uszczelnienie które "pracuje" w utrzymaniu ciśnienia na sekcji. Po cichu domyślalem się że raczej to ten rowek w suwaku spełnia to zadanie ale wolałem się upewnić.

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Regeneracja przedniego rozdzielacza?

Postprzez Doktor jcb » 03 Lis 2021 19:38

Nie ma uszczelnienia na ciśnieniu suwak uszczelnia. Ale nie chcę mi się wierzyć że masz aż tak zniszczony suwak że przez niego ucieka. Suwaki zazwyczaj mają tylko wzery ma dole i na górze przez co je trudno uszczelnic przed wyciekiem oleju na zewnątrz. Jeśli ci ucieka coś a pisałeś że się funkcja sama porusza lekko to może masz problem ze sprężyna suwaka abo się rozkręcił na dole przez co nie stoi w pozycji neutralnej. Podmień też ten zawór arv bo przez niego się wysypuje często łyżka. Z tyłu na rozdzielaczu znajdziesz taki sam. Tylko dolnego nie zamień bo musi mieć niższe ciśnienie.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Regeneracja przedniego rozdzielacza?

Postprzez gruszon18 » 03 Lis 2021 20:23

Do końca tygodnia jestem na urlopie. Sprężyna suwaka, domyślam się że jest pod taką "szklaneczką" przykręcaną na 2 śrubki imbusowe, a na jej środku jest nakrętka i w niej kolejna śrubka na imbus, jeśli się nie mylę to to jest odpowiedzialne za ustawienie suwaka. Zawory o których mówisz, dopiero materiałem pomocniczym będą zdjęcia, abyś pokazał mi o które konkretnie chodzi, bo dosłownie nie chce popierniczyc nic, bo nie mam wiedzy w temacie.

A co do tego uciekania funkcji.. No jak pisałem, siłowniki już raz sprawdzałem, a stawiam na rozdzielacz dlatego, że maszyna ma dużo mth i jak ją zakupiono do firmy to była w bardzo kiepskim stanie i tak ją sobie doprowadzam do ładu teraz, bo miała być kupiona nowa na początku roku, ale okazało się że wydatek pół miliona to trochę za dużo. Więc obecnie, do końca tego tygodnia nie zrobię nic, a następnie plan jest taki że muszę zrobić serwis olejowy, uszczelnić tą pompke paliwa, i obskoczyć jedną budowę domu jednorodzinnego, dopiero będę mógł się pobawić w diagnostykę.

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej