wibako

3CX '02 hydroakumulator

3CX '02 hydroakumulator

Postprzez dawid112 » 04 Kwi 2021 08:46

Witam.
Czy w koparko-ładowarce JCB3CX - ROK 2002 jest hydroakumulator jeśli tak to gdzie jest umiejscowiony?

dawid112
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 24 Sty 2020 12:38

Maszyna: JCB3CX

Firma: BRAK


Reklama

simmet

Re: hydroakumulator

Postprzez Doktor jcb » 05 Kwi 2021 08:08

Zależy od czego. Jeden masz od srs, jeden na linii powrotu jeśli była instalacja młota w niej i jeden na kości servo jeśli była ona na joystickach. Najłatwiej pod nią wejść i poszukać sobie niż pisać na forum.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: hydroakumulator

Postprzez dawid112 » 05 Kwi 2021 11:04

Jestem nowy a swoją maszynę mam od roku więc proszę o wyrozumiałość.
Właśnie od tego zacząłem że szukałem wszędzie pod maszyną i nie mogłem znaleźć żadnej bańki prócz tej długiej lagi od srs
która jest od pływającej łyżki która działa bez zarzutów.
Maszyna jest sterowana na wajchach, jest w niej linia pod młot, przeze mnie jeszcze nie używana, hamulce osobny zbiorniczek
na płyn hamulcowy. Dlatego założyłem temat bo nie mogłem na forum uzyskać odpowiedzi. Maszyną robiłem cały sezon lecz mocno doskwiera mi duże zwalnianie hydrauliki kiedy dołączam drugą lub trzecią funkcję tamta pierwsza zwalnia i ciągle trzeba
to korygować i jest to okropnie uciążliwe i dodam że pracowałem wcześniej na takiej maszynie w firmie i czegoś takiego nie było.
Przeglądałem te dwa zawory na przednim rozdzielaczu wymieniłem oringi chodz nie były uszkodzone specjalnie i bez zmian.
Cisnienie na wężu na wyjściu z pompy 190 bar po zblokowanej funkcji, a pomiar na przednim rozdzielaczu 210 bar na zblokowanej funkcji, podobnie dzieje się na osprzęcie ładowarkowym.
Jeśli chodzi o siłę maszyny uważam ze jest w porządku.

dawid112
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 24 Sty 2020 12:38

Maszyna: JCB3CX

Firma: BRAK


Re: hydroakumulator

Postprzez Doktor jcb » 05 Kwi 2021 13:26

Masz za małe ciśnienie a akumulatora tam nie ma. Jeśli masz pompę tłoczkową to od prędkości jest różnica ciśnienia delta p. Musisz wezwać fachowca który zrobi ci właściwy pomiar ciśnienia i sprawdzi deltę p. Te maszyny na patykach mają małe pompy hydrauliczne i one tak pracują se jak dasz 3 funkcje na raz to którąś musi zwolnic lub czasem się zatrzymać. Ale to ciśnienie jest zbyt małe jak na pompę i tłoczkową i zębata. Ale to też zależy co w tym czasie mierzyłes. Do pomiaru delty p musisz mieć dwa zegary

-- 05 Kwi 2021 13:26 --

Druga sprawa to pompy zębate. Do ciśnienia ok 205 bar pracują dwie pompy od 205 do235 pracuje już tylko jedna. I za to odpowiadają dwa zawory jeden u góry 205 drugi na dole235. Trzecia sprawa to to że moze masz już ubite pompy. Na zimno lepiej im cieplejsza maszyna tym ciśnienie mierzone mniejsze

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


hydroakumulator

Postprzez dawid112 » 05 Kwi 2021 17:24

Ciśnienia mierzyłem przez powolne zamknięcie tylnej łyżki do oporu , zamknięcie rekina do oporu - w obu przypadkach zrzut oleju
przy ciśnieniach jakie pisałem wyżej , wszystko na zimnym oleju zaraz po odpaleniu maszyny.
Dodam jeszcze ze przedni rozdzielacz jest cały mokry .
W tym tygodniu chcę rozebrać jeszcze rozdzielacz i powymieniać uszczelnienia na szklankach i.t.d. żeby
zlikwidować te wycieki bo cały jest z oleju.

Więc te ciśnienia jakie podałem (pompa zębata jaką mam)są za małe , to kwestia regulacji zaworów czy zużycia pompy ?
Jakie kroki podjąć pierwsze na dzień dzisiejszy ?

dawid112
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 24 Sty 2020 12:38

Maszyna: JCB3CX

Firma: BRAK


Re: hydroakumulator

Postprzez Doktor jcb » 06 Kwi 2021 05:59

Mierzone na jednej z pomp na rurce ma spaść do ciśnienia spoczynku po przekroczeniu 205 bar górny zawor. Mierzone na rozdzielaczu ma po zamknięciu funkcji utrzymywać 235 dolny zawór. Mierzysz na maxymalnych obrotach. Nie oczekuj od pompy zębatej ze ci obsłuży trzy funkcje i nic nie odczujesz. Zbyt wiele oczekujesz.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


3CX '02 hydroakumulator

Postprzez dawid112 » 12 Kwi 2021 13:42

Sorki ze tak pózno - byłem chory odświeżam temat.
Mierzone na rurce z pompą spadek do ciśnienia spoczynku po przekroczeniu 205 bar .
Mierzone na rozdzielaczu ma po zamknięciu funkcji utrzymuje się 240 bar .

Wiec wygląda na to ze są takie jak pisał :" Doktor jcb "
A w jakim celu mierzy się jeszcze wydajność pompy i czy one mogą być powodem wolnych ruchów ???
Pytam czy mogę jeszcze czegoś szukać czy po prostu przy pompie zębatej to jest normą ???

dawid112
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 24 Sty 2020 12:38

Maszyna: JCB3CX

Firma: BRAK


Re: 3CX '02 hydroakumulator

Postprzez Doktor jcb » 12 Kwi 2021 15:23

Zobacz suwak i pomiędzy górnym zaworem a korkiem na dole. Zobacz oringi na Korku na dole i zobacz czy zawór tenn z cewka od strony przewodów. Ten zawór jest od żółwia reaguje na klawisz żółwia? Zobacz czy w plastiku na filtrze powrotnym są oplki metalu. Jak są to pewnie pompa już umiera. Albo jaki masz jak podlacz przepływomierz i sprawdzaj przepływy w pompach. Zobacz jeszcze czy hydraulika lekko zwalnia jak jednocześnie będziesz np podnosił ramię i skręcisz kołami. Jak nie będzie zwalniać to może masz zacięty zawór pierwszenstwa

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


3CX '02 hydroakumulator

Postprzez dawid112 » 12 Kwi 2021 20:18

Kilka pytań:
"Zobacz suwak i pomiędzy górnym zaworem a korkiem na dole"
"Zobacz oringi na Korku na dole i zobacz czy zawór ten z cewka od strony przewodów ?
Chodzi Ci o te w przednim rozdzielaczu tak ?
A gdzie ten filtr powrotny o którym piszesz ze mogą być opiłki metalu ?

ŻÓŁW DZIAŁA PRAWIDŁOWO.

dawid112
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 24 Sty 2020 12:38

Maszyna: JCB3CX

Firma: BRAK


Re: 3CX '02 hydroakumulator

Postprzez Doktor jcb » 13 Kwi 2021 05:25

Taki przedni rozdzielacz. W zbiorniku masz dwa filtry. Jeden pod okrągłą pokrywka koło wlewu oleju po lewej. A. Drugi to ten króciec plastikowy co ze zbiornika wystaje i nachodzi na niego gruby wąż którym pompa olej zasysa. Jeśli dasz na przelew czyli zamkniesz funkcje i będziesz tak trzymać nabibrotachba pompa będzie się w miarę szybko robić ciepła to znaczy za pewnie ma przecieki wewnętrzne juz. Pompy zębate do tych maszyn nie są drogie. Jak bardzo długo w niej pracują to warto wymienić.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


3CX '02 hydroakumulator

Postprzez dawid112 » 13 Kwi 2021 08:14

Jeśli chodzi o te filtry o których piszesz to ten górny jak i dolny wymieniałem kiedy wymieniałem olej przed sezonem - HP 46.
Rozdzielacz będę rozbierał w tym tygodniu przejrzą to co sugerowałeś.
Sprawdzę jeszcze to grzanie się pompy czy jest nadmierne czy nie.

A jeszcze pytanie bo piszesz że pompa może być już zmęczona i mieć przecieki wewnętrzne bo pewnie już swoje zrobiła
i to że mimo ze ciśnienia robi dobre ?
Zrozumiałe ze szczelność pompy = prawidłowe ciśnienie jakie wytwarza , ale wtedy mimo to wydajność może być za niska
przez samą pompę czy z innych powodów tj. ograniczony przepływ czy wewnętrzne przecieki w instalacji?

Nie wiem czy mnie rozumiesz po prostu chodzi mi o to czy pompa mimo że robi dobre ciśnienie może jej wydajność być
za niska ?

dawid112
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 24 Sty 2020 12:38

Maszyna: JCB3CX

Firma: BRAK


Re: 3CX '02 hydroakumulator

Postprzez Doktor jcb » 13 Kwi 2021 14:42

Sprawna szczelna nowa pompa zębata teoretycznie ciśnienie robocze powinna osiągać na wolnych obrotach. Jak ma pracieki to będzie je osiągać na wysokich obrotach a na niskich nie zawsze. Druga sprawa że jaki zamkniesz funkcje to jest już potrzebny niewielki wydatek do osiągnięcia ciśnienia. A podczas gdy podnosisz ramię ma to znaczenie. Do wyjęcia suwaka tego od przepływu w rozdzielaczu nie musisz wyjmować rozdzielacza a zawór pierwszenstwa powinien być w. Tej maszynie na ramie. Szukaj od jednej pompy ciśnienie idzie do niego i potem jest kierowane albo na hydraulikę albo na skręty. Czyli szukaj zaworu do którego idą trzy grubsze węże i jeden cienki. Ten cienki to sygnał z orbitrola. Co do wydajności jeszcze to ciśnienie a wydatek to dwie odrębne sprawy. W pompie tloczkowej np na małych obrotach uzyskasz za małe ciśnienie a na podwyzszunoch będzie ok a pompa złom. W zębatej jest podobnie tylko wydatek masz stały zależny od obrotów silnika.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


3CX '02 hydroakumulator

Postprzez dawid112 » 14 Kwi 2021 09:05

Rozumię ...
Przejrzę to co sugerujesz i dam znać ...
Na razie serdeczne dzięki za wszystkie fachowe sugestię.

dawid112
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 24 Sty 2020 12:38

Maszyna: JCB3CX

Firma: BRAK


3CX '02 hydroakumulator

Postprzez Jarewa » 14 Kwi 2021 20:30

dawid112 napisał(a):Nie wiem czy mnie rozumiesz po prostu chodzi mi o to czy pompa mimo że robi dobre ciśnienie może jej wydajność być
za niska ?



Tak.... Nie po to powstały mierniki przepływu by sobie odpoczywały, ale mało które warsztaty je mają...

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2807
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej