wibako

Czy Olej do mostów nadaje się do skrzyni

Czy Olej do mostów nadaje się do skrzyni

Postprzez kamilm90 » 29 Mar 2021 12:54

Marka i model maszyny: JCB 3cx super
Rok produkcji: 2006

Witam,

Przez nieuwagę zalałem do skrzyni biegów (manualnej) olej przekładaniowy stosowany do mostów i zwolnic. zdjęcie oleju: https://ibb.co/gWwGVXp korzystałem z instrukcji obsługi na której było napisane, ze do skrzyni stosuje sie olej przekładniowy sae10w30 i to mnie zmyliło. Teraz mam zagadkę, czy zmieniać na właściwy ( zdjecie: https://ibb.co/Hpq9F9R) czy nie trzeba ponieważ z tego co się doczytałem oleje te praktycznie się nie różnią, oba są do przekładni, na jednej stronie wyczytałem informacje, że olej do mostów i zwolnic (ten który wlałem do skrzyni) nadaje się również do skrzyni biegów, i dodatkowo na forum kopaczka (viewtopic.php?f=12&t=34214) jeden użytkownik podał jako zamienniki tych dwóch jeden olej FUCHS TITAN UTTO TO-4 10W SAE30. Proszę o poradę, bo nie chcę wymieniać bez sensu jeżeli okaże się, że i ten może być, a w serwisie wiadomo, że powiedzą mi żebym wymieniał. Pozdrawiam

EDIT:

Znalazłem kolejną stronę internetową, na której jest napisane, ze olej JCB HP Gear plus nadaje się również do skrzyń biegów.

https://dilagro.pl/oleje-jcb/939-olej-j ... s-20l.html

kamilm90
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 29 Mar 2021 12:26

Maszyna: JCB 3CX SUPER 2006

Firma: wlasna


Reklama

simmet

Re: Czy Olej do mostów nadaje się do skrzyni

Postprzez Doktor jcb » 31 Mar 2021 18:08

HP plus jest olejem stosowanym przy tarczach hamulcowych i układach LSD. Jest gęstszy od JCB ep10w. Teoretycznie nic nie powinno się stać praktycznie raczej też. Ale na przyszłość stosuj jednak ep10w.

-- 31 Mar 2021 18:08 --

Druga sprawa że olej w takich bankach nie oryginał nawet jak ma napisane JCB to jest tam mały dopisek for. To jest olej for JCB a nie olej JCB. Czesto chwyt wykorzystywany przez sprzedawców. Kiedyś pokazałem facetowi który powiedział że ma orginalny z internetu olej. Czarne banki for JCB. Po otwarciu z banki do mostów silnika i skrzyni nalałem mu do szklanek. Nie różniły się niczym. Zwrócił. Ludzie kupujcie nie w serwisie jak wam drogo..ale nie oszczędzajcie kupujcie orginalny. Tak samo filtry. Dla przykładu filtr silnika JCB. Różnica ok10-20zl. A zapytajcie mechanika po co w oryginale jest tam zaworek zwrotny a w zamienniku go nie ma. Nie po to JCB wydaje majątek na opracowanie filtrów żeby potem oszczedniowcy kupowali filtr bez zaworka z gazetą jako wkład filtrujący. A potem mówią że JCB hujowe bo się silnik zatarł. Te silniki wytrzymują po 50000 godzin bez podniesienia pokrywy zaworów. Tylko trzeba o nie zadbać.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: Czy Olej do mostów nadaje się do skrzyni

Postprzez Jarewa » 05 Kwi 2021 22:28

Synchronizatory pójdą mu w pizd.....

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2807
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Czy Olej do mostów nadaje się do skrzyni

Postprzez Doktor jcb » 06 Kwi 2021 16:58

Niee. Synchronizatory mogą chodzić nawet na gęstszym.. patrz osobówki. Zassta działania taka sama a chodzi bardziej bym się bał że tarczki spali albo zmiennik dostanie. Ale hp plus jest nie wiele gęstszy od ep10.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Czy Olej do mostów nadaje się do skrzyni

Postprzez gruszon18 » 06 Kwi 2021 17:54

Mi się wydaje że gorzej by było gdyby wlać ten ze skrzyni do mostu.

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Czy Olej do mostów nadaje się do skrzyni

Postprzez Jarewa » 06 Kwi 2021 20:49

Doktor jcb napisał(a):Ale hp plus jest nie wiele gęstszy od ep10.



Ze co???????? :roll: JCB hp plus to 75/80 to jak porównanie wody do masła...


Lub pisz wyraźnie że chodzi o to olejopodobny to coś https://ibb.co/gWwGVXp... Ale nie pisz jak wyżej bo to wprowadza w duży błąd.....


Doktor jcb napisał(a):patrz osobówki


Osobówki mają pełny syntetyk a to spora różnica a nawet i przepaść....

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2807
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Re: Czy Olej do mostów nadaje się do skrzyni

Postprzez Doktor jcb » 07 Kwi 2021 06:09

Yhy taaa. Autorowi posta nie chodziło o analizę chemiczna oleju tylko czy przechodzi mu źle zalany olej jednorazowo. Otóż ta pomyłka przechodzi 500h do następnego przeglądu. I nie spali synchronizatorów. I nie rzucaj się tak bo wypieków dostaniesz

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: Czy Olej do mostów nadaje się do skrzyni

Postprzez Teodor2424 » 25 Maj 2021 13:51

Odświeżę temat.
Wymiana oleju w skrzyni powershift 3cx 2004r
Zamówiłem w sklepie telefonicznie oryginalny JCB filtr główny, filtr siateczkowy zamiennik, no i olej.
Chciałem oryginał, sprzedawca podał mi cenę która wydawała się byc konkurencyjna za 20l 332zł, więc nie dopytywałem.
A przyjechał mi jakiś zamiennik (JC0701 Olej SKRZYNIA BIEGÓW EP10W - ROZLEWANY - 20L) jak w załączniku, chciałem dzisiaj wymieniać i teraz nie wiem co robić:
a) zalać ten co mam?
b) odesłać tego, zamówić oryginał i wymienić później?
c) odesłać tego, na miejscu mogę kupić Fuchs Titan utto to-4 SAE 10W

PS. procedura właściwej wymiany?
Zlewać stary po odstaniu po nocy na zimno? a może rozgrzać delikatnie i zlać?
Załączniki
20210525_133238_resized.jpg

Teodor2424
Pomocnik operatora

  • Posty: 79
  • Rejestracja: 28 Mar 2021 22:14

Maszyna: JCB 3CX Contractor 2004r

Firma: własna działalność


Czy Olej do mostów nadaje się do skrzyni

Postprzez Doktor jcb » 25 Maj 2021 16:28

Nie stosuje zamienników i takie jest moje zdanie. Każdego intywidualna sprawa. Maszynę rozgrzać zostawić na 10 minut spuścić olej odkręcić filtr główny i siatkowy na ssaniu poskrecac zalać olej odpalić maszynę i pomiar oleju robić ok 20-30 sekund po zgaszeniu silnika zalewa się rurka od miarki

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Czy Olej do mostów nadaje się do skrzyni

Postprzez Teodor2424 » 25 Maj 2021 17:29

Też chciałem oryginał ale sprzedawca chyba się pomylił lub mnie nie zrozumiał.
Kurcze a miałem w planie dzisiaj wymienić, cóż teraz począć?

Teodor2424
Pomocnik operatora

  • Posty: 79
  • Rejestracja: 28 Mar 2021 22:14

Maszyna: JCB 3CX Contractor 2004r

Firma: własna działalność


Czy Olej do mostów nadaje się do skrzyni

Postprzez Doktor jcb » 25 Maj 2021 20:24

Wiesz kiedyś gość kupił olej podobno oryginalny i jak wyja z bagażnika to go wyśmiałem. Bańka podobną naklejka ale małymi literami napisane for ... Nie olej JCB tylko olej for JCB. A jak z baniek nalałem do szklanek wszystkie trzy oleje były takie same. Sprzedawca wciskał kit że to oryginał tylko opakowania zastępcze. Suma summarum możesz mief olej warty 150zl za który dałeś 330. Tak się kończą oszczędności. Na regularnie stosowanych oryginalnych olejach Skrzynia JCB potrafi przelatac nawet 40000 mth bez remontu i to w dość ciężkich warunkach.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: Czy Olej do mostów nadaje się do skrzyni

Postprzez Teodor2424 » 26 Maj 2021 01:28

Zmieniłem na ten co kupilem.
W załączniku druga fotka kolor starego po zlaniu i nowego z bańki.
Aż taki czarny by był i śmierdział jakby super glue albo podobnie.
Ale uwaga: zlałem stary olej do kasty, odkręciłem filtr siatkowy i normalny, wydawało mi się trochę tego oleju zleciało. Wg DTR na mokro wchodzi 14l.
Nowego wlałem ok 13,5l odpaliłem maszynę, pochodziła z 30min z mieszaniem biegami, wygasiłem odczekałem 20sec i mierze poziom a tutaj zonk: 3cm powyżej max.
Od głupoty tym samym baniakiem co nalewałem odmierzyłem stary olej który zlałem i wyszło mi że upuściłem tylko 11l.
To ile tam w końcu wchodzi?
Nie czekając na nic odkręciłem trochę śrubę spustową i upuściłem tego świeżo zalanego oleju z 2l.

I ku mojemu zdziwieniu świeży olej po 30-40min pracy z koloru słonecznego zmienił się w odcień brazowawo rudy. Pierwsza fotka w porównaniu ze starym olejem. Czy to jest normalne?
Załączniki
20210525_212728.jpg
20210525_203700.jpg

Teodor2424
Pomocnik operatora

  • Posty: 79
  • Rejestracja: 28 Mar 2021 22:14

Maszyna: JCB 3CX Contractor 2004r

Firma: własna działalność


Czy Olej do mostów nadaje się do skrzyni

Postprzez Doktor jcb » 26 Maj 2021 06:16

Masz poprzypalane już sprzęgła i świeży olej pewnie długo nie wymieniany popłukał ci cała skrzynie. Co do ilości oleju dtr podaje na suchą skrzynie. A nie jesteś w stanie spuścić z kanałów w skrzyni zmiennika momentu chłodnicy oleju z czy węży do chłodnicy. Znaczy w stanie jesteś ale roboty dużo. Dlatego wlewa się mniej i kontroluje a potem dolewa.
Ostatnio edytowany przez Doktor jcb, 27 Maj 2021 05:40, edytowano w sumie 1 raz

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: Czy Olej do mostów nadaje się do skrzyni

Postprzez Teodor2424 » 29 Maj 2021 07:44

Doktor jcb napisał(a): i świeży olej pewnie długo nie wymieniany populacji ci cała skrzynie.

Co znaczy populacji? Bo domyślić się nie mogę?

-- 29 Maj 2021 07:44 --

Z tymi sprzęgłami to duzy koszt żeby tarczki wymienić?
Jazdę mam mocną, nic się z nią nie dzieję, jedynie przy przełączaniu z 2 na 3 to delikatnie czuć szarpnięcie.
Czy warto by po przepłukaniu skrzyni tym "nie oryginał" olejem, zalać po kilkunastu godzinach ponownie oryginalnym?
No i wymieniłem również sitko dolne ale tam jest w zamienniku taka cienka blaszka i uszczelka do mocowania że olej się sączy przy mocnym dokreceniu. Oryginalne sitko miało jeszcze raz taka grubą blachę.
Musze to i tak wymienić i usaczelinic dlatego zastanawiam się nad ponownym zalaniem oryginalnego oleju.

Teodor2424
Pomocnik operatora

  • Posty: 79
  • Rejestracja: 28 Mar 2021 22:14

Maszyna: JCB 3CX Contractor 2004r

Firma: własna działalność


Czy Olej do mostów nadaje się do skrzyni

Postprzez Doktor jcb » 29 Maj 2021 17:41

Może ktoś długo nie zmienial. Nikt ci nie każe jej wyjmować jak chodzi. Delikatne Szarpnięcie z 2 na 3 jest normalne. Zamieniają się dwa wałki w skrzyni.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: Czy Olej do mostów nadaje się do skrzyni

Postprzez Teodor2424 » 29 Maj 2021 18:20

Doktor jcb napisał(a):Może ktoś długo nie zmienial. Nikt ci nie każe jej wyjmować jak chodzi. Delikatne Szarpnięcie z 2 na 3 jest normalne. Zamieniają się dwa wałki w skrzyni.

Zmieniać na oryginał? Co ty byś w takiej sytuacji zrobił?
I tak muszę sitko jakos Uszczelnić a do tego olej spuścić muszę. No i jak Uszczelnić to sitko? Jakas inna uszczelka grubsza z korka dociąć czy jak?

Teodor2424
Pomocnik operatora

  • Posty: 79
  • Rejestracja: 28 Mar 2021 22:14

Maszyna: JCB 3CX Contractor 2004r

Firma: własna działalność


Czy Olej do mostów nadaje się do skrzyni

Postprzez Doktor jcb » 29 Maj 2021 20:54

Ja nie stosuje zamienników. Ja bym zalał oryginał. Ale to każdego indywidualna sprawa

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: Czy Olej do mostów nadaje się do skrzyni

Postprzez Teodor2424 » 30 Maj 2021 01:16

Doktor jcb napisał(a):Ja nie stosuje zamienników. Ja bym zalał oryginał. Ale to każdego indywidualna sprawa

W mojej sytuacji zmieniłbyś olej na już czy poczekal pół roku?

Teodor2424
Pomocnik operatora

  • Posty: 79
  • Rejestracja: 28 Mar 2021 22:14

Maszyna: JCB 3CX Contractor 2004r

Firma: własna działalność


Czy Olej do mostów nadaje się do skrzyni

Postprzez Doktor jcb » 30 Maj 2021 05:27

Zmienił bym.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: Czy Olej do mostów nadaje się do skrzyni

Postprzez Teodor2424 » 30 Maj 2021 11:28

Doktor jcb napisał(a):Zmienił bym.

Filtr też? Bo mam włożone 10h temu oryginał.

Teodor2424
Pomocnik operatora

  • Posty: 79
  • Rejestracja: 28 Mar 2021 22:14

Maszyna: JCB 3CX Contractor 2004r

Firma: własna działalność


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej