wibako

Do czego jest funkcja żółwia?

Do czego jest funkcja żółwia?

Postprzez krecik026 » 26 Wrz 2012 18:55

Marka i model maszyny: JCB 3CX Super
Rok produkcji: 2008

Proszę się ze mnie nie śmiać - dopiero się uczę :D Do czego służy funkcja żółwia w JCB 3CX? Jak się tego używa?

krecik026
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 24 Wrz 2012 09:13

Maszyna: JCB 3CX


Reklama

simmet

Do czego jest funkcja żółwia?

Postprzez gogo0707 » 26 Wrz 2012 19:05

Do spowalniania pracy hydrauliki,pomocne niby przy rozładunku i ładunku widlami. Na galce od przedniej lyzki powinny byc 2 guziki, jeden to sprzegielko a ten drugi to od zołwia. Wlaczasz zołwika na guziku na pulpicie na tym guziku co jest zolwik i jak operujesz widlami i chcesz spowolnic hydraulike to dodatkowo wciskasz ten na galce od przedniej lyzki :wink:
Ja nieuzywam tego nigdy, to jest chyba do nerwowych ludzi stworzone :mrgreen:
"Od­po­wied­nia mo­tywac­ja po­par­ta pochwałą uskrzydla "
http://www.telnow.pl

gogo0707
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 23 Cze 2011 15:22
  • Miejscowość: Bierawa
  • Pochwały: 10

Maszyna: JCB4CX
CAT M315D

Firma: Telnow


Do czego jest funkcja żółwia?

Postprzez Jarewa » 26 Wrz 2012 21:01

I to jest podstawowy błąd myślenia operatora.

Bo żółw to odłączenie jednej sekcji pompy (olej jest przepompowany z powrotem do zbiornika). A co za tym idzie zyskujemy cenne koniki na jazdę i maszyna jest silniejsza na kołach dlatego przy pracy przodem to tylko na żółwiu powinno się bo mamy silniejszą maszynę w kołach, oszczędzamy pompę jak i olej czyli same plusy.

A gdy przyjdzie nam potrzeba większej wydajności to przyciskiem w dźwigni bo ten przycisk ma odwrotne działanie niż ten na konsoli.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Do czego jest funkcja żółwia?

Postprzez gogo0707 » 27 Wrz 2012 05:40

Tak mi to kiedys ktos wytłumaczył to widze ze tez byl w bledzie. 2 osoby wytlumaczyly mi tak samo. Tak wiec dzieki za objasnienie całej sprawy :wink:
"Od­po­wied­nia mo­tywac­ja po­par­ta pochwałą uskrzydla "
http://www.telnow.pl

gogo0707
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 23 Cze 2011 15:22
  • Miejscowość: Bierawa
  • Pochwały: 10

Maszyna: JCB4CX
CAT M315D

Firma: Telnow


Re: Do czego jest funkcja żółwia?

Postprzez krecik026 » 27 Wrz 2012 18:09

Ludziska czyli jak mam na przedniej łyżce kopę gliny ciężkiej potwornie to jak włączą żółwia to pomogę żółtej bidulce? To coś jak redukcja w napędzie na 4? Będzie wolniejsza ale mocniejsza?
Włączam pstryczek z żółwiem a potem guzik na gałce?Prawy czy lewy?
POMOCYYYYYYYY!!!!

krecik026
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 24 Wrz 2012 09:13

Maszyna: JCB 3CX


Do czego jest funkcja żółwia?

Postprzez gogo0707 » 27 Wrz 2012 18:41

Jak kolegaJarewa naspisal. Po wlaczenie zolwika naped zyska na sile a hydraulika stanie sie wolniejsza a gdy chcesz chwilowo odlaczyc zolwika to na guziku przy galce od przedniej lychy. Popróbuj guziki jeden to sprzegielko wrzucasz wtedy na luz a drugi to od zolwika :wink:
"Od­po­wied­nia mo­tywac­ja po­par­ta pochwałą uskrzydla "
http://www.telnow.pl

gogo0707
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 23 Cze 2011 15:22
  • Miejscowość: Bierawa
  • Pochwały: 10

Maszyna: JCB4CX
CAT M315D

Firma: Telnow


Do czego jest funkcja żółwia?

Postprzez Jarewa » 27 Wrz 2012 22:04

krecik026 napisał(a):Ludziska czyli jak mam na przedniej łyżce kopę gliny ciężkiej potwornie to jak włączą żółwia to pomogę żółtej bidulce? To coś jak redukcja w napędzie na 4? Będzie wolniejsza ale mocniejsza?



Nie, siłą jest prawie taka sama za to odpowiada już zawór ciśnieniowy na sekcji.

Tu chodzi o silnik i jego moc. Mogę się mylić bo nie znam prawidłowych danych poboru mocy przez pompy ale załóżmy że dwie sekcje potrafią obciązyć silnik max 40KM co na sekcje daje 20Km czyli jak włączymy żółwia to w teorii zyskujemy te 20KM na jazdę. Ale trzeba pamiętać że pompy w przypadku nieużywania dają ciśnienie 40bar gdy ruszymy dźwignia jakąkolwiek czy kierownicą to max 250bar. Dlatego zapotrzebowanie mocy silnika nie jest stała.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Do czego jest funkcja żółwia?

Postprzez krecik026 » 28 Wrz 2012 09:10

No dobra-dzięki śliczne! Zaraz idę poćwiczyć!

krecik026
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 24 Wrz 2012 09:13

Maszyna: JCB 3CX


Do czego jest funkcja żółwia?

Postprzez gienua » 28 Wrz 2012 10:36

A ta różnica w mocy zauważalna jest?? Bo ja jakos róznicy w mocy nie widze na żółwiku czy bez...
http://koptrans.info - Prace ziemne

Awatar użytkownika
gienua
Młodszy operator

  • Posty: 115
  • Rejestracja: 22 Cze 2010 17:42
  • Miejscowość: świętokrzyskie
  • Pochwały: 1

Maszyna: JCB 3CX, LIEBHERR A900, IVECO EUROTRAKKER 260e34

Firma: KopTrans


Re: Do czego jest funkcja żółwia?

Postprzez Jarewa » 28 Wrz 2012 20:43

Zauważalna w przypadku kiedy maszyna już nie ma sił czegoś podnieść. Wtedy obrotomierz na max i wtedy czuć różnicę. Zwiększony przepływ oleju skutkuje zwiększonym ciśnieniem roboczym.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Re: Do czego jest funkcja żółwia?

Postprzez młody79 » 28 Wrz 2012 23:12

Funkcji żółwia prawie nigdy nie używam, czasami się przydaje przy precyzyjnej robocie. jakiś czas temu przyjechały na budowę separatory 1200/2000 cm waga 2450kg. rozładunek -przyjechał z hds-em .ale jeszcze trzeba wstawić. Na budowie plan napięty jak plandeka na żuku i co tu zrobić jak dźwig się zesr.. . na budowie moja koparka 3cx powershift kontra 4cx mojego kumpla- bez żółwia moja podniosła i wstawiła- problem był z wyjęciem z wykopu ale po włączeniu żółwia dała sobie radę. nie wiem jak ale sobie poradziła. 4cx nawet nie wstawiła. wychodzi na to że nowsze nie znaczy lepsze. zaznaczam moja to rok 97 a kumpla 08

młody79
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 09 Maj 2011 16:39
  • Miejscowość: Olsztyn

Maszyna: JCB 3cx powershift


Do czego jest funkcja żółwia?

Postprzez gogo0707 » 29 Wrz 2012 11:30

Ten zolwik to spowolnienie i oslabienie hydrauliki a nie odwrotnie.
Dam Ci przyklad ja Catem m315c wstawilem dennice przepompowni 5350kg na 660cm na dol. Bardzo ryzykowne ale sie dalo natomiast inny operator nawet jej podniesc nieumial.
Trzeba wszystko wziasc knifem :wink:
Jak operator piz.a to nic sie nieda zrobic. :wink:
"Od­po­wied­nia mo­tywac­ja po­par­ta pochwałą uskrzydla "
http://www.telnow.pl

gogo0707
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 23 Cze 2011 15:22
  • Miejscowość: Bierawa
  • Pochwały: 10

Maszyna: JCB4CX
CAT M315D

Firma: Telnow


Re: Do czego jest funkcja żółwia?

Postprzez korba71 » 29 Wrz 2012 15:22

gogo0707 napisał(a):Ten zolwik to spowolnienie i oslabienie hydrauliki a nie odwrotnie.
Dam Ci przyklad ja Catem m315c wstawilem dennice przepompowni 5350kg na 660cm na dol. Bardzo ryzykowne ale sie dalo natomiast inny operator nawet jej podniesc nieumial.
Trzeba wszystko wziasc knifem :wink:
Jak operator piz.a to nic sie nieda zrobic. :wink:

Zupełnie sie zgadzam z tobą ,kiedys tez nie potrafiłem oderwac od ziemi czegoś z czym inni jezdzili :D praca z cięzarami na granicy udzwigu lub cięższymi jest bardzo wymagająca, dołowanie 5, 6 lub 7 tonowych studni lub innych gabarytów na znaczne głębokości to ryzykowne zajęcie, jak sie ustawić jak zapiąć zawiesia jak dołować co zrobic kiedy nie mozna oderwać czegoś z ziemi lub jak rozładowywac gabaryty żeby sie nie przewrócić albo nie zniszczyc czegoś, jak pisze kolega GOGO jest wiele knifów, brakuje na forum takiego tematu, wielu świeżych operatorów prosi o praktyke a temat JAK WYKONAC DANĄ PRACE jest pomijany jak moja podwyżka :mrgreen: , wielu kolegów ma na pewno rozległą wiedze na ten temat chetnie bym sie czegos nowego dowiedział, mam nadzieje ze kolega autor tematu mnie nie zjedzie za pisanie nie na temat, wracajac do żółwia u mnie w koparce to tylko zmiana predkosci jazdy, żółw wolno zająć dwa biegi wolno i szybko a do dodania sobie mocy mam taki przycisk który po wcisnieciu daje extra moc przez 9 sekund (sprawdzone super sprawa) radze poczytac sobie dtr połowy rzeczy nie wiedziałem zanim nie przeczytałem książki, kolego poczytaj i na poligon (czyli budowę :mrgreen: )

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Do czego jest funkcja żółwia?

Postprzez gogo0707 » 29 Wrz 2012 15:53

9 sekund? To masz zainstalowany podtlenek azotu? :D
Co do zolwika akurat tu mowimy o 3cx. A co do knifow to czlowiek sie ich uczy z czasem :wink:
Wszystkiego da sie z czasem nauczyc tylko ten nasz operator nic nieslucha i wszystko robi po swojemu a jak nawet w ciagu dnia jak poslucha dobrych rad i fajnie mu to wychodzi to i tak na nastepny dzien nic niepamieta i znowu robi po swojemu i jest lipa...
To taki typ czlowieka...
A jeszcze twierdzil ze wczesniej 10lat robil w niemczech na koparkach tylko ze tam byly "niemieckie" koparki :mrgreen:
"Od­po­wied­nia mo­tywac­ja po­par­ta pochwałą uskrzydla "
http://www.telnow.pl

gogo0707
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 23 Cze 2011 15:22
  • Miejscowość: Bierawa
  • Pochwały: 10

Maszyna: JCB4CX
CAT M315D

Firma: Telnow


Do czego jest funkcja żółwia?

Postprzez mechanior » 02 Paź 2012 00:45

tzw "siłacz" w VOLVO to chwilowy skok wydajności pompy hydraulicznej (pomp - bo w przypadku korby są 2) pomaga np odspoić urobek, wyszarpać głaz itp bez zmieniania trybu pracy hydrauliki koparki i podnoszenia obrotów... czy to działa? zapytajcie korbę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Do czego jest funkcja żółwia?

Postprzez pavulon81 » 02 Paź 2012 17:44

Przycisk na bocznej konsoli jest jak pisali do rozłączenia czesci pompy co wpływa dodatnio na siłe, i zmniejsza spalanie podczas przejazdów, uzywane czesto przy ciezkich pracach ładowarkowych. przyciskiem w cięgnie ładowarkowym tym z lewej strony uruchamiasz ta funkcje tak długo jak trzymasz przycisk. Jesli natomiast uruchomisz ja na pulpicie przyciskiem ja rozłączysz tak długo jak trzymasz.

Autor postu otrzymał pochwałę

pavulon81
Fizol

  • Posty: 44
  • Rejestracja: 06 Lip 2012 19:12
  • Miejscowość: Kostrzyn
  • Pochwały: 5

Maszyna: JCB


Do czego jest funkcja żółwia?

Postprzez krecik026 » 02 Paź 2012 20:37

No no-toście Panowie pojechali-połowy nie rozumiem. Próbowałam i jakoś na razie nie czuję różnicy z żółwiem i bez niego ale wszystko przede mną. Dzięki Pavulon81-nareszcie rozumiem jak to z tym włączaniem i wyłączaniem. A inne tematy to jak najbardziej no byle nie o d.. Maryni :D Wszystko się przyda jak człowiek jest zielony.

krecik026
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 24 Wrz 2012 09:13

Maszyna: JCB 3CX


Do czego jest funkcja żółwia?

Postprzez MARCINL1976 » 04 Paź 2012 18:29

Witam jezeli chodzi o zówika to tak czytam ze maszyna ma miec wiecej siły mianowicie moja maszyna palety bloczków betonowych niechce podnies tak na cm. podnosi a wyzej niechce :cry:

MARCINL1976
Pomocnik operatora

  • Posty: 77
  • Rejestracja: 14 Cze 2012 19:40

Maszyna: JCB3CX


Do czego jest funkcja żółwia?

Postprzez korba71 » 04 Paź 2012 18:36

A masz zamknietą szczękę??? ja sobie na poczatku otwierałem zeby lepiej widziec i też nie dałem rady, kolega powiedział zebym zamykał lub tylko lekko uchylał przy duzych ciężarach.

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Do czego jest funkcja żółwia?

Postprzez gogo0707 » 04 Paź 2012 18:38

Jak włączysz zolwika to bedziesz mial wiecej sily ale na uklad przeniesienia napedu. :wink: a za to hydraulika sie stanie wolniejsza i slabsza.
"Od­po­wied­nia mo­tywac­ja po­par­ta pochwałą uskrzydla "
http://www.telnow.pl

gogo0707
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 23 Cze 2011 15:22
  • Miejscowość: Bierawa
  • Pochwały: 10

Maszyna: JCB4CX
CAT M315D

Firma: Telnow


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej