wibako

Przekaźniki biegów

Przekaźniki biegów

Postprzez Pixel » 25 Maj 2011 18:25

Tak jak w temacie, prosiłbym aby ktoś podpowiedział mi które przekaźniki odpowiadają za włączanie 2 i 4 biegu, ponieważ nie dysponuje na tą chwilę, takową dtr-ką...,a tak bez to jakoś ciężkawo jest okreslić... :?

Pixel
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 15 Lut 2011 22:33
  • Miejscowość: Bydgoszcz

Maszyna: Jcb 4cx 2003


Reklama

simmet

Przekaźniki biegów

Postprzez rudesmen » 25 Maj 2011 19:07

Po pierwsze: szukaj na forum o już było!
Po drugie: jak już piszesz temat to podaj podstawowe informacje o maszynie!

Awatar użytkownika
rudesmen
Fachoperator

  • Posty: 2199
  • Rejestracja: 08 Paź 2005 17:05
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
  • Pochwały: 49

Re: Przekaźniki biegów

Postprzez Pixel » 25 Maj 2011 22:08

rudesmen napisał(a):Po pierwsze: szukaj na forum o już było!
Po drugie: jak już piszesz temat to podaj podstawowe informacje o maszynie!

- myślisz że nie szukałem...!,dobrze wiadomo jak ta szukajka działa...
- jak rozpoczynałem pisać temat ,to wpisałem w miejsce z opisem, rocznik i model maszyny ,ale jakoś nie wyswietliło...
- jak już pofatygowałeś się ,żeby mnie pouczyć ,to trzeba było chociaż link do tematu podać, w którym była mowa o tych przekaźnikach

Pixel
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 15 Lut 2011 22:33
  • Miejscowość: Bydgoszcz

Maszyna: Jcb 4cx 2003


Re: Przekaźniki biegów

Postprzez Jarewa » 25 Maj 2011 22:25

Żadne przekaźniki nie włączają odpowiednie biegi. Cewki steruje moduł bezpośrednio.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2810
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Przekaźniki biegów

Postprzez Pixel » 25 Maj 2011 22:35

hmm ,u mnie czasami tak sie zdarza że nie zawsze zaskakuje 2 i 4 ,reszta biegów jest ok ,tył przód biegi wsteczne i 1,3 działają bez problemu,
czasami jak nie idzie na 2 czy na 4 to potrafi ją rozłączyć ,wtedy z powrotem na 1 lub 3 i już zaskoczy i działa dalej do następnej zmiany.

Pixel
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 15 Lut 2011 22:33
  • Miejscowość: Bydgoszcz

Maszyna: Jcb 4cx 2003


Przekaźniki biegów

Postprzez mechanior » 25 Maj 2011 22:56

kolego PIXEL, nie masz się co rzucać, nikt nie będzie za ciebie szukać informacji które cię interesują, wyszukiwarka działa dobrze tylko czasem nie wiecie o co ją pytać a ludzie nie dokładnie wpisują informacje i ciężko je znaleźć, nikt tutaj nie stosuje "słów-kluczy" czy tagów... na czele z nowymi użytkownikami nie mającymi pojęcia o terminologii
rudesmen jest tutaj administratorem i odwala kawał dobrej roboty prowadząc to forum i pilnując porządku
zobacz nad jaką ilością informacji musi zapanować a ty jeszcze wymagasz by cię za rączkę prowadził i podawał linki ?
ja sam napisałem grubo ponad 2000 postów i nie mogę czasem odnaleźć swoich "produkcji" bo po prostu nie pamiętam pewnych rzeczy
przychodząc tutaj i zadając pytania robisz to w określonym celu, chcesz oszczędzić czas i pieniądze, szanuj to że inni chcą się z tobą dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem za darmo...

btw: DTR rzadko zawiera informacje dotyczące szczegółów instalacji elektrycznej czy działania poszczególnych systemów, opis kończy się zazwyczaj na skrzynce bezpieczników
informacje których potrzebujesz znajdują się w SHOP/SERVICE MANUAL a ta dokumentacja już nie jest ogólnie dostępna a wręcz zastrzeżona dla serwisu fabrycznego (IH)
wypadało by opisać dokładnie problem z jakim masz do czynienia, być może ktoś zna rozwiązanie :faja:

czasami jak nie idzie na 2 czy na 4 to potrafi ją rozłączyć ,wtedy z powrotem na 1 lub 3 i już zaskoczy i działa dalej do następnej zmiany.

wnioskuję że to automat z elektro-hydraulicznym sterowaniem ale nie rozumiem tego opisu, problem jest tylko w trybie automatycznym? podczas zmiany biegów w górę/w dół ?
zazwyczaj sprzęgła działają parami 2-4 (FORWARD HIGH) i 1-3 (FORWARD LOW) sprawdź dokładnie działanie cewek
problem może tkwić w czujniku prędkości obrotowej skrzyni
ale zasadniczo jeśli trudności dotyczą jedynie biegów 2-4 to chyba trzeba podpiąć kompa pod moduł sterujący i sprawdzić co w nim siedzi
Ostatnio edytowany przez mechanior, 25 Maj 2011 23:04, edytowano w sumie 1 raz
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Przekaźniki biegów

Postprzez Jarewa » 25 Maj 2011 22:57

Przyjrzyj się manetce pod obciążeniem.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2810
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Przekaźniki biegów

Postprzez siekla1 » 25 Maj 2011 23:22

To nie jest tak ,że przekaźniki nie mają znaczenia. Na Twoim miejscu sprawdziłbym przekaźnik od forwardu(F w zębatym kółku) drive(D w zębatym kółku) oraz od rozłączania napędu - uszkodzenie tego przekaźnika daje taki efekt, że nie ma biegu - w rzeczywistości bieg wchodzi lecz maszyna nie jedzie ponieważ napęd jest rozłączony.Miałem taki problem, że nie było 1 i 3 do przodu, znaleźli się koledzy którzy chcieli rozbierać skrzynie i remontować, a przyczyną byłą awaria kolejno 2 nowych przekaźników.Po włożeniu trzeciego maszyna bezproblemowo jeździ do dziś.
Sprawdzasz kolejno manetkę, przekaźniki i cewki na skrzyni - czy dochodzi prąd w tej kolejności.

siekla1
Operator

  • Posty: 453
  • Rejestracja: 23 Lis 2008 18:23
  • Miejscowość: Bytom
  • Pochwały: 5

Re: Przekaźniki biegów

Postprzez Pixel » 26 Maj 2011 17:58

mechanior napisał(a):kolego PIXEL, nie masz się co rzucać, nikt nie będzie za ciebie szukać informacji które cię interesują, wyszukiwarka działa dobrze tylko czasem nie wiecie o co ją pytać a ludzie nie dokładnie wpisują informacje i ciężko je znaleźć, nikt tutaj nie stosuje "słów-kluczy" czy tagów... na czele z nowymi użytkownikami nie mającymi pojęcia o terminologii
rudesmen jest tutaj administratorem i odwala kawał dobrej roboty prowadząc to forum i pilnując porządku
zobacz nad jaką ilością informacji musi zapanować a ty jeszcze wymagasz by cię za rączkę prowadził i podawał linki ?
ja sam napisałem grubo ponad 2000 postów i nie mogę czasem odnaleźć swoich "produkcji" bo po prostu nie pamiętam pewnych rzeczy
przychodząc tutaj i zadając pytania robisz to w określonym celu, chcesz oszczędzić czas i pieniądze, szanuj to że inni chcą się z tobą dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem za darmo...

btw: DTR rzadko zawiera informacje dotyczące szczegółów instalacji elektrycznej czy działania poszczególnych systemów, opis kończy się zazwyczaj na skrzynce bezpieczników
informacje których potrzebujesz znajdują się w SHOP/SERVICE MANUAL a ta dokumentacja już nie jest ogólnie dostępna a wręcz zastrzeżona dla serwisu fabrycznego (IH)
wypadało by opisać dokładnie problem z jakim masz do czynienia, być może ktoś zna rozwiązanie :faja:

czasami jak nie idzie na 2 czy na 4 to potrafi ją rozłączyć ,wtedy z powrotem na 1 lub 3 i już zaskoczy i działa dalej do następnej zmiany.

wnioskuję że to automat z elektro-hydraulicznym sterowaniem ale nie rozumiem tego opisu, problem jest tylko w trybie automatycznym? podczas zmiany biegów w górę/w dół ?
zazwyczaj sprzęgła działają parami 2-4 (FORWARD HIGH) i 1-3 (FORWARD LOW) sprawdź dokładnie działanie cewek
problem może tkwić w czujniku prędkości obrotowej skrzyni
ale zasadniczo jeśli trudności dotyczą jedynie biegów 2-4 to chyba trzeba podpiąć kompa pod moduł sterujący i sprawdzić co w nim siedzi


Kolego Mechanior ... nie mam nic do kolegi rudesmen i nie zamierzam się rzucać - dobrze wiem jak sie traktuje nowych użytkowników na forach ,bo nie jest to moje pierwsze forum...
na forum eclipse jestem zarejestrowany od kilku lat,i też napisałem sporo ponad kilka tysiący postów i jakoś nie robię z tego afery ,jeżeli ktoś prosi o pomoc to raczej odsyłam go do konkretnego tematu i robie to bezinteresownie ponieważ jestem fanem tego modelu...
na forum Kopaczka trafiłem po poleceniu kolegi ATL (krzysiek z sokółki) mówił że to najlepsze forum od kopaczek ...itd
dlatego też sie tu zarejestrowałem...
wracajac do tematu:

, rozpoczynając temat, grzecznie poprosiłem o wskazanie jeżeli to mozliwe ,przekaźników które odpowiadają za konkretne biegi ,bo tak na pierwszy rzut oka przy zmianie biegów włącza sie ich kilka...
niema znaczenia czy schodze w dół, czy ide w góre po prostu w tym miejscu jest pusto i tak jakby przekaźnik nie zadziałał niby kliknie ale na da prądu ,na wstecznym są wszystkie biegi a do przodu czasami nie ma 2 i 4 ,1 i3 jest zawsze ok...
dopiero zaczynam moją historie z 4cx stad moje pytania,nie mam dostepu do schematu więc wszystko co w elektryce muszę szukać lekko po omacku ,tym bardziej że wszystkie kable są w jednym kolorze...
pozdrawiam

Pixel
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 15 Lut 2011 22:33
  • Miejscowość: Bydgoszcz

Maszyna: Jcb 4cx 2003


Re: Przekaźniki biegów

Postprzez siekla1 » 26 Maj 2011 22:41

Wejdź pod koparkę i zobacz a następnie opisz jak wyglądadają cewki na skrzyni.Są od stony zbiornika paliwa.Czy są to pojedyńczcze elktrozawory czy też podwójne bloki, zielone jak się nie mylę. Skrzynia manualna czy PS? Jak pojedyńcze cewki i skrzynia PowerShift to jej schemat masz w dziale download a tam schemat działania poszczególnych biegów i cewek.Będziesz wiedział na których ma być prąd.Jak jest prąd a nie ma biegów to pada cewka,blokuje zawór.Jak nie ma prądu to sprawdzasz przekaźniki, a następnie manetkę.

siekla1
Operator

  • Posty: 453
  • Rejestracja: 23 Lis 2008 18:23
  • Miejscowość: Bytom
  • Pochwały: 5

Przekaźniki biegów

Postprzez mechanior » 26 Maj 2011 22:53

sorka ale chyba nie zauważyłeś że nie mamy działu DOWNLOAD
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Przekaźniki biegów

Postprzez rudesmen » 27 Maj 2011 08:19

mechanior napisał(a):sorka ale chyba nie zauważyłeś że nie mamy działu DOWNLOAD

I z tego co widzę musi jak najszybciej wrócić :roll:

Awatar użytkownika
rudesmen
Fachoperator

  • Posty: 2199
  • Rejestracja: 08 Paź 2005 17:05
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
  • Pochwały: 49

Przekaźniki biegów

Postprzez mechanior » 27 Maj 2011 08:43

przydało by się, już kilka razy dzwonili i pisali ludzie z prośbą o udostępnienie instrukcji obsługi do 3CX czy CATa
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Przekaźniki biegów

Postprzez AdamN » 27 Maj 2011 09:11

Jeżeli mowa o skrzyni Powershift to za brak 2 i 4 biegu może być odpowiedzialne uszkodzenie pierwszego od lewej przekaźnika w dolnym rzędzie kasetki z przekaźnikami
Bardzo ważna uwaga (moja prywatna opinia): dokumentacje, schematy itp. nie są wyrocznią. Powstaje wiele odmian tej samej maszyny, maszyny są sprowadzane z wielu krajów gdzie stosuje się różne aplikacje których standardowe serwisówki nie obejmują nie wspominając o tym że ktoś już wcześniej mógł instalacje przerobić. Powyższa informacja odnośnie przekaźnika pochodzi z takiej właśnie serwisówki, nie jestem zwolennikiem przekazywania takich informacji na odległość bo można bardziej zaszkodzić niż pomóc. W tym przypadku nic nie powinno się stać najwyżej kolega Pixel dłużej poleży pod maszyną. A tak na poważnie to podmień ten przekaźnik na taki którego jesteś pewien i napisz o efektach.

AdamN
Fizol

  • Posty: 46
  • Rejestracja: 09 Maj 2010 00:00
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 1

Przekaźniki biegów

Postprzez Pixel » 27 Maj 2011 18:14

Widzisz kolego dał bym głowę że to przekaźnik ,ale nie wiem dokladnie który ,przy koparce bede dopiero w przyszłym tygodniu i tak długo będę przy niej siedział aż ogarnę temat
Jest to skrzynia powershift maszyna 4cx 2003,z tego co się na szybko zdążyłem zorientować to te 2 pierwsze przekaźnki załaczają sie prawie zawsze lub zawsze ten ostatni po prawej to przekaźnik swiatła stop

Pixel
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 15 Lut 2011 22:33
  • Miejscowość: Bydgoszcz

Maszyna: Jcb 4cx 2003


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej