wibako

Tylne ramię - usterka

Tylne ramię - usterka

Postprzez ralfik » 11 Maj 2011 14:57

Marka i model maszyny: JCB 3CX contractor
Rok produkcji: 2007

Witam, jakiś czas temu napisałem poniższy post

jak kopie tyłem, oprę zęby na ziemi i chcę wbić się w grunt przez jakieś 2 sek. siłownik nie reaguje (ramie stoi) po czym rusza. Jest to tylko pod obciążeniem, na pusto jest o.k. Na pusto reaguje od razu (razem z dźwignią.(3cx 2007 na drążkach nie joystikach)
Sprawa dotyczy tylko jednego siłownika. Kiedyś występowało tylko dłuższym kop. jak olej był nagrzany a teraz prawie non stop. Co to może być? czy ktoś się z tym spotkał?

2 kolegów na forum sugerowało zapowietrzenie.
Ale problem jak był tak jest. Zauważyłem że łyżka podczas zamykania staje a nawet czasem bujnie się do tyły mimo że cały czas ciągnę wajche. Bardzo dobrze jest to widoczne gdy np. (na pusto) chowam wysięgnik i zamykam lyżkę jednocześnie. Poza tym nawet przy 1300 obr/min nie działają u mnie 2 funkcje jednocześnie tzn. Jaj zamykam kubeł i unosze ramię to ramie rusza dopiero jak kubeł się zamknie całkowicie.
Rozebrałem siłownik od kubła bo myślałem że się rozkręcił, zawór AVR 2x rozkręcałem, czyściłem a nawet podmieniłem na inną funkcję i nic. Co to może być??? ma ktoś pomysł??

ralfik
Fizol

  • Posty: 46
  • Rejestracja: 15 Maj 2007 23:41
  • Miejscowość: płn

Reklama

simmet

Tylne ramię - usterka

Postprzez serwisant » 11 Maj 2011 17:30

jak kopie tyłem, oprę zęby na ziemi i chcę wbić się w grunt przez jakieś 2 sek. siłownik nie reaguje (ramie stoi) po czym rusza.


Który siłownik?
Pomoc JCB
MINI-LOADALL-KOP-ŁADOWARKA..Fastrac..JCB
elektronika hydraulika
Podanie nr ser. maszyny znacznie ułatwia...
pełna dokumentacja.


Pozdrawiam

serwisant
Operator

  • Posty: 371
  • Rejestracja: 05 Sty 2008 16:02
  • Miejscowość: PL
  • Pochwały: 5

Maszyna: JCB


Re: Tylne ramię - usterka

Postprzez ralfik » 11 Maj 2011 17:55

siłownik od zamykania łyżki.
Jak podniosę ramie i chcę zamknąć kubeł to jakieś 30% przed końcem cyklu pracy łyżka się zatrzymuje czasem nawet się bujnie do tyłu (pomimo że cały czas ciągnę dźwignię) po czym energicznie zamyka się do końca

ralfik
Fizol

  • Posty: 46
  • Rejestracja: 15 Maj 2007 23:41
  • Miejscowość: płn

Tylne ramię - usterka

Postprzez serwisant » 11 Maj 2011 18:00

nr ser maszyny (podstawa) :-)
Rocznik nic nie daje :-(
Nie wydaje mi sie żeby tłoczysko mogło sie cofnąć kiedy nastepuje cofnięcie sie łyżki ?
A nie jest tak , ze kiedy zamykasz łyżkę ( na pusto ) łyzka zatrzymuje sie i rusza dopiero wtedy kiedy skasuja sie luzy na sworzniach i tulejkach łyzki??
Pomoc JCB
MINI-LOADALL-KOP-ŁADOWARKA..Fastrac..JCB
elektronika hydraulika
Podanie nr ser. maszyny znacznie ułatwia...
pełna dokumentacja.


Pozdrawiam

serwisant
Operator

  • Posty: 371
  • Rejestracja: 05 Sty 2008 16:02
  • Miejscowość: PL
  • Pochwały: 5

Maszyna: JCB


Re: Tylne ramię - usterka

Postprzez Jarewa » 11 Maj 2011 19:01

Luz albo powietrze (zapowietrzony układ)

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2810
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Tylne ramię - usterka

Postprzez mechanior » 13 Maj 2011 00:29

Jarewa, skąd powietrze w układzie? , sami wiecie doskonale że to się wszystko samo odpowietrza, nie ma szans na to żeby w siłowniku został powietrze, wystarczy 2-3 razy zamknąć i otworzyć i już jest po problemie
tutaj bardziej jest problem z podawaniem oleju na siłownik, w teoretycznych systemach hydraulicznych istnieją zawory utrzymujące ciśnienie w układzie tak aby po ruszeniu dźwignią funkcji siłownik nie opadał w oczekiwaniu na wzrost ciśnienia

albo rozkręcony wewnątrz siłownik...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Tylne ramię - usterka

Postprzez Jarewa » 13 Maj 2011 21:05

A widzisz mam to samo czasami mimo że nie zapowietrzam, często podczas gorączek robi się gumowy. Jego pozycja może podczas pracy utrudnia w samo odpowietrzaniu.
Ostatnio edytowany przez Jarewa, 15 Maj 2011 15:20, edytowano w sumie 1 raz

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2810
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Re: Tylne ramię - usterka

Postprzez krzysiek3cx » 15 Maj 2011 14:41

mysle ze twojej maszynie nic nie jest, a to jest tylko sterowanie bo pisze o skladaniu ramienia, dla mnie to jest normalne,:sa dwa siłowniki jeden od podnoszenia ramienia drugi od zamykania lyzki jak zasterujesz obydwa na raz to olej wypełnia ten w którym jest nizsze cisnienie (zamyka lyzke) a potem dopiero podnosi ramie, spróbuj tak zasterowac żeby tylko minimalnie otworzyć przeplyw oleju do lyzki i wtedy te obydwa ruchy beda dzialac jednoczesnie

krzysiek3cx
Fizol

  • Posty: 45
  • Rejestracja: 29 Lip 2007 21:21
  • Miejscowość: skawina

Tylne ramię - usterka

Postprzez ralfik » 15 Maj 2011 23:06

Po ponownym rozebraniu siłownika od zamykania kubła okazało się że dławica jest wytarta po jednej stronie. Jak można się domyślić spowodowało to tłoczysko które było lekko zgjęte (nie widoczne zgjęcie na maszynie)
Tłoczysko wymienione , dławica wypolerowana i wszystko jest o.k - łyżka płynnie zamyka się w całym zakresie pracy.

ralfik
Fizol

  • Posty: 46
  • Rejestracja: 15 Maj 2007 23:41
  • Miejscowość: płn

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 31 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej