wibako

JCB 4CX dwa problemy

JCB 4CX dwa problemy

Postprzez tomaszkk20 » 29 Lis 2010 18:19

Witam.
Mam dwa problemy z JCB 4 może ktoś doradzi. Pierwszy to gaszenie maszyny. Przekręce kluczyk a maszyna nie gaśnie, tylko powoli spada z obrotów i musze ją przydusić hydrauliką. Drugi to problem z tylnym kołem. W pozycji klawisza gdy tylko przednie koła są skrętne jedno koło z tyłu nie ustawia sie prosto. Jeszcze jedno pytanie, jaki olej idzie do hydrauliki? Mogę wlać Shell tellus 46? Bo brakuje z 20l. Maszyna z 2008 r.
Z góry dzięki za podpowiedzi

tomaszkk20
Młodszy operator

  • Posty: 188
  • Rejestracja: 12 Mar 2009 16:43
  • Miejscowość: łódzkie
  • Pochwały: 3

Reklama

simmet

Postprzez mechanior » 29 Lis 2010 19:13

tomaszkk20 napisał(a):Pierwszy to gaszenie maszyny. Przekręce kluczyk a maszyna nie gaśnie, tylko powoli spada z obrotów i musze ją przydusić hydrauliką.


temat był omawiany niedawno, trzeba czytać forum

Image
najczęstszą przyczyną tego typu objawów jest uszkodzony zawór zwrotny łączący wewnętrzną pompkę pompy wtryskowej z przestrzenią w obudowie, po zgaszeniu czyli odcięciu dopływu paliwa głowica zasysa paliwo z obudowy przez uszkodzony zawór zwrotny, silnik pracuje przez chwilę nierówno na bardzo wolnych obrotach (ok 400-500) trzęsąc się strasznie i szarpiąc
w silnikach Perkins z pompą DELPHI-LUCAS to taka długa czarna nakrętka poniżej elektrozaworu odcinającego paliwo, wkręcona w korpus paliwa z boku pod pewnym kątem (lekko zadarta do góry)

tomaszkk20 napisał(a):jedno koło z tyłu nie ustawia sie prosto


jak to możliwe żeby tylko jedno koło nie było prosto? mechaniczna paranoja! masz urwany drążek? tylne koła są ze sobą mechanicznie połączone drążkami (lub siłownikiem skrętu)
jeśli występuje widoczna różnica w równoległości kół tylnych trzeba natychmiast sprawdzić stan drążków i przegubów bo być może doszło do poważnej awarii
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Postprzez tomaszkk20 » 29 Lis 2010 21:49

Czytałem ten post, ale był też drugi podobny i ktoś napisał że pompa wtryskowa do regulacji, dlatego chciałem się upewnić.Czy w silnikach JCB występuje ta sama pompa wtryskowa? Odnośnie tylnego koła, może zle zobaczyłem i oba koła są skręcone lekko, bo odczuwam to nawet podczas jazdy na wprost, że tył "idzie" lekko bokiem. Co może być przyczyną?
Orientuje sie ktoś czy dolewka HL 46 nie zaskodzi? Z tego co wyczytałem idzie tam HL 32 z jakimiś dodatkami.
Dziękuje za podpowiedzi.

tomaszkk20
Młodszy operator

  • Posty: 188
  • Rejestracja: 12 Mar 2009 16:43
  • Miejscowość: łódzkie
  • Pochwały: 3

Postprzez scuaz » 29 Lis 2010 22:34

do hydrauliki lej hl 32

scuaz
Operator

  • Posty: 373
  • Rejestracja: 07 Lut 2010 11:21
  • Miejscowość: chełm
  • Pochwały: 4

Postprzez mechanior » 29 Lis 2010 22:45

to nie dolewaj tellusa 46 tylko 32 (zwłaszcza na zimę, 46 jest gęściejszy)
masz rozregulowany czujnik położenia tylnej osi, poszukaj pod spodem przy siłowniku skrętu, powinien być taki talerzyk metalowy, ma się przesuwać przed czołem czujnika, jak coś jest poprzestawiane albo skrzywione to system wyrównujący "nie wie" gdzie jest położenie na wprost, albo "wie" nie w tym miejscu gdzie na prawdę jest prosto
liczy się także odległość między talerzykiem a czujnikiem w najbliższym sobie położeniu, o ile dobrze pamiętam nie może być większa niż 3 mm

[ Dodano: Pon Lis 29, 2010 9:48 pm ]
tomaszkk20 napisał(a):Czy w silnikach JCB występuje ta sama pompa wtryskowa?


w JCB jest silnik PERKINS....
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Postprzez tomaszkk20 » 29 Lis 2010 23:04

Dziękuje za podpowiedzi. Będe sprawdzał. Tylko teraz w jednym się pogubiłem... czy od 2005r JCB nie montuje swoich silników? Czy to są może silniki perkinsa z oznaczeniem JCB?

tomaszkk20
Młodszy operator

  • Posty: 188
  • Rejestracja: 12 Mar 2009 16:43
  • Miejscowość: łódzkie
  • Pochwały: 3

Postprzez mechanior » 29 Lis 2010 23:07

chyba masz rację z tym silnikiem, ale z tego co wiem pompa jest nadal DELPHI-LUCAS
pompa jest zamontowana z tyłu, na kole zamachowym?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Postprzez scuaz » 29 Lis 2010 23:15

tomaszkk20 napisał(a):Dziękuje za podpowiedzi. Będe sprawdzał. Tylko teraz w jednym się pogubiłem... czy od 2005r JCB nie montuje swoich silników? Czy to są może silniki perkinsa z oznaczeniem JCB?

silnik perkinsa był w jcb do 2005 , nastepcą jest silnik wyprudokowany przez jcb (ale dziwna sptrawa bo jak oglądałem to zauważyłem pare napisów :madei in usa) na silniku

scuaz
Operator

  • Posty: 373
  • Rejestracja: 07 Lut 2010 11:21
  • Miejscowość: chełm
  • Pochwały: 4

Postprzez tomaszkk20 » 29 Lis 2010 23:17

musiałbym zerknąc bo maszyne mam dopiero od dziś, ale pompa jest chyba lucasa

tomaszkk20
Młodszy operator

  • Posty: 188
  • Rejestracja: 12 Mar 2009 16:43
  • Miejscowość: łódzkie
  • Pochwały: 3

Postprzez mechanior » 29 Lis 2010 23:27

scuaz napisał(a):ale dziwna sptrawa bo jak oglądałem to zauważyłem pare napisów :madei in usa) na silniku

nic dziwnego, JCB ma bardzo dużo fabryk w USA i chyba nawet największe centrum naukowo-badawcze
ich pojazd wielozadaniowy HMEE wygrał w 2005 konkurs armii amerykańskiej na koparko-ładowarkę dla wojska, dziwne to urządzenie jest, skrzyżowanie FASTRACa z 4CXem
ale podobno zapier.... prawie 90 km/h

wracając do silnika, musieli wymyślić/wyprodukować swój bo od 2004r PERKINS należy do CATERPILLAR i głupio by wyglądało gdyby JCB miał silnik swojego największego konkurenta
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Postprzez siekla1 » 29 Lis 2010 23:37

Kilka lat się zastanawiałem dlaczego JCB zrezygnowało z silników Perkinsa na rzecz swojego, a Cat zrezygnował ze swojego na rzecz Perkinsa :mrgreen:

siekla1
Operator

  • Posty: 453
  • Rejestracja: 23 Lis 2008 18:23
  • Miejscowość: Bytom
  • Pochwały: 5

Postprzez mechanior » 30 Lis 2010 00:27

CAT nie produkował małych silników, najmniejszym był 6.6L 3106 6cyl na pompowtryskach
ponieważ było potrzebne coś mniejszego do koparko-ładowarek i koparek kołowych w latach 80-tych URŻNIĘTO 2 cylindry z szóstki, ale to nie koniec inżynierskiego wodotrysku pomysłów, w celu lepszego zrównoważenia i kultury pracy zamontowano 2 wałki wyrównoważające !! 30 lat temu ! w silniku przemysłowym !
w taki sposób powstał silnik 3104 4.4 L
był nawet montowany w koparko-ładowarce 438 A i koparkach kołowych 206 BFT i 212 BFT
niestety nie dali rady z tymi durnymi EURO RAZ DWA TRZY i innymi TIERami więc musieli wsadzić Perkinsa, problem z emisją spalin w silnikach CAT był na tyle uciążliwy że niektóre duże gąsienicówki wychodziły z silnikami MITSUBISHI....
teraz problem został załatwiony najłatwiejszą z możliwych dróg: w końcu KUPILI FABRYKĘ
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej